Komunikaty PR

FINAŁ KONKURSÓW FUNDACJI IM. STEFANA KURYŁOWICZA

2020-10-04  |  22:10
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

15 października br., podczas spotkania w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Rozpocznie się także kolejna odsłona oraz nabór do obu programów Edycji 2020.

„Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą” to projekt zespołu tworzonego przez architekta Jana Szeligę oraz socjologa Krzysztofa Janasa. To właśnie ich prace bezprecedensowo wygrały oba konkursy Edycji 2019. Laureaci programów Fundacji nie poprzestali tylko na teoretycznej wizji wiejskiego parku rozrywki przy warszawskim Stadionie Narodowym, zgłoszonej do Konkursu TEORIA, ale także przedstawili koncepcję architektoniczną w programie Stypendium PRAKTYKA. Autorzy zwycięskiego eseju oraz projektu przez ostatnie 6 miesięcy mieli możliwość rozwinięcia wizji i architektonicznego planu – pomysłu na „Wieśland”, dzięki czemu już w połowie października zaprezentowana zostanie dwujęzyczna publikacja poświęcona nowatorskiej idei wiejskiego parku rozrywki w wielkim mieście, a także jego pogłębiona koncepcja architektoniczno-urbanistyczna.

Przypomnijmy, że „Wieśland” zyskał uznanie dwóch niezależnych, eksperckich jury za odważne ujęcie relacji wsi z miastem i próbę wpisania architektury w trudne społeczno – kulturowe wzorce.

„Stypendium Praktyka umożliwiło nam pogłębienie wątków poruszanych w projekcie Wieśland. Dzięki temu utwierdziliśmy się w pierwotnych intuicjach i mogliśmy rozwinąć projekt. Wierzymy, że Wieśland może być ciekawą prowokacją intelektualną, udowodniając zarazem ukrytą potrzebę̨ ogromnej tęsknoty za sielanką i naturą, jaka podtrzymywana jest w społecznej wyobraźni. Jak się̨ okazuje potrzeba ta nie dość, że jest znacząca, to ujawnia też wiele społecznych i kulturowych zależności. Opracowanie teoretyczne, a następnie możliwość́ pracy nad projektową ilustracją naszej koncepcji, było dla nas fascynującą przygodą, o której opowiemy już niebawem, podczas spotkania w Zodiaku” – konstatują Jan Szeliga i Krzysztof Janas.

 

Finał konkursów Edycji 2019 odbędzie się 15 października br. o godz. 17:00 w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo za pośrednictwem Facebook’a fundacji: https://www.facebook.com/fundacjask

„Realizując programy konkursów zależy nam, aby młodzi ludzie mieli możliwość głośno przemówić i wyrazić swoje stanowisko. Tegoroczni laureaci mają bardzo ciekawe spojrzenie na wiele spraw, potrafią przy tym widzieć o wiele dalej niż ci starsi. Podczas spotkania będzie wiele okazji, by w wyjątkowy sposób odkryć, że architektura jest częścią kultury i fascynującą sztuką, która służy nam wszystkim” – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.

Nabór do nowej edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA rozpocznie się już 15 października br. W konkursie mogą̨ brać́ udział architektki i architekci, którzy ukończyli przynajmniej studia I stopnia na uczelniach polskich i zagranicznych, a którzy nie skończyli 40 roku życia. W konkursach mogą wziąć udział także zespoły interdyscyplinarne, maksymalnie trzyosobowe, w których co najmniej jeden z uczestników jest architektem. Rejestracja uczestników odbędzie się za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych dostępnych na stronie internetowej Fundacji. Więcej informacji www.fundacja-sk.pl oraz na Facebook’u @fundacjask.

***

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza została powołana do życia w 2012 roku. Jej celem jest inicjowanie społecznej dyskusji o roli architektury rozumianej jako interdyscyplinarnej dziedziny łączącej takie obszary życia jak sztuka, nauka i technika.

Fundacja prowadzi dwa konkursy: TEORIA i PRAKTYKA adresowane do młodych, kreatywnych osób poszukujących nowych sposobów kształtowania ładu architektoniczno-urbanistycznego.

Przyjaciele Fundacji: Hörmann, Develia, Geberit, Schindler, Warbud

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie

Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.