Edukacja zdalna zaczyna się od przedszkola
Przedszkola, organizujące zajęcia w trybie online, to zupełnie nowa, nieznana dotąd rzeczywistość. O ile w szkołach działają już e-dzienniki, platformy edukacyjne, część uczniów ma adresy mailowe w domenach szkolnych, o tyle w przedszkolach brakuje takich narzędzi, bo też nigdy dotąd nie były one potrzebne. Dlatego w ramach programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, ruszył cykl webinarów skierowanych zarówno do nauczycieli edukacji przedszkolnej, jak i wczesnoszkolnej, w którym wybrani eksperci dzielą się poradami odpowiadającymi na wyzwania, jakie niesie ze sobą edukacja w dobie pracy zdalnej.
- Po 6 maja nie wszyscy rodzice zdecydują się wysłać dziecko na zajęcia do przedszkoli.
- Dużym wyzwaniem dla przedszkoli będzie połączenie opieki nad powracającymi uczniami oraz kontynuacji pracy zdalnej z tymi, którzy pozostaną w domach.
- W celu wsparcia tej grupy, Samsung rozpoczął cykl webinarów dotyczących m.in. propozycji programowych nauki zdalnej czy budowania relacji między nauczycielami a rodzicami.
- Informacje o wszystkich webinariach dostępne są na profilu Samsung CyfrOFFy kONtakt.
Zamknięcie placówek edukacyjnych było nietypową sytuacją, z którą zmierzyć musieli się zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Podczas gdy do szkół został wprowadzony obowiązek nauczania na odległość, tak w przypadku przedszkoli nie zostało to precyzyjne określone. W związku z tą sytuacją nauczyciele przedszkolni zaczęli samodzielnie próbować różnych narzędzi i sposobów przekazywania wiedzy. W odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości dotyczące tego, jak najefektywniej zapewnić najmłodszym ciągłość zajęć edukacyjnych, firma Samsung postanowiła wesprzeć nauczycieli przedszkolnych, rozpoczynając cykl webinariów.
W kwietniu na profilu Samsung CyfrOFFy kONtakt odbyły się już dwa webinaria, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W pierwszym z nich pt. „Domowe przedszkole: propozycje programowe edukacji zdalnej” wzięło udział 869 osób. Podczas webinarium pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy od uczestników, którzy dziękowali za otrzymane wsparcie oraz za: „bardzo przydatne informacje przedstawione zwięźle i rzeczowo”. Nauczyciele dzielili się także swoimi zdalnymi propozycjami zabaw. W kolejnym webinarium pt.: „Edukacja zdalna a prawa autorskie” – wzięły udział aż 1163 osoby.
Maj z webinariami
Już 6 maja odbędzie się webinarium poświęcone tematyce współpracy między rodzicami a nauczycielami edukacji przedszkolnej, która to jest kluczowa do osiągnięcia wszechstronnego rozwoju dziecka. W czasie izolacji rodzice często muszą pogodzić pracę zawodową z prowadzeniem domu oraz z opieką i wymyślaniem rozwojowych zabaw dla dzieci. Dlatego w tym okresie szczególnie przydałyby im się pomoc i wsparcie. O tym, jak nauczyciele mogą współpracować z rodzicami, aby pomóc im w pełnieniu tych różnych ról opowie Agnieszka Chomicka-Bosy, mama Zuzi i Julka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
Kolejne webinarium, dotyczyć będzie kodowania – zarówno offline, jak i przy pomocy dostępnych aplikacji – którą to umiejętność można kształtować już od najmłodszych lat. Poprowadzą je Patrycja Rączkowska-Oziębała, Karolina Pawłowska i Urszula Krzyżanowska, które wcześniej związany były z programem Mistrzowie Kodowania Junior, a teraz działają przy CyfrOFFym kONtakcie. W następnym tygodniu nauczycielka Joanna Apanasewicz opowie o tym, jak zaplanować rozwijające aktywności i zabawy przy pomocy materiałów i przyborów, które większość z nas ma w domu. Ostatni z zaplanowanych webinariów, przygotowany przez Krzysztofa Jaworskiego, poświęcony będzie temu, jak w tym szczególnym okresie zadbać o dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz jak przygotować je na powrót do przedszkola czy też – na dalszy okres izolacji.
O programie CyfrOFFy kONtakt
Webinaria odbywają się w ramach programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, który to skierowany jest przede wszystkim do rodziców, nauczycieli i edukatorów. Głównym celem programu jest wspieranie dorosłych w świadomym i bezpiecznym wprowadzaniu dzieci w świat nowych technologii, a dzieci – w kształtowaniu właściwych nawyków cyfrowych. W tym szczególnym okresie, firma Samsung publikuje porady i przemyślenia ekspertów, dotyczących godzenia domowych obowiązków, przy jednoczesnym zachowaniu zasad cyfrowego dobrostanu. Bieżące informacje o artykułach oraz planowanych webinariach można znaleźć na profilu Samsung CyfrOFFy kONtakt.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.