ODWOŁANE - DR HAB. MACIEJ ZIUŁKIEWICZ - "JAK WYKORZYSTAĆ ŁÓDZKIE RZECZKI?"
Empik S.A.
ul. Marszałkowska 104/122
00-017 Warszawa
iwona.kazmierczak|empik.com| |iwona.kazmierczak|empik.com
+48 603 117 072
www.empik.com
Projekt wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku
Dr hab. Maciej Ziułkiewicz– „Co obmywa naszą „Łajbę”, czyli jak wykorzystać łódzkie rzeczki?”
11 marca, godz. 18:00
Empik Manufaktura, Łódź, ul. Karskiego 5
Powszechnie wiadomo, że przemysł włókienniczy w Łodzi rozwinął się w znacznej mierze dzięki łódzkim rzekom. Mało kto jednak wie, że wody łódzkich rzeczek służyły w przeszłości również do wodolecznictwa. Czy uda się przywrócić czyste rzeki miastu? Czy łódzkie cieki wodne staną się wizytówką naszego miasta? Więcej o problematyce wykorzystania wód spływających poprzez Łódź w świetle wyników aktualnych badań hydrochemicznych opowie - w ramach comiesięcznego cyklu „Projekt wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku” – dr hab. Maciej Ziułkiewicz. Prelegent jest kierownikiem Pracowni Geologii na UŁ. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu hydrochemii wód podziemnych i powierzchniowych regionu łódzkiego. Obecne badania łódzkich rzek są prowadzone na mocy porozumienia zawartego w 2016 r. między Urzędem Miasta Łodzi i Uniwersytetem Łódzkim. Znaczny udział w pracach badawczych mają studenci kierunku „geomonitoring” na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ.

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.