Za nami jubileuszowa gala French Touch La Belle Vie!
W czwartek, 3 października 2024 roku, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się wyjątkowa, jubileuszowa, 10. gala French Touch La Belle Vie! To coroczne wydarzenie, mające na celu promowanie francuskiej kultury, sztuki i biznesu, już na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych atrakcji Warszawy. Tegoroczna edycja miała jednak szczególny wymiar – podczas gali został oddany hołd dla wielkiego francuskiego aktora Alaina Delona, a na scenie pojawiła się plejada gwiazd z Polski i Francji, łącząc oba kraje w duchu przyjaźni i współpracy.
Wydarzenie rozpoczęło się symbolicznym otwarciem przez Étienne’a de Poncins, ambasadora Francji w Polsce. Występy artystyczne rozpoczął zespół taneczny La Compagnie D’Pendance, który zaprezentował choreografię do utworu „I love Paris”, a zmieniające się wizualizacje na scenie przeniosły widzów w magiczne zakątki Paryża, podkreślając romantyzm i unikatowy charakter tego miasta.
Magia francuskiej muzyki i wyjątkowi artyści
Galę poprowadził duet – dziennikarka Anna Kalczyńska oraz satyryk Robert Górski. Na scenie pojawili się artyści wielkiego formatu, m.in. Carla Bruni – była pierwsza dama Francji, supermodelka i piosenkarka, znana z utworów “Quelqu'un qui m'a dit” oraz “Quelque chose”, a także Florent Pagny, piosenkarz, aktor, autor piosenek m.in. „Ma liberte de penser” i „Savoir aimer”. Wydarzenie uświetniły również występy takich gwiazd, jak Jain, Claude, Andrzej Piaseczny, Margaret, Natalia Nykiel, Alicja Szemplińska i pianistka Nour Ayadi.
Wyjątkowym momentem wieczoru był hołd oddany zmarłemu w tym roku Alainowi Delonowi – jednej z największych gwiazd kina europejskiego lat 60. i 70. XX wieku. Piosenkarka Sarah Schwab, popularna youtuberka i uczestniczka francuskiej edycji „Voice Kids”, zaśpiewała z głosem artysty kultowy utwór „Paroles, paroles”. Wokalistka idealnie wcieliła się w rolę Dalidy, z którą Delon nagrał wspomniany utwór w 1973 roku.
Jak zawsze podczas gali nie zabrakło też wyjątkowych polsko-francuskich duetów. Carla Bruni wystąpiła wspólnie z Andrzejem Piasecznym, a następnie z Florentem Pagnym. Z tym znanym francuskim piosenkarzem wystąpiła również Alicja Szemplińska, która przy akompaniamencie Nour Ayadi wykonała z Florentem Pagnym utwór “Caruso”.
Jednym z kluczowych punktów każdej gali French Touch La Belle Vie! jest przyznanie prestiżowej statuetki Marianne d’Honneur wybitnym osobistościom związanym z Polską i z Francją. W tym roku trafiła ona do rodziny d’Ornano, założycieli marki Sisley Paris, w uznaniu dla ich wkładu w rozwój francuskiego biznesu kosmetycznego. Nagrodę wręczył Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. W poprzednich latach laureatami Marianne d’Honneur byli m.in. Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak, René Gościnny i Iga Świątek.
Zwieńczeniem wieczoru było wspólne wykonanie jednej z najbardziej znanych, francuskich piosenek „Les Champs-Élysées” Joe Dassina. Wykonanie tego utworu przez wszystkich występujących artystów jest tradycyjnym zakończeniem każdej gali, co dodaje magii temu niezwykłemu wydarzeniu.
French Touch La Belle Vie! to jednak nie tylko artystyczne show, ale również symbol współpracy handlowej między Polską a Francją. Gali towarzyszy szeroko zakrojona akcja promocyjna, która potrwa od 17 do 23 października oraz specjalna edycja magazynu „La Belle Vie!”, który co roku dociera do ponad 2 milionów czytelników i można go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej organizatora.
– Jubileuszowa edycja French Touch La Belle Vie! jest nie tylko świętem francuskiej kultury, ale przede wszystkim symbolem trwającej od lat polsko-francuskiej przyjaźni. Od samego początku staramy się, aby każde wydarzenie było wyjątkowe, z każdym rokiem podnosząc poprzeczkę. Patrząc na liczbę gości i artystów, którzy wspólnie celebrują ten wyjątkowy wieczór, możemy śmiało powiedzieć, że udaje się nam to osiągnąć z coraz większym rozmachem – podkreślił Eric Salvat, prezes projektu French Touch La Belle Vie!.
Relację z tego wspaniałego show będzie można obejrzeć na antenie Telewizji Polsat już 15 listopada o godzinie 22:10.
“25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru Sabat
Kolacja pełna smaku i dobroci w Aspen Prime Ski & Bike Resort – 212 tysięcy zło
Wybierz się na kolację z ulubioną gwiazdą i pomóż chorym dzieciom!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.