Finał 4. europejskiej edycji Pepco Better Move
Dobiegła końca 4. edycja akcji, która pod hasłem „Better Move, Better Lives” trwała od 27 maja do 27 lipca. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników, którzy pokonali ponad 180 tysięcy kilometrów, zebrano 30 tysięcy euro na rzecz organizacji pozarządowych z 5 krajów – Polski, Litwy, Łotwy, Rumunii i Włoch. Wszystkie środki zostały przekazane na wsparcie wykluczonych sportowo dzieci i organizację aktywności ruchowych podczas wakacji.
Better Move łączy przyjemne z pożytecznym
Program Better Move to cykliczna inicjatywa, która zachęca pracowników Pepco do aktywności sportowej podczas letnich miesięcy. Uczestnicy rywalizują o jak największą liczbę punktów – zbierają je spacerując, biegając i jeżdżąc rowerami, a każdy pokonany kilometr składa się na sumę pieniężną, którą Pepco przekazuje organizacjom pozarządowym. Od 27 maja do 27 lipca można było zdobywać punkty, by wspierać możliwości samorozwoju dzieci i młodzieży dotkniętych wykluczeniem sportowym. Tegoroczny program uwzględniał także misje, podczas których uczestnicy mieli okazję angażować się w aktywności wspólnie ze swoimi dziećmi, co wspierało budowanie więzi rodzinnych i rozwijanie zdrowych nawyków u najmłodszych.
Jeszcze w roku 2021 akcja obejmowała tylko polskich pracowników Pepco, a w 4. edycji Better Move uczestniczyło niemal 600 pracowników Pepco z kilkunastu europejskich państw, a także pracownicy Pepco Global Sourcing (PGS), pokonując w sumie ponad 180 tysięcy kilometrów i ograniczając przy tym emisję ok. 973 kg CO2. Zebrane kilometry zostały zamienione na kwotę 30 tysięcy euro i przekazane 5 europejskim organizacjom charytatywnym.
5 krajów, 5 wyjątkowych inicjatyw
Fundusze zebrane podczas tegorocznej edycji Better Move zostały podzielone między 5 wyjątkowych projektów wspierających dzieci w różnych krajach – Polsce, Litwie, Łotwie, Rumunii oraz we Włoszech.
W Polsce, dzięki zebranym środkom, 85 dzieci z małych miejscowości zagrożonych wykluczeniem wzięło udział w warsztatach siatkówki plażowej pod okiem zawodowych trenerów. Zajęcia zostały zorganizowane 6 sierpnia przez Fundację Memoriału Arkadiusza Gołasia w profesjonalnym obiekcie sportowym – na boiskach Beach Volleyball Academy w Poznaniu.
– Wykluczenie sportowe to poważny problem, który szczególnie dotyka dzieci z małych miejscowości i wsi. Dlatego dla nas, jako fundacji, niezwykle ważne jest, aby każde dziecko miało dostęp do sportu i mogło rozwijać swoje pasje w bezpiecznym i profesjonalnym środowisku. Z radością obserwujemy ogromne zainteresowanie ze strony najmłodszych. W warsztatach siatkówki plażowej „Better Move, Better Lives” uczestniczyło 85 dzieci w wieku szkolnym, w tym około 40 z świetlic środowiskowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z rejonu Obornik oraz dzieci z mniejszych miejscowości powiatu poznańskiego. W ramach zajęć najmłodsi mieli okazję zdobywać wiedzę praktyczną i teoretyczną pod okiem doświadczonych trenerów akademii: Proskos i IUKS Jedynka Poznań, m.in. Julii Gierczyńskiej, Wicemistrzyni Europy do lat 20 czy Tomasza Jaroszczaka, zdobywcy 2. miejsca w Pucharze Polski. To wyjątkowe wydarzenie powstało z inicjatywy i dzięki wsparciu Pepco. Razem możemy nie tylko promować zdrowy styl życia wśród młodych ludzi, ale też oderwać ich od smartfonów i zaproponować alternatywny sposób spędzania wolnego czasu – podkreśla Jacek Kubiak, Prezes Fundacji Memoriału Arkadiusza Gołasia.
Oprócz polskiej Fundacji Memoriału Arkadiusza Gołasia, darowizna została przekazana na rzecz letniego obozu organizowanego przez fundację Sport Senza Frontiere we Włoszech, gdzie 30 dzieci z ubogich dzielnic Mediolanu, Rzymu i Neapolu ma szansę aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności. W Rumunii środki przekazano stowarzyszeniu Ana i Copii na rzecz 50 dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzięki sfinansowaniu uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych, sportowych i kulturalnych, dzieci kreatywnie spędzają wolny czas podczas letnich wakacji. Wsparcie otrzymały także dzieci z Łotwy, które w dniach 10-11 sierpnia w Warszawie wzięły udział w 9. Pucharze Świata Dzieci z Domów Dziecka „Hope for Mundial” oraz 100 dzieci z kryzysowego centrum SOS Wiosek Dziecięcych zlokalizowanego na Litwie. Dzięki przekazanym środkom dzieci cieszą się odnowionym placem zabaw, który zapewni bezpieczne i aktywne środowisko do zabawy.
Better Move pędzi z pomocą
Inicjatywa Better Move rozpoczęła się w 2021 roku i od tego czasu zyskuje coraz większy zasięg. W pierwszej edycji pokonano 45 tysięcy kilometrów, które zamieniono na 15 tysięcy złotych przekazanych dzieciom z domów dziecka w Gnieźnie. W 2022 roku 10 tysięcy euro powędrowało na rzecz pochodzących z Ukrainy młodych podopiecznych Fundacji Save the Children. Z kolei w 2023 roku pokonane kilometry zostały zamienione na 25 tysięcy euro, które sfinansowały aktywne wakacje dla dzieci z Save the Children na Litwie oraz harcerzy z Rumunii.
— Jednym z kluczowych celów, które stawiamy sobie jako firma, jest wspieranie dzieci w ich rozwoju i drodze do odkrywania pasji. Chętnie angażujemy się w wiele projektów edukacyjnych oraz tych, które zapewniają dzieciom z zagrożonych wykluczeniem społeczności możliwość aktywnego spędzania czasu. Wierzymy, że każde dziecko powinno mieć równe szanse na zabawę i naukę, a dzięki takim projektom jak Better Move realizujemy naszą misję angażując równocześnie pracowników, którzy konkurują, ścigając się między sobą w ramach krajów czy działów – mówi Kasia Wilczewska, Head of Corporate Communication w Pepco.
***
Grupa Pepco
Grupa Pepco powstała w 2015 roku i składa się z silnych sieci detalicznych, tzn. Pepco, Dealz i Poundland, współpracujących z PGS, globalnym dostawcą. Grupa Pepco ma obecnie ponad 4900 sklepów w 20 krajach i zatrudnia ok. 47 000 osób.
Pepco
Pepco, tak zwany value retailer, to jedna z największych w Europie sieci handlowych, oferujących odzież dla całej rodziny i artykuły dla domu w bardzo atrakcyjnych cenach. Po blisko 20 latach nieprzerwanego rozwoju sklepy Pepco są obecnie odwiedzane przez klientów przeprowadzających 30 milionów transakcji miesięcznie. Firma, której główna siedziba mieści się w Poznaniu, zatrudnia obecnie ponad 30 tysięcy pracowników w 18 krajach w całej Europie i posiada sieć ponad 3700 sklepów.
Kocie harce w CH Targówek! Odwiedź centrum i poznaj rezolutną Kicię Kocię!
Wystartowała rejestracja w programie DZIECI MAJĄ WYCHODNE - rok szkolny 2024/25
Zareggiuj się by BLISKO. Wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą zmienić edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Barbara Kurdej-Szatan: Przez pięć lat nie prowadziłam żadnych programów w telewizji. Tęskniłam za tym i uważam, że „Cudowne lata” będą hitem TVP
Aktorka przyznaje, że w jej przypadku wrzesień po brzegi wypełniony jest obowiązkami i dlatego musi teraz szczególnie zadbać o swoje zdrowie, aby temu wszystkiemu sprostać. Jej córka rozpoczęła właśnie nowy rok szkolny, a syn poszedł do przedszkola. Ona sama z kolei sporo czasu spędza na planie nowego programu „Cudowne lata”, emitowanego w TVP2. Barbara Kurdej-Szatan cieszy się, że może realizować ten projekt, bo jak podkreśla, przez pięć lat tęskniła za pracą przed kamerami w telewizyjnym studiu.
Gwiazdy
Monika Mrozowska: Zrezygnowałam z wielu projektów zawodowych, żeby się przygotować do nowego roku szkolnego. Dzieciakom zależy na tym, żebym miała dla nich czas
Aktorka zdawała sobie sprawę z tego, że wrzesień nie będzie lekkim miesiącem, bo z początkiem nowego roku szkolnego nastąpi sporo zmian w życiu jej dzieci, a w konsekwencji i ona będzie musiała nieco zmodyfikować swój grafik zawodowy. Niektóre projekty muszą więc poczekać, bo jak podkreśla – nie chce zaniedbywać swoich pociech, a w pracy robić coś na pół gwizdka. Monika Mrozowska wierzy, że wszystko uda się zgrabnie poukładać, jej córka będzie miała udany start w liceum, a młodsi synowie doskonale poradzą sobie w szkole i przedszkolu.
Edukacja
Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska
Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.