Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki
Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Artystka, którą reprezentuje jedna z najważniejszych światowych galerii – Gagosian. W tym roku jeden z jej obrazów zostanie pokazany na wystawie w Centrum Pompidou Metz. Ewa Juszkiewicz to dziś jedno z najgorętszych nazwisk świata sztuki. W Polsce jej prace się nie pojawiają, dlatego pokaz obrazu „Strąki” jest wydarzeniem wyjątkowym. Można będzie go oglądać w DESA Unicum od 1 marca, a 11 marca wylicytować na aukcji.
Ewa Juszkiewicz jest uznawana za jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek współczesnych. O niezwykłych pracach malarki napisali m.in. krytycy „New York Timesa”, wyróżniając ją jako jedną z kilkunastu najbardziej wyjątkowych twórczyń. Prace Juszkiewicz znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Obecnie są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Ewa Juszkiewicz w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim kobiecymi portretami. Jej dzieła najczęściej odnoszą się do malarstwa flamandzkiego. Artystka fantazyjnie zniekształca lub zmienia twarze na rozrośnięte huby, korpusy owadów, bukiety roślin czy też na maski plemienne lub udrapowane tkaniny. Juszkiewicz zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz animacją. W latach 2004–2009 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W DESA Unicum na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” można będzie zobaczyć jej zupełnie wyjątkową pracę dyplomową z 2009 roku zatytułowaną „Strąki”. To wielkoformatowy, prawie dwumetrowy obraz, przedstawiający postać dziewczyny, z długimi siwymi włosami, ubraną w barwną spódnicę. Jej trzy dzieła z tego cyklu znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Linki do wybranych zagranicznych publikacji na temat Ewy Juszkiewicz:
https://www.nytimes.com/2019/05/02/arts/design/frieze-new-york-review-art-fair.html
https://www.artnews.com/art-news/artists/ewa-juszkiewicz-gagosian-interview-1234577260/
https://www.galeriemagazine.com/ewa-juszkiewicz-gagosian-half-gallery/
https://www.artribune.com/dal-mondo/2020/12/mostra-ewa-juszkiewicz-gagosian-new-york/
Sztukę kobiecą na wystawie reprezentować będzie również Agata Bogacka. W ubiegłym roku jej obraz „Tak”, przedstawiający kobietę oddającą mocz, został sprzedany za rekordowe 118 tys. złotych. Tym razem w DESA Unicum pojawi się dzieło „Najkrótsza droga do domu” z 2004 roku. Prace Bogackiej zbudowane są przy pomocy konturu i płaskich plam barwnych – umownie, co ma odrealniać przedstawienia, wzmacniać metafory i przywoływać sposób obrazowania kultury popularnej. Do najważniejszych prac artystki należą autoportrety z cyklu „Ja krwawię!”, szczególnie ze wskazaniem na kobiecą fizjologię, np. „Krew i Mocz”.
Wyjatkową pracą jest także dzieło Agaty Kus zatytułowane „Nie nadaje się na matkę. Suka”. Artystka zajmuje się głównie malarstwem i wideo. W roku 2017 została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty. W rankingu Kompasu Młodej Sztuki 2020 zajęła pierwsze miejsce wraz z Łukaszem Patelczykiem. Jej obrazy znajdują się m. in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Charakterystyczna dla jej malarstwa równoczesna wielość narracji, spojona w jedną kompozycję, pozwala na wielowątkowe czytanie obrazu. Nieoczywistość i dwuznaczność tych obrazów otwiera wiele możliwości interpretacji oraz podążania za ich niezwykle fascynującą narracją. Artystka stosuje przy tym liczne gry formalne, jak malarskie kolaże, pseudo-wycinanki, wklejki, zamazywania i destrukcje, sugerując zestawienie ze sobą wielu kompozycji o różnej fakturze i technice.
Na wystawie i aukcji pojawią się także prace m.in. Piotra Uklańskiego, Normana Leto czy Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Dzieła oglądać można będzie od 1 marca, a 11 marca wylicytować podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”. Licytować można online, przez aplikację, telefonicznie lub przez zlecenia stałe. Aukcję oglądać można będzie na kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 1 -11 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 11 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-snut/
“25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru Sabat
Kolacja pełna smaku i dobroci w Aspen Prime Ski & Bike Resort – 212 tysięcy zło
Wybierz się na kolację z ulubioną gwiazdą i pomóż chorym dzieciom!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.