Komunikaty PR

FILMY OD ARTE.TV NA DRUGĄ ROCZNICĘ WOJNY ROSYJSKO-UKRAIŃSKIEJ

2024-02-09  |  01:00
Biuro prasowe

24 lutego minie już drugi rok od inwazji Rosji na Ukrainę. W połowie tego roku Pentagon opublikował raport, według którego liczba zabitych i rannych żołnierzy po obu stronach konfliktu sięgnęła pół miliona. Część analityków uważa, że Rosja Putina od lat szykowała się do wojny, a reforma sił zbrojnych i sześciodniowa wojna rosyjsko-gruzińska w 2008 r. stanowiły tylko preludium do właściwych działań militarnych. Władimir Putin rozpoczął agresję w Ukrainie już w 2014 roku. Pierwszym aktem była aneksja Krymu i rozpoczęcie działań zbrojnych we wschodnich obwodach, drugim bezpośredni atak rakietowy na duże miasta w 2022 roku. O tym okrutnym konflikcie tuż obok polskiej granicy mówi bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv, która przygotowała cykl dokumentów z okazji drugiej rocznicy konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

W lutym 2022 roku Kreml zachwiał stabilnym, jak wielu się wydawało, porządkiem naszej części świata. Agresja na Ukrainę to tak naprawdę żądanie nowego ładu oraz przeformułowania układu sił nie tylko w Europie, ale szerzej na całym świecie. Rosja Putina rozpoczęła agresję z zapowiedzią wygranej po 3 dniach. Tymczasem konflikt na terenie Ukrainy trwa już 2 lata. ARTE.tv przypomina o trwającej wojnie, jej źródłach, tragicznym przebiegu i możliwych dla nas konsekwencjach w nowych filmach dokumentalnych i reportażach.

„Ukraina walczy z zapomnieniem”

Choć wojna w Ukrainie nadal się rozwija, rozpoczął się już proces jej upamiętniania. W jaki sposób Ukraińcy i Ukrainki mogą uczcić poległych, skoro konflikt nadal trwa? Jak powinno się opowiadać tę historię? Oksana Lyniv jest dyrygentką, założycielką i dyrektorką Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy. Artystka działa na arenie międzynarodowej, opowiadając o sytuacji w jej kraju oraz oddając głos artystom z Ukrainy. Orkiestra zagrała światową premierę muzyki do tekstów zamordowanego ukraińskiego autora wierszy i książek dla dzieci Wolodymyra Wakulenki. W dokumencie „Ukraina walczy z zapomnieniem” przyglądamy się strategiom zapisywania w pamięci trwających wydarzeń.

UKRAINA WALCZY Z ZAPOMNIENIEM | ARTE.tv

„Porwania ukraińskich dzieci”

16-letnia Ukrainka Lisa była przetrzymywana przez osiem miesięcy w Rosji. Teraz, gdy jest już bezpieczna w Kijowie, ledwo powstrzymuje łzy, opowiadając o tragicznych przeżyciach, jakie ją spotkały. Wraz z nią wróciło czworo innych dzieci. Cała piątka myślała, że już nigdy nie zobaczy swojego kraju i rodzin. Status wielu innych ukraińskich dzieci jest nadal nieznany (szacuje się, że w głąb Rosji zostało wywiezionych od 200 000 do 300 000). Organizacja NGO „Save Ukraine”, której prezesem jest Mykoła Kuleba, zajmuje się sprowadzaniem deportowanych dzieci do ich ojczyzny - szuka i namierza porwanych przez Rosjan małoletnich. Setka wolontariuszy z tej organizacji działa na wyzwolonych terenach, by sprowadzić je bezpiecznie na teren Ukrainy. Reportaż „Porwania ukraińskich dzieci” w reżyserii Damiena Fleuretta i Sashy Aleksandrenko opowiada o szczegółach tego procederu, o którym zrobiło się głośno na całym świecie. Widzowie ARTE.tv usłyszą także relacje samych uprowadzonych.

PORWANIA UKRAIŃSKICH DZIECI | ARTE.tv

„Wojna i sprawiedliwość”

Film dokumentalny „Wojna i sprawiedliwość” bada, dlaczego tak trudno postawić agresorów przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze. W marcu 2023 r. Karim Khan, główny prokurator MTK, wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Oskarżenie: uprowadzenie ukraińskich dzieci. W związku z inwazją na Ukrainę Europa ma jednak związane ręce wobec Putina, ponieważ zgodnie ze swoim statutem Międzynarodowym Trybunałem Karnym może prowadzić dochodzenie jedynie po uzyskaniu zgody agresora, ironicznie, w tym przypadku Rosji. Dokument dostępny będzie od 13 lutego na ARTE.tv.

„Ukraina - wojna z kolaborantami”

Już 13 lutego widzowie ARTE.tv będą mogli obejrzeć dokument pt. „Ukraina – wojna z kolaborantami” w reżyserii Gwenlaouen Le Gouil. Produkcja przygląda się roli kolaborantów podczas wojny, zadając pytanie o zdradę i jej motywacje w tym złożonym konflikcie. Kim są zdrajcy wojenni? Dlaczego wybrali taką drogę? Ukraiński rząd kładzie duży nacisk na ściganie i karanie podejrzanych o sabotaż, a polowanie na zdrajców sięga najwyższych szczebli politycznych. Jednak nie wszyscy kolaboranci działają z czystego oportunizmu lub strachu. Wielu z nich ma podwójną tożsamość kulturową: rosyjską i ukraińską. Twórcy obrazu zadają pytania o nasze poczucie przynależności, o aspekt psychologiczny i moralny, oraz o to, czym tak naprawdę jest zdrada, kiedy dawni bracia stają po dwóch stronach barykady.

„Kijów - opera w czasie wojny”

Mimo że przeciągająca się wojna wzmaga niepokój i udrękę, kreatywność i zaangażowanie ukraińskich artystów nie słabnie. Sztuka zaangażowana, manifestacja gestów i przekazywanie wartości patriotycznych młodszemu pokoleniu stało się misją i koniecznością. Podobno podczas wojny milczą muzy, jednak każdego dnia kijowscy artyści operowi udowadniają coś całkiem przeciwnego, zabierając głos, mówiąc o bólu rodaków swoją sztuką, ostrzegając cały świat przed wojną i jej skutkami. W reportażu „Kijów – opera w czasie wojny” będziemy mogli zobaczyć, z czym na codziennie mierzą się artyści w obliczu wojny. Czwarty, ostatni już odcinek dostępny będzie na platformie ARTE.tv od 14 lutego.

KIJÓW - OPERA W CZASIE WOJNY | ARTE.tv

Muzycy dla Ukrainy

Muzyka jest językiem solidarności, którego nie należy lekceważyć: poprzez muzykę łączymy się i wspieramy naród ukraiński. Na platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022238/ukraina można zobaczyć zarejestrowane koncerty, od muzyki symfonicznej, przez rock, po progresywny groove metal, wyrażające poparcie dla narodu ukraińskiego. Wśród wykonawców znalazła się m.in. Ukraińska Orkiestra Wolności pod kierownictwem Keri-Lynn Wilson, powołana do życia przez Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Operę Narodową w Warszawie. Składa się ona z muzyków-uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy. Podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej wykonała ona program obejmujący VII Symfonię ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova, II koncert fortepianowy Chopina z ukraińską wirtuozką Anną Fedorovą oraz IV symfonię Brahmsa. Ukraińska sopranistka Ludmiła Monastyrska, znana z tytułowej roli Turandot w Metropolitan Opera, zaśpiewała arię Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelia” Beethovena - pean na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa. Muzyka nie może zakończyć wojny, ale może leczyć rany i być potężną bronią przeciwko opresji. I tak trasa koncertowa z 2023 roku Ukraińskiej Orkiestry Wolności stała się wyrazem miłości do ojczyzny, a dochód z niej został przeznaczony na rzecz ukraińskich artystów. Koncert inauguracyjny odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie, widzowie ARTE.tv będą mogli zobaczyć go znów od 25 lutego pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/110057-000-F/ukrainian-freedom-orchestra/.

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV

W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym
Film BRAK ZDJĘCIA
2024-12-12 | 08:54

Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

„To list miłosny do gier” – powiedział podczas tegorocznego gamescomu o serii „Secret Level” Tim Miller, współtwórca Blur Studio, reżyser, legenda efektów specjalnych i pomysłodawca
Film Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
2024-12-11 | 16:00

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

Już we wtorek, 17 grudnia, Viaplay zaprasza na premierę serialu „Udar” przedstawiającego historię warszawskiego bon-vivanta oraz gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne

Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.

Problemy społeczne

Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia

Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.

Media

Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka

Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.