ŻYCIE ARTYSTY KABARETOWEGO NA EMIGRACJI

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Artysta kabaretowy, to ktoś, kto dostarcza widzom niesamowitej rozrywki, ogromnej ilości endorfin, natomiast życie kabareciarza na emigracji jest niewątpliwie inne pod wieloma względami.
Różni się m. in. humorem publiczności, kulturą, językiem. O życiu twórcy kabaretowego za granicą naszego kraju opowie nam Pan Wojtek Gawenda, aktor, konferansjer, autor tekstów, kabareciarz.
Początki twórczości kabaretowej w Kanadzie
Początki dla każdego są bardzo trudne. Wiąże się to z nowymi rzeczami, wyzwaniami i czekaniem na nowe. Wojtek Gawenda po przylocie do Kanady chciał wrócić do swojego wyuczonego zawodu, czyli aktorstwa, chociaż rozrywka kabaretowa od zawsze była w kręgu jego zainteresowań. W Toronto, w tamtym okresie powstał polski kabaret ,,Pod Bańką”, gdzie artysta zainteresował swoimi autorskimi tekstami założycieli tego kabaretu i został jednym członków zespołu, by po dwóch latach zostać współprowadzącym. Kabaret działa na rynku już prawie 30 lat bawiąc tamtejszą polonijną publiczność.
Cieszę się, że swoją karierę zacząłem w Kanadzie wraz z kabaretem ,,Pod Bańką”. Początki były trudne, ponieważ kabaret był nieznany, musieliśmy przekonać do siebie publiczność, aby zaczęli przychodzić na nasze występy, natomiast teraz, kiedy jesteśmy znani wśród polonijnej publiczności, działamy na rynku już prawie trzy dekady. Cieszymy się każdą chwilą spędzoną na scenie i chcemy ciągle tworzyć nowe rzeczy, aby dawać radość naszym widzom – mówi Wojtek Gawenda, aktor, konferansjer, autor tekstów, kabareciarz.
Największe osiągnięcia artystyczne
Największym osiągnięciem dla każdego artysty jest pełna sala widzów podczas występów, kiedy widać uśmiechy na twarzach oglądających oraz wspaniała interakcja z nimi. Wojtek Gawenda ma na swoim koncie szereg artystycznych sukcesów. Do takich możemy zaliczyć:
- Udział w Kabaretowym Klubie Dwójki, jako jedyny kabaret z zagranicy
- Występy w Teatrze Kwadrat w Warszawie
- Występy w ,,Piwnicy pod Baranami” w Krakowie
- Udział w Kabaretonie w Sali Kongresowej w Warszawie
- Liczne nagrody na festiwalach w Polsce
Jednak największym sukcesem dla Wojtka Gawendy był występ wraz z kabaretem ,,Pod Bańką” na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w 2012r. Występowali jako jedyny w historii polski kabaret na tak wielkiej imprezie. U ich boku występowały takie gwiazdy, jak Jacek Wójcicki oraz Katarzyna Skrzynecka.
Dla mnie był to wyjątkowy występ i ogromne wyróżnienie. Występować z takimi gwiazdami i dla takiej publiczności, to wielka duma i radość. Towarzyszyły mi wielkie emocje, od ekscytacji po strach i stres, ponieważ bycie częścią takiego wydarzenia jest czymś nie do opisania – podkreśla Wojtek Gawenda.
Rady dla przyszłych twórców chcących występować za granicą
Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z twórczością kabaretową za granicą muszą wykazać się wielką cierpliwością. Trzeba się bowiem nastawić na przygotowanie większej ilości materiałów do większej ilości premierowych przedstawień. Po prostu publiczności jest kilka milionów mniej niż w Polsce, więc aby przyciągnąć ją na swoje przedstawienia trzeba częściej zaproponować coś nowego, nowy repertuar.
Ważne jest to, żeby robić zawsze to co w duszy gra i co przede wszystkim się kocha. Wtedy wszystko pójdzie według naszych życzeń – dodaje Wojtek Gawenda.

“25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru Sabat

Kolacja pełna smaku i dobroci w Aspen Prime Ski & Bike Resort – 212 tysięcy zło

Wybierz się na kolację z ulubioną gwiazdą i pomóż chorym dzieciom!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.