Caravaning, czyli urządzamy wygodny kamper
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Domy na kółkach cieszą się popularnością za sprawą wolności podróżowania, którą oferują. Obojętnie, czy kupujemy nowy, czy odnawiamy używany pojazd kempingowy, kluczem w aranżacji jest funkcjonalność. Na niewielkiej przestrzeni musimy zmieścić jak najwięcej sprytnych i komfortowych rozwiązań. Podpowiadamy, jak urządzić kamper lub przyczepę kempingową.
Czasy, gdy caravaning oznaczał podróżowanie w ciasnocie i niewygodzie odeszły w niepamięć. Dziś inspiracją dla nowoczesnych pojazdów kempingowych stał się styl życia w wielkich miastach, gdzie maksymalnie wykorzystuje się i stara jak najlepiej zagospodarować przestrzeń do życia.
Funkcjonalność i ergonomia
Najważniejsza jest funkcjonalność i ergonomia, by uzyskać więcej przestrzeni i komfortu na tym samym metrażu. Na rynku meblarskim znajdziemy wiele rozwiązań odpowiadających mobilnemu stylowi życia i podróżowania. – Liczą̨ się̨ przede wszystkim inteligentne koncepcje zaaranżowania wnętrza oraz wielofunkcyjne elementy wyposażenia o optymalnej trwałości przy jak najmniejszej wadze – mówi Maciej Gumiński, manager ds. marketingu produktu Häfele, producenta systemów okuć meblowych. Należy pamiętać, że masa całkowita kampera lub kampervana nie może przekroczyć 3,5 tony (powyżej tej wagi są potrzebne dodatkowe uprawnienia dla kierowcy).
Przestrzeń, mimo że niewielka, powinna mieć wydzielone strefy: część sypialną, mieszkalną, kuchnię i łazienkę lub toaletę. Projekt należy zacząć od rozmieszczenia największych obiektów: łóżka, lodówki, kuchenki (dobrze sprawdzają się modele z pokrywą pozwalającą uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą w kuchni), toalety (najczęściej zintegrowanej z kabiną prysznicową) oraz zbiorników na wodę. Duże pojazdy można doposażyć nawet o piekarnik, mikrofalówkę i zmywarkę do naczyń.
Wolną przestrzeń warto uzupełnić szafkami i sprytnymi rozwiązaniami do przechowywania. Upewnijmy się, że wszystkie mają odpowiednie zamknięcia, co zapewni bezpieczeństwo w trakcie jazdy. – Dostępny jest szeroki wybór zatrzasków, rygli zasuwanych i zamków baskwilowych, gałek obrotowych i naciskowych, zapewniających zamkniecie frontu podczas poruszania się̨ pojazdu – wymienia ekspert. – Jeśli stosujemy szuflady, użyjmy prowadnic z hamulcem i wygodną regulacją oraz blokadą pozycji zamkniętej i otwartej – dodaje.
Wybierając dodatkowe sprzęty, takie jak np. czajnik czy ekspres do kawy, sięgnijmy po te zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w kamperze – mają możliwość przymocowania do ściany lub blatu.
Niewidoczne ma znaczenie
Warto też poświęcić większą uwagę temu, czego na pierwszy rzut oka nie widać, czyli okuciom meblowym, jak zawiasy do klap szafek – tradycyjnie otwierane szafki zajmują zdecydowanie za dużo miejsca. Drzwiczki nie mogą kolidować z innymi obiektami. – Zawiasy w kamperze muszą być lekkie, a przy tym wytrzymałe. Wybierzmy takie, których można użyć do otwierania i delikatnego zamykania wszystkich klap w przyczepie kempingowej niezależnie od ich wysokości, szerokości i ciężaru – proponuje Maciej Gumiński. Zastosowane okucia muszą być stosunkowo lekkie, niezawodne i odporne na korozję.
Kamper można wyposażyć nawet w telewizor. Dobrze, by zamocować go na uchwycie z możliwością obrotu, dostosowanym do różnych wielkości ekranów. – Zwróćmy uwagę na łatwy montaż, stabilne zamocowanie i regulację pozycji płaskiego telewizora w przyczepie. Przydatne i istotne są funkcje obrotu ekranu o 180° oraz zablokowania go w pozycji pionowej w trakcie jazdy – wymienia ekspert Häfele.
Światło i wentylacja
Nie zapominajmy o dobrze dobranym oświetleniu. Najlepiej sprawdzą się energooszczędne, inteligentne i kompleksowe rozwiązania, umożliwiające łatwe sterowanie, zmianę barw i natężenia oraz jednoczesne ładowanie telefonów komórkowych. – Takim systemem oświetlenia jest Loox5, który za jednym razem pozwala na zrealizowanie zarówno oświetlenia akcentującego, jak i funkcjonalnego wspierającego nasze codzienne czynności, co bywa nieosiągalne w przypadku zastosowania wyłącznie konwencjonalnych źródeł światła – mówi Maciej Gumiński.
W takim pojeździe, zwłaszcza gdy podróżuje nim kilka osób, czasami też zwierzęta, może pojawić się problem z wilgocią. Trzeba zadbać o prawidłową wentylację – wietrzenie pomoże pozbyć się gorącego powietrza, pary wodnej po prysznicu czy zapachów gotowania. – Z pomocą przyjdzie duży wybór kratek wentylacyjnych o różnych kształtach i rozmiarach, wykonanych z tworzywa sztucznego lub aluminium – podpowiada ekspert.
Dobrze urządzony i wyposażony pojazd pozwoli cieszyć się caravaningiem i czerpać radość z podróżowania.
– Przy urządzaniu kampera można też zwrócić się do firm, które są otwarte na niestandardowe pomysły i pomogą stworzyć nieszablonowe rozwiązania dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań – radzi ekspert Häfele.
![Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1291175053,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
![Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów](/files/_uploaded/glownekonf_140070401,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
![Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn](/files/_uploaded/glownekonf_1099985276,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.