FBI obala rosyjską platformę cybernetyczną, która sprzedawała prywatne dane i ko
Sukces Federalnego Biura Śledczego. Jak informuje Bitdefender, producent oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo danych, FBI usunęło stronę deer.io, która była znaną platformą dla cyberprzestępców z siedzibą w Rosji. Związek z tą witryną miał Kirill Viktorovich Firsov, który był administratorem strony. Federalne Biuro Śledcze aresztowało go na lotnisku w Nowym Jorku. Oskarżenia? Handel danymi osobowymi za kryptowaluty, a także promocja handlu ludźmi.
Wyciekły dane osobowe? Wiadomo gdzie ich szukać
Platforma deer.io działała od października 2013 roku. Co ciekawe, przestępcy chwalili się, że sprzedaż sięgała siedemnastu milionów dolarów. Frisov, którego zatrzymano jest dodatkowo hakerem, który promował platformę pośród innych witryn o podobnej tematyce. Warto przypomnieć, że deer.io pozwalało sprzedawcom na oferowanie danych osobowych pochodzących z ataków cyberprzestępczych. Chodzi o kradzież informacji o użytkownikach z USA, ale także o dane pochodzące z międzynarodowych źródeł finansowych oraz korporacyjnych.
Obecnie osoba, która chce się dostać na stronę otrzyma komunikat, że witryna została przejęta przez Federalne Biuro Śledcze zgodnie z nakazem zajęcia uzyskanym przez Biuro Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Kalifornii wydanego na podstawie 18 U.S.C. §§ 981 i 982.
Deer.io - co to takiego?
Platforma ta oferowała cyberprzestępcom hosting na prywatnych serwerach rosyjskich, które znajdowały się poza jurysdykcją USA. Dzięki temu kolejni hakerzy mogli reklamować i sprzedawać swoje “produkty”, które zdobyli podczas włamań i cyber-kradzieży. Oczywiście platforma musiała na czymś zarabiać. Każdy cyberprzestępca, który chciał sprzedawać kontrabandę bądź też oferować… usługi przestępcze musiał uiścić opłatę w wysokości 12,50 USD. Jak FBI udało się trafić na trop Frisova? Agenci kupili ponad tysiąc kont graczy, które kosztowały zaledwie 20 USD płatne w Bitcoinach. Co ciekawe, stwierdzili, że 249 kont udało się złamać używając zaledwie loginu i hasła. Po zalogowaniu się na takie konto przestępca miał dostęp do metod płatności, co z kolei przekładało się na możliwość dokonywania zakupów. Agenci FBI zakupili także 3649 indywidualnych kont PII za 692 dolary, również płatne w Bitcoinach. Jak można się domyślić, znaleźć tam można było imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery ubezpieczenia społecznego. Dane te należały do mieszkańców hrabstwa San Diego w USA.
Platforma rosjanina nie jest jedynym miejscem, gdzie można kupić skradzione dane
Co prawda deer.io została zamknięta przez organy ścigania, niestety wiele podobnych platform jest nadal aktywnych. Warto więc zabezpieczyć swoje dane przed potencjalnymi atakami.
“Co jakiś czas słyszymy o wycieku cennych informacji, czy nawet całych dostępów do kont użytkowników. Nasuwa się pytanie: jak zabezpieczyć nasze dane przed przejęciem ich przez hakera? Przede wszystkim korzystajmy z zaufanych witryn, które oferują uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dodatkowo należy używać różnych haseł, aby w przypadku ataku hakerów na dany portal, cyberprzestępcy nie dostali się także do innych naszych kont. Oczywistym jest, aby hasło było skomplikowane: składało się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Przede wszystkim musimy być czujni, aby nie dać się złapać w pułapkę pozostawioną przez hakerów. Mam tu na myśli na przykład ataki phishingowe, gdzie cyberprzestępca tworzy łudząco podobną witrynę, jednak kiedy my chcemy się na nią zalogować przekazujemy mu dane, które może wykorzystać właśnie na tej prawdziwej stronie.” - sugeruje Mariusz Politowicz, ekspert do spraw bezpieczeństwa w Bitdefender Polska.

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.