Ekologiczny Współdzielnik. Wola Park i WCK rozpoczynają konsultacje społeczne
Budowanie relacji z lokalną społecznością oraz angażowanie się w inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, ekologii i zero waste to od wielu lat priorytety warszawskiego Wola Parku. Obecnie – we współpracy z Wolskim Centrum Kultury – Wola Park przygotowuje Współdzielnik, czyli ekologiczną przestrzeń dla warszawiaków. Przed startem tej inicjatywy odbędą się konsultacje społeczne, podczas których zebrane zostaną oczekiwania i pomysły mieszkańców – wszystko po to, aby powstająca przestrzeń jak najlepiej odpowiadała na potrzeby lokalnej społeczności.
Wola Park wraz z Wolskim Centrum Kultury przygotowują się do uruchomienia Współdzielnika, czyli specjalnej przestrzeni, w której mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu zrównoważonego rozwoju i zero waste. Zgodnie ze wstępnymi założeniami będzie tam działał m.in. punkt wymiany rzeczy, w tym ubrań. Współdzielnik będzie zlokalizowany na pierwszym piętrze w Wola Parku, a jego otwarcie jest zaplanowane na lato 2021 roku.
– Jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest wspieranie lokalnych społeczności – realizowanie działań dla mieszkańców i razem z nimi. Chcemy odpowiadać na ich realne potrzeby, dlatego wspólnie z naszym wieloletnim partnerem – Wolskim Centrum Kultury – będziemy prowadzić konsultacje społeczne, podczas których przedyskutujemy z warszawiakami nasze wstępne pomysły – mówi Katarzyna Julia Olesińska, Community Engagement Leader w Wola Parku oraz dodaje – Jesteśmy przekonani, że nasi sąsiedzi chętnie zaangażują się w tworzenie nowej, inspirującej przestrzeni w swojej okolicy, a rozmowy sprawią, że Współdzielnik stanie się ważnym miejscem dla lokalnej społeczności, które będzie ich inspirowało do podejmowania działań przyjaznych dla planety.
Wola Park we współpracy z Wolskim Centrum Kultury przygotował ramowy plan działania oraz wyglądu Współdzielnika. Aby mieć pewność, że inicjatywa spełni rzeczywiste oczekiwania lokalnej społeczności, organizatorzy zapraszają warszawiaków na konsultacje. Podczas rozmów mieszkańcy Woli oraz okolic, będą mogli wyrazić swoją opinię, a także zaproponować nowe rozwiązania. Konsultacje odbędą się w różnych formach, zarówno online, jak i offline. Dzięki temu każdy chętny będzie mógł podzielić się swoimi pomysłami.
Konsultacje społeczne odbędą się na terenie Wola Parku, przy mobilnym stanowisku, które będzie poruszać się po osiedlu Koło i Ulrychów, a także podczas spotkań online. Poniżej terminarz spotkań:
Mobilne stanowisko zlokalizowane na osiedlu Koło i Ulrychów:
- 20 kwietnia (wtorek), godz. 17.00 – 19.00, osiedle Koło
- 21 kwietnia (środa), godz. 11.00 – 13.00, osiedle Koło
- 26 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00 – 19.00, osiedle Ulrychów
Stanowisko konsultacyjne w Wola Parku (poziom 0, na placu obok sklepu C&A):
- 5 maja (środa), godz. 11.00 – 14.00
- 7 maja (piątek), godz. 17.00 – 20.00
Spotkania online:
- 27 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – 20.00
- 8 maja (sobota), godz. 16.00 – 18.00
Chętne osoby mogą uczestniczyć w zdalnych spotkaniach na dwa sposoby. Dzięki platformie ZOOM można zabrać głos podczas dyskusji (należy wcześniej wysłać wiadomość na adres wspoldzielnik@wck-wola.pl, a organizatorzy udostępnią link oraz instrukcję). Drugą opcją jest obejrzenie spotkania na kanale „Konsultacje społeczne Warszawa” na YouTube – wówczas można zgłaszać swoje propozycje na czacie. Ponadto do 11 maja warszawiacy mogą mailowo wysyłać do organizatorów swoje pomysły oraz uwagi. Ramowy plan działania i propozycja wyglądu Współdzielnika są dostępne na stronie: wspoldzielnik.wck-wola.pl
W przeprowadzeniu konsultacji społecznych Wola Park i Wolskie Centrum Kultury wspiera Centrum Komunikacji Społecznej urzędu m. st. Warszawy.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.