Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego
Nest Bank
Wołoska 24
02-675 Warszawa
magdalena.olejnicka|nestbank.pl| |magdalena.olejnicka|nestbank.pl
514 709 175
www.nestbank.pl
Choć raport podkreśla, że prowadzenie biznesu w Polsce jest trudne dla każdego przedsiębiorcy, bardziej obciążone są kobiety. 3/5 przedsiębiorczyń prowadzących własną działalność przyznaje, że doświadczyło kryzysu psychicznego, a aż 61% deklaruje przebyty epizod depresyjny.
Jak wskazują wyniki badania „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” przeprowadzone Synergion na zlecenie Nest Banku, prowadzenie własnej firmy jest dla kobiet zdecydowanie bardziej obciążające niż dla mężczyzn. To wśród przedsiębiorczyń obserwuje się wyższe wartości wszystkich wskaźników sygnalizujących zagrożenie dla zdrowia psychicznego: kobiety częściej mają poczucie ciągłego zmęczenia, są przygnębione i czują się bezwartościowe. Mają też większy poziom przeciążenia pracą niż mężczyźni.
Częściowo wynika to z obarczenia myślami automatycznymi i przekonaniami, które dotykają kobiet w większym stopniu niż mężczyzn. Aż 42% przedsiębiorczyń identyfikuje się ze stwierdzeniem „moja firma świadczy o mnie”, a 3 na 10 z nich uważa, że nikt nie wykona ich zadań lepiej niż one same. Z tymi stwierdzeniami zgadza się odpowiednio 35% i 23% mężczyzn. Zjawisko „nadmiaru odpowiedzialności” wśród kobiet tylko potęguje fakt, że aż 60% z nich nie zatrudnia pracowników i prowadzi firmę samodzielnie.
Badanie „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” nie pozostawia złudzeń – kondycja wszystkich przedsiębiorców w Polsce jest bardzo alarmująca, a kobiety jeszcze intensywniej odczuwają oznaki kryzysu zdrowia psychicznego. To dla kobiet prowadzenie własnej działalności jest bardziej wymagające psychicznie: jak pokazują wyniki badania, ponad 3/5 przedsiębiorczyń doświadczyło kryzysu psychicznego, a 1/4 miała myśli samobójcze – mówi Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank.
Strach i lęk – codzienność przedsiębiorczyń
Jak pokazują dane z badania, to kobiety częściej niż mężczyźni mają trudności z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego. Aż ponad połowa kobiet (54%) odkłada wszelkie „przyjemności” na przyszłość z powodu pracy (vs. 47% mężczyzn), a troska o biznes przekłada się także na zaniedbywanie higieny snu, regularności posiłków czy odpoczynku. Aż co druga kobieta prowadząca biznes przyznaje, że je cokolwiek na szybko w ciągu dnia, a 35% rezygnuje ze snu lub odpoczynku na rzecz obowiązków zawodowych. Zachowania te deklaruje odpowiednio 40% oraz 28% mężczyzn. Aż 7 na 10 kobiet prowadzących własną działalność przyznaje, że ma problemy ze snem, które dotykają połowy mężczyzn.
Większe obciążenie prowadzeniem biznesu wśród przedsiębiorczyń widoczne jest również w przypadku zagrożenia depresją. Wśród kobiet jest to aż 38%, podczas gdy w przypadku mężczyzn wynik wynosi aż 10 punktów procentowych mniej. Wśród wszystkich przedsiębiorców niemal 8/10 korzystało z profesjonalnej pomocy specjalistów, aby poprawić stan swojego zdrowia psychicznego: jak wskazują wyniki badania, to właśnie kobiety – silniej obciążone prowadzeniem biznesu - częściej szukają profesjonalnej pomocy niż mężczyźni.
Jak pokazuje raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, aż 87% przedsiębiorców aktywnie poszukuje pomocy w trudnościach spowodowanych prowadzeniem biznesu. I tutaj widać różnice spowodowane płcią respondentów: kobiety, bardziej dotknięte prowadzeniem działalności, częściej szukają profesjonalnej pomocy: 35% z nich korzysta z psychoterapii, podczas gdy u mężczyzn ten wskaźnik wynosi 29%. Mężczyźni natomiast częściej niż kobiety wykazują zachowania ucieczkowe, np. sięgają po alkohol – robi to 37% mężczyzn i o 10 punktów procentowych kobiet mniej. To pokazuje, że normy społeczne i kilturowe oraz płeć wpływają na to, jak przedsiębiorcy funkcjonują i jak radzą sobie z już zaistniałymi problemami – podsumowuje Aleksandra Tokarewicz, CEO Helping Hand.
W ramach kampanii „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” mikroprzedsiębiorcy mają dostęp do szeregu materiałów opracowanych we współpracy z Helping Hand, platformą wsparcia zdrowia psychicznego, które są dostępne na stronie www.nestbank.pl/zdrowie.
O raporcie
Raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” został opracowany na podstawie badań Synergion, składających się z pogłębionych wywiadów indywidualnych, a następnie sondażu na grupie 908 przedsiębiorców, reprezentatywnej pod względem struktury liczebności mikroprzedsiębiorstw w branżach i województwach według najbardziej aktualnych danych GUS. Wyniki dla mikroprzedsiębiorców zostały zestawione z wynikami badania na reprezentatywnej ze względu na strukturę płci, wieku i miejsca zamieszkania próbie 1021 osób pracujących na umowę o pracę.
Cały raport z badania można pobrać na stronie internetowej https://nestbank.pl/zdrowie.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców
Santander Bank wybrał McCANN Poland do obsługi kreatywnej segmentów MŚP i Young
Funkcjonowanie systemów rozliczeniowych w dzień wolny od pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.