Lena i Władysław Grochowscy uhonorowani prestiżową nagrodą w Indiach
Międzynarodowa nagroda imienia św. Matki Teresy z Kalkuty za działania na rzecz sprawiedliwości społecznej trafiła właśnie do Polski. W upalną niedzielę 10 listopada 2024 r. w trakcie uroczystej gali zorganizowanej w Bombaju prestiżowym wyróżnieniem za działania na rzecz sprawiedliwości społecznej, zostali uhonorowani Polacy — nagrodę otrzymali Lena i Władysław Grochowscy za działalność humanitarną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Kapituła Mother Teresa Memorial Award for Social Justice doceniła ich działalność społeczną i charytatywną.
Indyjskie wyróżnienia przyznawane są od prawie dwóch dekad przez Harmony Foundation osobom oraz organizacjom promującym pokój, równość i sprawiedliwość społeczną. Ich dodatkowym celem jest promowanie tych wartości w świecie. Są także jedynymi nagrodami uznawanymi przez Generalną Siostrę Przełożoną zakonu Misjonarek Miłości założonego w 1950 r. w Kalkucie przez Świętą Teresę.
W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano: “Jako orędownicy tolerancji i ideałów humanitarnych, państwo Grochowscy zjednoczyli środowisko biznesowe i społeczeństwo obywatelskie, aby pomagać osobom zmuszonym do przesiedlenia. Lena i Władysław Grochowscy są wzorem postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wykorzystali swój majątek i zasoby, aby wspierać innych ludzi w świecie pełnym nienawiści i ksenofobii. Ich oddanie na rzecz dobra wspólnego pokazuje, jak filantropia może prowadzić do znaczących zmian”.
Podkreślono także skalę bezinteresownej pomocy humanitarnej o wartości około 7,5 mln dol., polegającej na zapewnieniu ponad 800 tys. noclegów oraz kompleksowego wsparcia dla prawie 16 tys. osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Oprócz noclegów i wyżywienia Fundacja Leny Grochowskiej zapewniła też wielu osobom wsparcie psychologiczne i pomoc w nauce języka polskiego czy w znalezieniu pracy. Organizacja objęła też wsparciem wiele osób z niepełnosprawnościami i w podeszłym wieku. Projekt realizowany jest nieprzerwanie od wybuchu pełnoskalowej wojny w lutym 2022 r. we współpracy z wieloma partnerami publicznymi i prywatnymi, którzy udostępnili nieruchomości, zaadaptowane przez fundację na potrzeby długoterminowego zamieszkiwania przez uchodźców.
Nagrodę w Bombaju odebrali Aneta Żochowska — dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej oraz wnuk laureatów Jan Grochowski. Goście z Polski odczytali zebranym list od państwa Grochowskich mówiący m.in: — Jesteśmy głęboko zaszczyceni, że znaleźliśmy się wśród laureatów nagrody Pamięci Matki Teresy z Kalkuty za Sprawiedliwość Społeczną 2024. To dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale również zobowiązanie, które przypomina o prawdziwej wartości pracy na rzecz drugiego człowieka – pracy pełnej szacunku i niestrudzonego zaangażowania w budowanie bardziej sprawiedliwego świata… Żywimy przekonanie, że praca i bezpieczny dach nad głową są podstawowymi potrzebami człowieka i determinantami powrotu do godnego życia. To właśnie poprzez pracę odzyskujemy poczucie własnej wartości i sprawczości. Dlatego też to właśnie poprzez tworzenie miejsc pracy dla ludzi wykluczonych pomagamy im odzyskać poczucie wpływu na własne życie… Jak powiedziała Matka Teresa z Kalkuty: “Majątek i pieniądze nie czynią nas bogatymi - to nasz stosunek do nich o tym decyduje. Bóg daje nam dobra materialne po to, abyśmy się nimi dzielili, a nie po to, byśmy je zatrzymywali dla siebie”.
Wśród laureatów poprzednich edycji Nagrody im. Matki Teresy z Kalkuty znaleźli się m.in.: laureaci pokojowej nagrody Nobla – Dalajlama czy Malala Yousafzai, UNHCR, Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Lekarze bez Granic, a także prezydenci, premierzy i ministrowie wielu państw oraz dyplomaci i działacze humanitarni z całego świata.
Formalne uroczyste przekazanie odznaczenia Lenie i Władysławowi Grochowskim nastąpi w dniu 2 grudnia b.r. w Warszawie w trakcie konferencji z cyklu “Każdy człowiek ma prawo do godnego życia” organizowanej pod patronatem redakcji dziennika i portalu Rzeczpospolita. Warto też przypomnieć, że rok temu Grochowscy otrzymali w Genewie jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie — prestiżową Nagrodę Nansena, przyznawaną przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Przedsiębiorca wraz z żoną w ramach Fundacji Leny Grochowskiej od wielu lat prowadzi szeroką działalność integrującą społeczności, osoby wykluczone społecznie i wspierającą najbardziej potrzebujących

“25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru Sabat

Kolacja pełna smaku i dobroci w Aspen Prime Ski & Bike Resort – 212 tysięcy zło

Wybierz się na kolację z ulubioną gwiazdą i pomóż chorym dzieciom!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

A. Hyży: Hubert Urbański jest wisienką na torcie ramówki. To część planu Edwarda Miszczaka tworzenia telewizji gwiazd
Agnieszka Hyży, Elżbieta Romanowska, Lanberry, Martyna Kupczyk i Ewa Wachowicz wierzą, że kultowy format „Milionerzy” zyska w Polsacie drugie życie i znów milion będzie nie tylko w nazwie i w głównej wygranej, ale i w oglądalności. Teleturniej miał swoją premierę na antenie telewizji TVN w 1999 roku. Teraz prawa do tego programu wykupił Polsat. Prowadzącym pozostaje Hubert Urbański, który cieszy się zarówno sympatią widzów, jak i uznaniem innych gwiazd związanych z tą stacją. Zapewniają one, że będą oglądać nowe odcinki i już typują je na hit tej jesieni.
Polityka
Wśród Polaków rośnie zainteresowanie produktami emerytalnymi. Coraz chętniej wpłacają oszczędności na konta IKE i IKZE

Wzrosła liczba osób, które oszczędzają na cele emerytalne, jak również wartość zgromadzonych środków. Liczba uczestników systemu emerytalnego wyniosła w 2024 roku ponad 20,8 mln osób, a wartość aktywów – 307,5 mld zł – wynika z najnowszych danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Wyraźny wzrost odnotowano w przypadku rachunków IKE i IKZE, na których korzyść działają m.in. zachęty podatkowe. Wpłacane na nie oszczędności są inwestowane, a tym samym wspierają gospodarkę i mogą przynosić atrakcyjną stopę zwrotu.
Motoryzacja
Gwiazdy: Rower może być alternatywą dla samochodu. To nie tylko tani i ekologiczny środek transportu, ale też wspiera zdrowie

Jeśli tylko pogoda na to pozwala, to Anna Powierza, Iwona Guzowska i Piotr Zelt chętnie przesiadają się na rower, który doskonale sprawdza się zarówno jako środek transportu w zakorkowanym mieście, jak również podczas wycieczek krajoznawczych czy treningów zdrowotnych. Gwiazdy zgodnie przyznają, że jazda jednośladem przynosi wiele korzyści dla organizmu, jest również przyjazna dla środowiska. Pozwala też zaoszczędzić na paliwie i opłatach za parkowanie.