Komunikaty PR

Gdy traci się oddech po COVID-19 – fizjoterapia dla ozdrowieńców

2021-05-07  |  09:00
Biuro prasowe

COVID-19 to choroba, która może pozostawić długotrwałe ślady w organizmie. Obecnie szacuje się, że u ponad  80 proc. pacjentów w wyniku przejścia koronawirusa mogą wystąpić poważne zmiany w tkance płucnej. Na chwilę obecną nie wiadomo, na ile są to długotrwałe skutki choroby, jednak na rynku  medycznym pojawiają się nowe usługi, które pozwalają na poprawę jakości życia pacjentów po przebytym koronawirusie i uniknięcie groźnych powikłań. Jednym z nich jest fizjoterapia, zmniejszająca dolegliwości oddechowe po COVID-19 i ucząca pacjenta prawidłowych technik oddechowych. Terapia prowadzona jest  pod opieką specjalisty, ze wsparciem dedykowanych urządzeń do ćwiczeń – podczas wizyty i we własnym domu.

Znaczna część powikłań po COVID-19 dotyczy układu oddechowego. Dlatego coraz częściej lekarze rekomendują, by o sprawność oddechową zadbać niezwłocznie po ustąpieniu COVID-19, w celu  zminimalizowania ryzyka poważnych, długotrwałych zmian, które będą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia.

Jednym z rozwiązań, które proponowane jest ozdrowieńcom COVID-19, zmagającymi się z trudnościami z oddychaniem, z ogólnym osłabieniem, bólami mięśni, pozostaje fizjoterapia oddechowa. W Medicover to forma cyklicznych, konsultacji z fizjoterapeutą, połączona  z pracą na specjalistycznym  urządzeniu do wykonywania indywidualnie dobranych ćwiczeń oddechowych – ze wsparciem eksperta w trakcie wizyty i samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych.

Każdy pacjent decydujący się na fizjoterapię oddechową poddany jest badaniu przez fizjoterapeutę oceniającym m.in. tor oddychania i postawę, weryfikowana jest zasadność tej formy terapii i określane są spodziewane rezultaty leczenia. Następnie opracowywany jest indywidualny zestaw ćwiczeń, które są regularnie wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki urządzeniom do ćwiczeń wdechu i wydechu, terapia może być w łatwy i skuteczny sposób kontynuowana przez pacjenta samodzielnie w domu, do czego jest gruntownie przygotowywanyinformuje mgr Ewa Smoleń, fizjoterapeuta Medicover.

Przegląd zdrowia po COVID-19 i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji dają szansę na uniknięcie wielu groźnych, długofalowych powikłań w najbardziej narażonych układach. Układ oddechowy ozdrowieńca z odczuwanymi problemami z oddechem wymaga medycznego wywiadu. Warto ocenić tor oddychania, postawę i zakres ruchomości odcinka szyjno-piersiowego oraz kończyn górnych, zmierzyć liczbę oddechów na minutę oraz tętno. Na podstawie tych parametrów można podjąć trafną i szybką decyzję o wszczęciu np. wysoce skutecznej fizjoterapii oddechowej – wyjaśnia dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, inicjator i wykonawca pionierskiego w Europie programu skoordynowanej opieki nad chorymi po COVID-19 z oceną powikłań sercowo-naczyniowych – „STOP-COVID”.

Poprawa czynności układu oddechowego, nauka właściwego wzorca oddechowego, poprawa wydolności oddechowej, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej i przepony, zwiększenie siły mięśni oddechowych – to wszystko elementy, które składają się na pakiet zaprojektowany przez zespół Medicover, składający się z fizjoterapeutów i eksperta w dziedzinie oceny zdrowia pacjentów po COVID-19. To również kroki do odzyskania pełnej sprawności oddechowej, a w konsekwencji – powrotu do zdrowia po koronawirusie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Pistacja oraz matcha w wiosennym menu Costa Coffee Biuro prasowe
2024-04-23 | 13:30

Pistacja oraz matcha w wiosennym menu Costa Coffee

Aromatyczne, ale jednocześnie orzeźwiające i świeże dania oraz napoje to podstawa wiosennej kuchni, dlatego nowa oferta Costa Coffee została skomponowana tak, aby zapewnić najlepsze
Styl życia Odkryj sekretne właściwości ziół i pielęgnuj swoje naturalne piękno
2024-04-23 | 12:15

Odkryj sekretne właściwości ziół i pielęgnuj swoje naturalne piękno

Zioła od wieków wykorzystywane są w kosmetyce i medycynie naturalnej. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości, pozytywnie wpływają na harmonię ciała i ducha oraz stają się
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-22 | 10:00

Słodko jest pomagać mądrze

Jeden z największych producentów czekolady w Polsce, znany ze swojej dobroczynności, tym razem we współpracy z zaprzyjaźnioną Fundacją Dobrych Inicjatyw otacza opieką wychowanków placówek

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Nazywam Małgosię Rozenek terminatorem. Ona jest niesamowicie ambitną i zdyscyplinowaną kobietą

Wokalista nie ukrywa, że z dużą przyjemnością stanął do rywalizacji z Małgorzatą Rozenek-Majdan w biathlonie. Szybko się jednak przekonał, że prezenterka nie będzie łatwym przeciwnikiem i trzeba nie lada wysiłku, by jej dorównać. A i sama konkurencja przysporzyła mu niemało problemów.

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.