Komunikaty PR

Dzień Czarnego Kota i inne tajemnicze tradycje

2020-11-25  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania mat.pras. ( 0.09 MB )

Zbliżające się obchody dnia św. Andrzeja to idealna okazja, aby przyjrzeć się wyjątkowym zwyczajom związanym z magią i przesądami praktykowanymi na całym świecie. Podróżniczka i pisarka – Nela Mała Reporterka zebrała informacje na temat tajemniczych tradycji związanych z magią i wróżbami.

Kiedy w Polsce pojawiły się Andrzejki? Kto może wróżyć sobie z okazji „Katarzynek”? Skąd wziął się przesąd, że czarny kot przynosi pecha? Dlaczego w Niemczech wosk leje się miesiąc później? Na te i wiele pytań, odpowiada Nela Mała Reporterka!

Andrzejkowy zwyczaj to naprawdę świetna zabawa, i to bez względu na to ile ma się lat! Ale czy wiecie, że sposób, w jaki obchodzimy to święto bardzo się zmienił na przestrzeni wieków? Kiedyś to nie była tylko zabawa, ale bardzo poważnie traktowana wróżba na przyszłość. Wierzono, że noc z 29 na 30 listopada była naprawdę magiczna i miała w sobie pewną tajemniczość... Lanie wosku (a w niektórych krajach nawet ołowiu!) przez klucz oraz inne wróżby, miały „przepowiedzieć”, czy dziewczyna, wyjdzie za mąż, a jeżeli tak to za kogo. Czy wiedzieliście, że chłopcy nie mogli sobie wróżyć tego dnia? Dla nich istniało osobne święto, czyli Katarzynki, obchodzone tydzień wcześniej – wyjaśnia Nela.

Czarny kot = pech?

Badacze nie mogą się w pełni zgodzić jakie jest pochodzenie zwyczajów Andrzejkowych, ale prawdopodobnie wywodzi się ze starożytnej Grecji, czyli z czasów pogańskich. Dopiero za sprawą Św. Andrzeja, dzień ten zaczął mieć charakter chrześcijański. Obecnie jednak, Andrzejki kojarzą się z zabawą, ale także magią, wiedźmami i ich nieodłącznymi kompanami – czarnymi kotami!

Dzień Czarnego Kota to współczesne święto, ustanowione 13 lat temu przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Święto przypada co roku dokładnie 17 listopada. Powstało ponieważ wiele osób źle traktuje czarne koty, które kojarzone są ze złem i pechem. Wiąże się z tym ciekawa historia, którą usłyszałam, gdy byłam na północy Szkocji. W czasach średniowiecza na terenie Anglii  pewien kupiec ze swoim synem jechali swoim powozem, gdy czarny kot stanął na ich drodze. Rzucali w stworzenie kamieniami, aby go przegonić i móc przejechać dalej. Następnego dnia zobaczyli kobietę oskarżaną o bycie czarownicą, która… miała siniaki i kulała! Uznali, że to ona – pod postacią czarnego kota – próbowała ich napaść poprzedniej nocy! Historia ta rozeszła się bardzo szybko nie tylko na terenie królestwa, ale również po świecie. Stąd przesąd, że czarny kot to przyjaciel wiedźmy, lub nawet ona sama! – opowiada Mała Reporterka.

Dzień Św. Andrzeja w Europie

Andrzejki w Europie świętuje się na różne sposoby. Jak? W Czechach i na Słowacji wieczór z 29 na 30 listopada kojarzy się głównie z jedzeniem słodyczy – trochę jak nasz Tłusty Czwartek. W Bułgarii wierzy się, że noc Andrzejkowa to idealny czas dla duchów, dlatego mieszkańcy starają się chronić jedząc… czosnek i rozkładając go przy wejściu oraz oknach! W Bułgarii mamy gotują kolby kukurydzy, aby uchronić swoje córki od działania złych mocy, a w Niemczech kobiety nasłuchują w nocy szczekania psów, bo to ma wskazać kierunek, z którego nadejdzie ich przyszły mąż! – dodaje Nela.

Jednak najciekawiej świętuje się dzień Św. Andrzeja w Szkocji, ponieważ jest to patron tego regionu. Kultura i tradycja Szkocji są wyjątkowe, dlatego obchody Św. Andrzeja są obchodzone hucznie. Chodzi się w kiltach, czyli tradycyjnych męskich spódnicach, je się haggis, czyli potrawę z żołądków. Jest głośno, barwnie i pięknie!

Nela Mała Reporterka – nastoletnia pisarka, podróżniczka i autorka programów telewizyjnych nadawanych w TVP ABC, zapalony biolog i obserwator przyrody. Jej idolami są Steve Irwin i Jacques Cousteau. Czterokrotna zdobywczyni nagrody Bestseller Empiku, jednocześnie pierwsza osoba w tak młodym wieku, która uzyskała to wyróżnienie. Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2016 jej książka pt. Nela na kole podbiegunowym w 2017 została włączona do kanonu lektur w polskich szkołach jako lektura uzupełniająca w VIII klasie szkoły podstawowej.

Nela jest ambasadorką Fundacji „The Adventure Starts Here Foundation” oraz inicjatorką kampanii społecznych, między innymi #UstaPysk, dotyczącej pierwszej pomocy dla zwierząt dzikich i domowych. W swojej ostatniej książce pt. Nela na Wyspie Kangura Nela opisała zasady udzielania pomocy przedweterynaryjnej.

Więcej informacji o Neli można znaleźć na
Facebookowym fanpage’u www.facebook.com/podrozeNeli oraz
Instagramie https://www.instagram.com/podrozeneli.pl_official/?hl=pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe
2024-12-19 | 11:30

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych na świecie, zadebiutują w
Hobby Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
2024-12-19 | 11:00

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Sukces parków Majaland Momentum Leisure w Polsce to więcej niż rozwój firmy. To symbol ogromnego potencjału branży rekreacyjnej w kraju i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Hobby Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
2024-12-05 | 14:00

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn

Już w najbliższą sobotę, 7 grudnia, w godzinach 11:00 – 18:00 wspólnie z 33’45’’ recordstore zapraszamy do Galerii Turzy na przedświąteczną Giełdę Winyli!

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.