FINAŁ KONKURSÓW FUNDACJI IM. STEFANA KURYŁOWICZA
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
15 października br., podczas spotkania w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Rozpocznie się także kolejna odsłona oraz nabór do obu programów Edycji 2020.
„Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą” to projekt zespołu tworzonego przez architekta Jana Szeligę oraz socjologa Krzysztofa Janasa. To właśnie ich prace bezprecedensowo wygrały oba konkursy Edycji 2019. Laureaci programów Fundacji nie poprzestali tylko na teoretycznej wizji wiejskiego parku rozrywki przy warszawskim Stadionie Narodowym, zgłoszonej do Konkursu TEORIA, ale także przedstawili koncepcję architektoniczną w programie Stypendium PRAKTYKA. Autorzy zwycięskiego eseju oraz projektu przez ostatnie 6 miesięcy mieli możliwość rozwinięcia wizji i architektonicznego planu – pomysłu na „Wieśland”, dzięki czemu już w połowie października zaprezentowana zostanie dwujęzyczna publikacja poświęcona nowatorskiej idei wiejskiego parku rozrywki w wielkim mieście, a także jego pogłębiona koncepcja architektoniczno-urbanistyczna.
Przypomnijmy, że „Wieśland” zyskał uznanie dwóch niezależnych, eksperckich jury za odważne ujęcie relacji wsi z miastem i próbę wpisania architektury w trudne społeczno – kulturowe wzorce.
„Stypendium Praktyka umożliwiło nam pogłębienie wątków poruszanych w projekcie Wieśland. Dzięki temu utwierdziliśmy się w pierwotnych intuicjach i mogliśmy rozwinąć projekt. Wierzymy, że Wieśland może być ciekawą prowokacją intelektualną, udowodniając zarazem ukrytą potrzebę̨ ogromnej tęsknoty za sielanką i naturą, jaka podtrzymywana jest w społecznej wyobraźni. Jak się̨ okazuje potrzeba ta nie dość, że jest znacząca, to ujawnia też wiele społecznych i kulturowych zależności. Opracowanie teoretyczne, a następnie możliwość́ pracy nad projektową ilustracją naszej koncepcji, było dla nas fascynującą przygodą, o której opowiemy już niebawem, podczas spotkania w Zodiaku” – konstatują Jan Szeliga i Krzysztof Janas.
Finał konkursów Edycji 2019 odbędzie się 15 października br. o godz. 17:00 w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo za pośrednictwem Facebook’a fundacji: https://www.facebook.com/fundacjask
„Realizując programy konkursów zależy nam, aby młodzi ludzie mieli możliwość głośno przemówić i wyrazić swoje stanowisko. Tegoroczni laureaci mają bardzo ciekawe spojrzenie na wiele spraw, potrafią przy tym widzieć o wiele dalej niż ci starsi. Podczas spotkania będzie wiele okazji, by w wyjątkowy sposób odkryć, że architektura jest częścią kultury i fascynującą sztuką, która służy nam wszystkim” – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
Nabór do nowej edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA rozpocznie się już 15 października br. W konkursie mogą̨ brać́ udział architektki i architekci, którzy ukończyli przynajmniej studia I stopnia na uczelniach polskich i zagranicznych, a którzy nie skończyli 40 roku życia. W konkursach mogą wziąć udział także zespoły interdyscyplinarne, maksymalnie trzyosobowe, w których co najmniej jeden z uczestników jest architektem. Rejestracja uczestników odbędzie się za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych dostępnych na stronie internetowej Fundacji. Więcej informacji www.fundacja-sk.pl oraz na Facebook’u @fundacjask.
***
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza została powołana do życia w 2012 roku. Jej celem jest inicjowanie społecznej dyskusji o roli architektury rozumianej jako interdyscyplinarnej dziedziny łączącej takie obszary życia jak sztuka, nauka i technika.
Fundacja prowadzi dwa konkursy: TEORIA i PRAKTYKA adresowane do młodych, kreatywnych osób poszukujących nowych sposobów kształtowania ładu architektoniczno-urbanistycznego.
Przyjaciele Fundacji: Hörmann, Develia, Geberit, Schindler, Warbud

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.