Komunikaty PR

FINAŁ 8. EDYCJI ARTEKINO FESTIVAL – KTO ZWYCIĘŻYŁ?

2024-01-12  |  01:00
Biuro prasowe

Kolejna edycja festiwalu ArteKino dobiegła końca – znamy już nagrodzone produkcje. Od 1 do 31 grudnia polscy widzowie na platformie streamingowej ARTE.tv mogli obejrzeć bezpłatnie 10 filmów młodego europejskiego kina, m.in. z Niemiec czy Portugalii. Niektóre z nich były już wcześniej prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając liczne wyróżnienia. W najnowszej edycji Europejską Nagrodą Publiczności otrzymał obraz otwierający w Polsce to wydarzenie – „Vamos a la playa” w reżyserii Bettiny Blümner, w którym jedną z głównych ról zagrał znany polski aktor Jakub Gierszał. Film do końca stycznia będzie można oglądać pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/116668-000-A/vamos-a-la-playa/.

ArteKino Festival ma na celu popularyzację kina europejskiego i wspieranie młodych twórców w ich dalszym artystycznym rozwoju. W ramach wydarzenia europejska publiczność co roku ma możliwość oddania głosu na swoją ulubioną produkcję. Zwycięski film zostaje nagrodzony Europejską Nagrodą Publiczności, a reżyser otrzymuje nagrodę w wysokości 20 000 euro. W tym roku zwyciężył film o młodości – „Vamos a la playa”. Ta niemiecko-kubańska produkcja portretuje uczucia, relacje i rozterki młodych ludzi na tle gorących, egzotycznych plaż Kuby. Opowiada o pierwszej miłości, namiętności i fascynacji drugą osobą. Z jednej strony pokazuje beztroskę i radość bycia, z drugiej, poczucie odpowiedzialności za nierówności występujące na świecie, który sami tworzymy. Próbę walki z systemem, niezgodę na obowiązujące w zachodnim świecie normy, poszukiwanie prostych wartości i uczuć. W swoim obrazie reżyserka Bettina Blümner ukazała różnice kulturowe wynikające z nierówności ekonomicznych. Świat, gdzie bogaty spotyka się z biednym, rządzi się innymi prawami, dlatego fascynuje i przyciąga młodych ludzi.

Kolejna nagroda, Jury Młodych Widzów, wynosi 10 000 euro i przyznawana jest przez młodych Europejczyków we współpracy z programem Erasmus+. W ramach 8. edycji festiwalu ArteKino został nią uhonorowany norweski film „Siostro, co rośnie na skażonej ziemi?” w reżyserii Franciski Seifert Eliassen, okrzykniętej przez krytyków nadzieją niezależnego kina norweskiego. Stworzyła ona poruszającą historię skomplikowanej relacji sióstr, która zostaje wystawiona na wielką próbę. Główna bohaterka, Eira, mieszka z rodzicami i starszą siostrą Verą w miasteczku na północy Norwegii. Jest zapatrzona w błyskotliwą i buntowniczą Verę. Kiedy ta zaczyna dziwnie się zachowywać, dziewczynka, by lepiej ją zrozumieć, potajemnie czyta jej pamiętnik. Odkrywa ona fascynujący świat siostry, pełen blasku i marzeń o lepszym świecie. Ale są tam też ciemniejsze strony, które wywołują w niej niepokój. Film dostępny do końca stycznia pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/116665-000-A/siostro-co-rosnie-na-skazonej-ziemi/.

Prezentowane na Festiwalu ArteKino filmy poruszają problemy, z jakimi mierzą się współczesne społeczeństwa, takie jak poszukiwanie swojej tożsamości, stawianie czoła samotności czy skomplikowane relacje rodzinne. Wzruszają, poruszając serca widzów na całym świecie. Filmy tegorocznej edycji festiwalu odnotowały prawie 3 miliony wyświetleń. W Polsce najchętniej oglądanymi tytułami były: „Vamos a la playa”, „The Sibyl” oraz „Noone’s with the calves”. Liczny udział widzów w głosowaniu i przyznawane nagrody motywują młodych reżyserów do kontynuowania dalszej artystycznej kariery. 

O ARTE.tv  

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.  

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.  

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.  

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl. 

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter. 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV

W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym
Film BRAK ZDJĘCIA
2024-12-12 | 08:54

Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

„To list miłosny do gier” – powiedział podczas tegorocznego gamescomu o serii „Secret Level” Tim Miller, współtwórca Blur Studio, reżyser, legenda efektów specjalnych i pomysłodawca
Film Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
2024-12-11 | 16:00

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

Już we wtorek, 17 grudnia, Viaplay zaprasza na premierę serialu „Udar” przedstawiającego historię warszawskiego bon-vivanta oraz gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.