Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego
Nest Bank
Wołoska 24
02-675 Warszawa
magdalena.olejnicka|nestbank.pl| |magdalena.olejnicka|nestbank.pl
514 709 175
www.nestbank.pl
Choć raport podkreśla, że prowadzenie biznesu w Polsce jest trudne dla każdego przedsiębiorcy, bardziej obciążone są kobiety. 3/5 przedsiębiorczyń prowadzących własną działalność przyznaje, że doświadczyło kryzysu psychicznego, a aż 61% deklaruje przebyty epizod depresyjny.
Jak wskazują wyniki badania „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” przeprowadzone Synergion na zlecenie Nest Banku, prowadzenie własnej firmy jest dla kobiet zdecydowanie bardziej obciążające niż dla mężczyzn. To wśród przedsiębiorczyń obserwuje się wyższe wartości wszystkich wskaźników sygnalizujących zagrożenie dla zdrowia psychicznego: kobiety częściej mają poczucie ciągłego zmęczenia, są przygnębione i czują się bezwartościowe. Mają też większy poziom przeciążenia pracą niż mężczyźni.
Częściowo wynika to z obarczenia myślami automatycznymi i przekonaniami, które dotykają kobiet w większym stopniu niż mężczyzn. Aż 42% przedsiębiorczyń identyfikuje się ze stwierdzeniem „moja firma świadczy o mnie”, a 3 na 10 z nich uważa, że nikt nie wykona ich zadań lepiej niż one same. Z tymi stwierdzeniami zgadza się odpowiednio 35% i 23% mężczyzn. Zjawisko „nadmiaru odpowiedzialności” wśród kobiet tylko potęguje fakt, że aż 60% z nich nie zatrudnia pracowników i prowadzi firmę samodzielnie.
Badanie „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” nie pozostawia złudzeń – kondycja wszystkich przedsiębiorców w Polsce jest bardzo alarmująca, a kobiety jeszcze intensywniej odczuwają oznaki kryzysu zdrowia psychicznego. To dla kobiet prowadzenie własnej działalności jest bardziej wymagające psychicznie: jak pokazują wyniki badania, ponad 3/5 przedsiębiorczyń doświadczyło kryzysu psychicznego, a 1/4 miała myśli samobójcze – mówi Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank.
Strach i lęk – codzienność przedsiębiorczyń
Jak pokazują dane z badania, to kobiety częściej niż mężczyźni mają trudności z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego. Aż ponad połowa kobiet (54%) odkłada wszelkie „przyjemności” na przyszłość z powodu pracy (vs. 47% mężczyzn), a troska o biznes przekłada się także na zaniedbywanie higieny snu, regularności posiłków czy odpoczynku. Aż co druga kobieta prowadząca biznes przyznaje, że je cokolwiek na szybko w ciągu dnia, a 35% rezygnuje ze snu lub odpoczynku na rzecz obowiązków zawodowych. Zachowania te deklaruje odpowiednio 40% oraz 28% mężczyzn. Aż 7 na 10 kobiet prowadzących własną działalność przyznaje, że ma problemy ze snem, które dotykają połowy mężczyzn.
Większe obciążenie prowadzeniem biznesu wśród przedsiębiorczyń widoczne jest również w przypadku zagrożenia depresją. Wśród kobiet jest to aż 38%, podczas gdy w przypadku mężczyzn wynik wynosi aż 10 punktów procentowych mniej. Wśród wszystkich przedsiębiorców niemal 8/10 korzystało z profesjonalnej pomocy specjalistów, aby poprawić stan swojego zdrowia psychicznego: jak wskazują wyniki badania, to właśnie kobiety – silniej obciążone prowadzeniem biznesu - częściej szukają profesjonalnej pomocy niż mężczyźni.
Jak pokazuje raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, aż 87% przedsiębiorców aktywnie poszukuje pomocy w trudnościach spowodowanych prowadzeniem biznesu. I tutaj widać różnice spowodowane płcią respondentów: kobiety, bardziej dotknięte prowadzeniem działalności, częściej szukają profesjonalnej pomocy: 35% z nich korzysta z psychoterapii, podczas gdy u mężczyzn ten wskaźnik wynosi 29%. Mężczyźni natomiast częściej niż kobiety wykazują zachowania ucieczkowe, np. sięgają po alkohol – robi to 37% mężczyzn i o 10 punktów procentowych kobiet mniej. To pokazuje, że normy społeczne i kilturowe oraz płeć wpływają na to, jak przedsiębiorcy funkcjonują i jak radzą sobie z już zaistniałymi problemami – podsumowuje Aleksandra Tokarewicz, CEO Helping Hand.
W ramach kampanii „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” mikroprzedsiębiorcy mają dostęp do szeregu materiałów opracowanych we współpracy z Helping Hand, platformą wsparcia zdrowia psychicznego, które są dostępne na stronie www.nestbank.pl/zdrowie.
O raporcie
Raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” został opracowany na podstawie badań Synergion, składających się z pogłębionych wywiadów indywidualnych, a następnie sondażu na grupie 908 przedsiębiorców, reprezentatywnej pod względem struktury liczebności mikroprzedsiębiorstw w branżach i województwach według najbardziej aktualnych danych GUS. Wyniki dla mikroprzedsiębiorców zostały zestawione z wynikami badania na reprezentatywnej ze względu na strukturę płci, wieku i miejsca zamieszkania próbie 1021 osób pracujących na umowę o pracę.
Cały raport z badania można pobrać na stronie internetowej https://nestbank.pl/zdrowie.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.