Co łodzianie widzą na niebie? Niezwykły pokaz w Planetarium EC1
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1166971042,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Czy na niebie wśród gwiezdnych konstelacji możemy dostrzec migawkę, krańcówkę albo żulik? Na łódzkim nieboskłonie na pewno tak! Udowodnimy to w najbliższą sobotę podczas specjalnego pokazu w łódzkim Planetarium w EC1 pt. „Łódzkie Asteryzmy”. Wydarzenie jest bezpłatne.
W sierpniu po raz kolejny spotykamy się na trzecim już z kolei „Spotkaniu w duchu Flow” organizowanym cyklicznie przez firmę Archicom we współpracy z EC1. Tym razem wspólnie z gośćmi odkrywać będziemy tajemnice łódzkiego nieba na wyjątkowym pokazie w Planetarium – „Łódzkie Asteryzmy”. Widzimy się w najbliższą sobotę, 24 sierpnia o godzinie 18:30. Wydarzenie jest bezpłatne jednak na pokazie obowiązuje limit miejsc. Aby mieć pewność udziału w spotkaniu należy zapisać się na pokaz wysyłając zgłoszenie na adres a.kaczorowska@bepr.pl
„Łódzkie Asteryzmy” to specjalne wydarzenie w Planetarium, ponieważ nie jest wpisane do stałego harmonogramu pokazów. Czego możemy się spodziewać? Fantastycznej podróży po ciekawych obiektach astronomicznych, które znajdują się w gwiazdozbiorach oraz opowieści o niesamowitych zjawiskach, które w nich zachodzą. Do tego prowadzący pokaz zaproszą uczestników do wyjątkowej zabawy. Na niebie szukać będziemy gwiazdozbiorów, które możemy nazwać łódzkimi regionalizmami, jak słynna migawka, tramwajowa krańcówka czy pieczywo żulik. Pokaz prowadzony na żywo poza obserwacją lokalnego nieba promować zatem będzie także unikatowe słownictwo, którym posługują się mieszkańcy Łodzi i okolic, a które stanowi dziedzictwo kulturowe, wiążące się z historią oraz tradycjami miasta wielu kultur.
Na wszystkich gości obok Planetarium czekać będzie również poczęstunek przygotowany przez kawiarnię Coffee on Board.
24 sierpnia (sobota)
Godzina 18:30
EC1, ulica Targowa 1/3, Planetarium
Zapisy: a.kaczorowska@bepr.pl
„Spotkania w Duchu Flow”
Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata kultury, literatury, natury, sztuki oraz nowych technologii – czyli „Spotkania w duchu Flow” to przedsięwzięcie kulturalne realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1 – Miastem Kultury. Bezpłatne spotkania odbywają się raz w miesiącu na terenie EC1 z partnerami merytorycznymi, a na każdym z nich poruszana jest inna tematyka reprezentowana przez zaproszonego gościa lub organizację działającą na terenie EC1.
- Idea spotkań z wybitnymi osobistościami, artystami ze świata kultury i sztuki, filmu, teatru, literatury, ale także ze znanymi ekspertami zajmującymi się tematyką nowych technologii czy architektury zrodziła się przy okazji naszej najnowszej łódzkiej inwestycji – Flow, realizowanej w Nowym Centrum Łodzi. Flow to coś więcej niż nowa przestrzeń na mapie miasta, to miejsce, które ze względu na swoją lokalizację, ale też funkcje łączyć będzie wszystkie żywioły Łodzi: nowoczesnego miasta, natury, technologii oraz kultury. Już teraz jeszcze na etapie budowy wcielamy w życie idee, które reprezentuje Flow. Chcemy by spotkania realizowane we współpracy z naszym sąsiadem EC1 stały się swoistym przepływem myśli, wymiany ciekawych doświadczeń, poszerzania horyzontów oraz odkrywania żywiołów, którymi żyje Łódź – mówi Waldemar Olbryk, prezes firmy Archicom.
![Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1291175053,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
![Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów](/files/_uploaded/glownekonf_140070401,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
![Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn](/files/_uploaded/glownekonf_1099985276,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.