Express Wschodni jest gotowy na nowy sezon
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Turecki Express Wschodni, przemierzający jedną z najwspanialszych tras kolejowych na świecie, gwarantując niezapomnianą podróż z centrum na wschód Türkiye (Turcji), właśnie rozpoczął nowy sezon. Express Wschodni, czyli marzenie każdego podróżnika, niedawno zakończył swój pierwszy przejazd tej zimy. Trasa pociągu, licząca 1310 kilometrów, rozpoczyna się w stolicy Türkiye (Turcji), Ankarze, a następnie prowadzi przez miasta Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan i Erzurum, kończąc się w malowniczym Kars. Trwająca około 26 godzin podróż umożliwia pasażerom podziwianie zróżnicowanego położenia geograficznego Türkiye (Turcji) oraz urokliwych wschodnich prowincji kraju, które w tym okresie zmieniają się w niezwykłe, zimowe destynacje.
Jedyna w swoim rodzaju przygoda
Na trasie Ankara-Kars kursują dwa różne pociągi: Express Wschodni i Turystyczny Express Wschodni. Ogromna popularność jaką w ostatnich latach zdobył Express Wschodni sprawiła, że w 2019 roku, aby zaspokoić rosnący popyt, wprowadzono jego drugą, turystyczną wersję. W zatrzymującym się na około 50 przystankach Expressie Wschodnim podróżni mają do dyspozycji wagony sypialne i kuszetki. Natomiast Turystyczny Express Wschodni oferuje pasażerom wagony sypialne i restauracyjne, z jedynie 29 przystankami na trasie. W przeciwieństwie do Expressu Wschodniego, który zatrzymuje się na krótki czas na stacjach, jego turystyczna odsłona zapewnia pasażerom około trzy godziny przerwy na postojach, co pozwala im więcej zwiedzić po drodze.
W nowym sezonie Turystyczny Express Wschodni zatrzymuje się na dłużej na stacjach Erzincan i Erzurum w kierunku Kars oraz na stacjach İliç, Divriği i Sivas w stronę Ankary, czyli w trakcie podróży powrotnej. Pociąg składa się z ośmiu wagonów sypialnych i jednego wagonu restauracyjnego, które zapewniają komfortowy przejazd. Każdy wagon sypialny posiada dziesięć przedziałów (pokoi) z dwoma łóżkami. Mimo że pasażerowie mogą skorzystać z usług gastronomicznych w wagonie restauracyjnym, obserwuje się rosnący trend - pod wpływem mediów społecznościowych - polegający na spożywaniu posiłków w zaciszu własnego przedziału. Pasażerowie mają wtedy możliwość przygotowania i udekorowania stołu według własnych upodobań przy wykorzystaniu przysmaków, które zabierają ze sobą lub kupują podczas postojów na stacjach.
Ostatni przystanek – Kars, magiczne zimowe miasto w Türkiye (Turcji)
Rosnąca popularność Turystycznego Ekspresu Wschodniego sprawiła, że stał się najbardziej wyjątkowym celem zimowych wypraw dla wielu podróżnych. Urok miasta Kars, będącego ostatnim przystankiem na trasie oraz innych malowniczych anatolijskich miast wiodących przez ten szlak, przyczyniły się do tej wyjątkowej renomy. Położony w północno-wschodniej części Türkiye (Turcji), Kars jest jedną z najstarszych osad w Anatolii, która przez wieki była domem dla różnych ludów, takich jak Urartyjczycy, Persowie, Bizantyjczycy, Seldżucy, Osmanowie i Rosjanie. Jego położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, w tym Jedwabnego Szlaku, zaowocowało rozwojem bogatego architektonicznie i kulturowo miejsca. Hotele w centrum Kars zapraszają gości do wspaniałych budynków utrzymanych w stylu bałtyckim, a miejskie restauracje, słynące z kaukaskich pokazów i przytulnej atmosfery w mroźne zimowe wieczory, sprawiają, że miasto jest jeszcze bardziej wyjątkowe. Bogata kuchnia regionu Kars, z niepowtarzalnymi smakami, zwłaszcza regionalnymi serami i sezonowymi daniami z gęsi, to tylko niektóre z wielu przyjemności, jakie miasto ma do zaoferowania odwiedzającym.
Przechadzka po centrum miasta ukazuje urok wielu wspaniałych budynków wzniesionych z bazaltowego kamienia. Wśród najważniejszych budowli znajdują się m.in. meczet Fethiye, meczet Kümbet, zamek w Kars oraz budowle nad rzeką Kars. Znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO stanowisko archeologiczne Ani bez wątpienia jest jednym z najbardziej niezwykłych punktów na mapie tego regionu. Od murów otaczających starożytne miasto po różnego rodzaju kościoły i katedrę, meczety, karawanseraje oraz mosty, które przetrwały w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego, Ani to imponujący kompleks, w którym przykłady dawnej architektury sakralnej, administracyjnej, militarnej oraz budynków mieszkalnych można zobaczyć współcześnie. W regionie Kars słynącym również jako idealna destynacja dla wielbicieli narciarstwa mieści się ośrodek narciarski Sarıkamış. To tutaj znajduje się trzecia co do wysokości trasa narciarska na świecie oraz krystaliczny śnieg, podobny do tego w Alpach. Innym fascynującym doświadczeniem w Kars jest uczestnictwo w wielowiekowej tradycji jazdy saniami ciągniętymi przez konie po jeziorze Çıldır, które zamarza pod koniec listopada, a lód osiąga grubość nawet kilku metrów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.