DR MARCIN SZYMAŃSKI - "PRZEMYSŁ POZAWŁÓKIENNICZY w ŁODZI w PRL-u" - UŁ w EMPIKU
Empik S.A.
ul. Marszałkowska 104/122
00-017 Warszawa
iwona.kazmierczak|empik.com| |iwona.kazmierczak|empik.com
+48 603 117 072
www.empik.com
Projekt wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku
Dr Marcin Szymański – „Gramofony, cukierki i piwo. Przemysł pozawłókienniczy w Łodzi w PRL-u.”
23 stycznia, godz. 18:00
Empik Manufaktura, Łódź, ul. Karskiego 5
Łódź jest kojarzona przede wszystkim z sercem polskiego przemysłu tekstylnego, jednak w drugiej połowie XX wieku - na skutek decyzji władz państwowych - pojawiły się w mieście także inne gałęzie wytwórczości. W Łodzi produkowano m.in. słynne wzmacniacze audio i gramofony, a także cukierki, maszyny czy zegary. Spotkanie - w ramach comiesięcznego cyklu „Projekt wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku” – będzie okazją do przypomnienia tych przedmiotów będących nie tylko pamiątkami przeszłości, ale też często świadectwem udanego wzornictwa i myśli technicznej. Po łódzkim parku przemysłowym w czasach PRL-u oprowadzi dr Marcin Szymański, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Prelegent jest autorem książek i artykułów m.in. o historii piwowarstwa, elektryfikacji oraz przemysłowcach łódzkiego regionu. Poza pracą naukową współpracuje z muzeami, organizuje wystawy, tworzy projekty wystawiennicze oraz edukacyjne. W wolnym czasie zbiera nietypowe starocie, gra w gry planszowe i uczy się szermierki klasycznej.
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.