Komunikaty PR

Ekologiczne ABC, czyli co warto wiedzieć o produktach bio dla najmłodszych

2020-07-23  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

Producenci żywności dla najmłodszych dzieci oferują rodzicom coraz więcej. Aby odpowiadać na oczekiwania konsumentów, systematycznie wprowadzają nowe propozycje. Nie da się ukryć, że popularność żywności bio wśród współczesnych opiekunów wzrasta. Kiedy sięgają po takie produkty –  również dla swoich dzieci – wiedzą, że pozytywnie wpływają na ich przyszłość. Jednak czy każdy ekoprodukt będzie odpowiedni dla malucha? Mamo, Tato – poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego.

Czym się różni bio marchewka od tej zwykłej?

Przede wszystkim poszczególne surowce, czyli warzywa, owoce czy mięso, które wykorzystywane są w produkcji żywności ekologicznej, muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm dotyczących upraw, dobrostanu zwierząt i produkcji. Taka produkcja powinna łączyć ze sobą praktyki, które są najkorzystniejsze dla klimatu, środowiska, różnorodności biologicznej czy zasobów naturalnych[1]. Każdy etap produkcji, przetwarzania oraz dystrybucji takiej żywności podlega szczegółowej kontroli jednostki certyfikującej. Potwierdzeniem tego, że produkt spełnia określone wymagania dotyczące produkcji ekologicznej, jest certyfikat ekologiczny, natomiast na opakowaniu jest to logo rolnictwa ekologicznego.

Po czym rozpoznać, że produkt jest bio?

Potwierdzeniem ekologicznej metody produkcji jest widoczne na opakowaniu unijne logo rolnictwa ekologicznego, czyli tzw. Euroliść. To listek z białych gwiazdek na zielonym tle, który świadczy m.in. o tym, że zawarte w produkcie składniki pochodzą z certyfikowanych upraw oraz certyfikowanych hodowli ekologicznych.  

W jaki sposób rolnicy dbają o uprawy ekologiczne?

Uprawy ekologiczne są specyficzne, dlatego stosuje się przy nich odpowiednie zabiegi rolnicze. Takie uprawy muszą pozytywnie wpływać na utrzymanie lub zwiększenie się ilości materii organicznej gleby i zapobiegać jej erozji. Warto dodać, że nie jest na nich dozwolone wykorzystywanie mineralnych nawozów azotowych – stosuje się wyłącznie takie preparaty, które są przygotowane na bazie roślin. Zapobieganie szkodom i chorobom roślin polega na stosowaniu biologicznych metod ochrony oraz płodozmianu.

Czym karmione są zwierzęta w hodowlach ekologicznych?

Hodowla i chów metodą ekologiczną również wygląda inaczej niż ta klasyczna (konwencjonalna). Zwierzęta karmione są paszami ekologicznymi i utrzymywane w odpowiednich warunkach. Zgodnie z przepisami prawa nie stosuje się profilaktycznie syntetycznych weterynaryjnych środków leczniczych, hormonów czy antybiotyków. 

Na rynku jest wiele ekologicznych produktów, czy wszystkie są bezpieczne dla małego dziecka?

To prawda, że współczesny rynek żywności ekologicznej oferuje konsumentom bardzo duży wybór. Jednak jeśli rodzice poszukują takich produktów dla swojego dziecka, powinni pamiętać, że nie każdy będzie odpowiedni dla jego delikatnego organizmu. Wsparciem w komponowaniu jadłospisu maluchów jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Takie produkty spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, dlatego stanowią bezpieczny wybór dla najmłodszych. Wśród nich można znaleźć również propozycje w 100% ze składnikami z upraw i hodowli ekologicznych, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko naturalne. Przykładem jest linia BoboVita Bio – posiłki, przeciery oraz musy owocowe w tubkach, które oprócz tego, że przygotowane zostały zgodnie z zasadami produkcji żywności ekologicznej, spełniają też restrykcyjne wymagania produkcji żywności dla niemowląt i małych dzieci. Zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów, bez barwników i bez wzmacniaczy smaku, a ich receptury o pysznym smaku sprawiają, że maluch już od początku dostaje to, co dla niego dobre – z troską o środowisko naturalne i z myślą o jego przyszłości.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz Biuro prasowe
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,
Dziecko Moc atrakcji w Porcie Łódź
2024-06-26 | 12:40

Moc atrakcji w Porcie Łódź

Finał Maratonu Zabawy, wspólne oglądanie meczów Euro 2024 w Strefie Kibica oraz „Dobranocka”, czyli kolejna edycja TME Polówka, podczas której
Dziecko Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad
2024-06-24 | 19:00

Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad

Choć do tego niezwykłego momentu jest dużo czasu na przygotowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć je jak najwcześniej. Ważne jest nie tylko skompletowanie wyprawki czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.