Ekologiczne produkty dla najmłodszych. Dowiedz się, co je wyróżnia
Współcześni rodzice podejmują coraz bardziej wartościowe decyzje dotyczące żywienia swoich dzieci – zwracają uwagę na jakość produktu czy jego skład. Wielu opiekunom zależy również na trosce o środowisko, dlatego zarówno dla siebie, jak i dla dziecka sięgają po żywność ekologiczną. Producenci żywności dla najmłodszych nie pozostają bez odpowiedzi na te oczekiwania, dołączając do swojej oferty posiłki, przeciery i musy owocowe w wygodnych tubkach ze składnikami z rolnictwa ekologicznego, które – tak jak inne produkty dla maluchów – są w pełni bezpieczne dla młodego organizmu. Jaka jest zatem różnica między żywnością ekologiczną dla najmłodszych a tą tradycyjną? Odpowiadamy.
Ekologiczny i bezpieczny wybór
Wybierając żywność dla swojego dziecka, rodzice coraz częściej kierują się wpływem jej produkcji na środowisko – poszukują więc produktów oznaczonych jako bio czy eko. Przed podjęciem decyzji warto jednak zwrócić uwagę, że nie każda żywność ekologiczna będzie bezpieczna dla delikatnego organizmu niemowlęcia. Jest on bowiem bardzo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym również spożywaną żywność.
Wskazówka dla ekorodzica
Jeśli mama czy tata poszukuje dla malucha produktu ekologicznego, pierwszym drogowskazem jest właściwe oznaczenie na opakowaniu – unijne logo żywności ekologicznej (tzw. Euroliść), numer jednostki certyfikującej i kraj pochodzenia surowców. Oprócz właściwych oznaczeń, produkty ekologiczne dla najmłodszych posiadają również widoczne na opakowaniu wskazanie wieku, np. po 8. miesiącu życia. To dla rodziców zapewnienie, że dany produkt spełnia surowe normy jakości i jest dopasowany do szczególnych wymagań żywieniowych najmłodszych dzieci.
Pamiętaj! Wszystkie produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, czyli te, które posiadają na opakowaniu wskazanie wieku, muszą spełniać wyjątkowo surowe normy jakości, określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej. Oznacza to, że bez względu na to, czy zawarte w nich składniki pochodzą z rolnictwa tradycyjnego, czy ekologicznego – są w pełni bezpieczne dla młodego organizmu. |
Eko charakterystyka
Różnice między rolnictwem ekologicznym a tradycyjnym dotyczą między innymi stosowanych praktyk – sposobu upraw i hodowli. W produktach bio znajdują się składniki roślinne, pochodzące z upraw, w których stosowane są metody polegające na zwiększeniu ilości materii organicznej gleby oraz zapobieganiu jej erozji. W takich uprawach nie dopuszcza się stosowania mineralnych nawozów azotowych, a zapobieganie szkodom i chorobom roślin polega na wykorzystywaniu metod biologicznych lub odpowiednio dobranego płodozmianu. Natomiast jeśli produkt zawiera mięso, pochodzi ono z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, czyli takich, w których korzysta się z ekologicznych pasz, a zwierzęta utrzymywane są w odpowiednich warunkach – bez profilaktycznego stosowania syntetycznych weterynaryjnych produktów leczniczych, hormonów czy antybiotyków.
Dobre dla dziecka, dobre dla planety
Z myślą o rodzicach, którym zależy na podawaniu swoim dzieciom żywności ekologicznej, powstała linia produktów BoboVita Bio – posiłków, przecierów owocowych oraz musów owocowych w wygodnych tubkach. To propozycje dopasowane do szczególnych wymagań najmłodszych, które zawierają starannie wyselekcjonowane warzywa, owoce oraz mięso pochodzące wyłącznie ze 100% certyfikowanych ekologicznych upraw i hodowli, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko i dobrostan zwierząt. Dzięki ich unikalnym recepturom, które zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów, bez barwników i bez wzmacniaczy smaku, maluch już od początku rozszerzania diety dostaje to, co dla niego dobre – w trosce o środowisko naturalne i z myślą o jego przyszłości.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!
Marka Grześki wspiera drugą odsłonę projektu „Hejt nie jest OK”
“Nikt nie lubi słyszeć, że jego dziecko ma problem…”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Edukacja
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.
Gwiazdy
Robert El Gendy: Halloween to zupełnie nie moja estetyka. Na początku listopada nie jest mi do śmiechu, raczej pogrążam się w zadumie
Prezenter zaznacza, że nijak nie potrafi się przekonać do świętowania Halloween. Uważa bowiem, że jest to zwyczaj zbyt komercyjny i nieprzystający do jego stylu. Jego zdaniem przełom października i listopada to nie czas na dobrą zabawę, maskaradę i upiorne stroje, ale na zadumę, refleksję i wspomnienia o naszych bliskich zmarłych.