Fotoplastikon w Centrum Praskim Koneser. Zobaczysz w nim Warszawę z dawnych lat
Centrum Praskie Koneser wraz ze spółką Pałac Saski, odpowiedzialną za odbudowę zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego przygotowało nie lada atrakcję dla wielbicieli historii, architektury i Warszawy. Na placu Konesera stanął fotoplastikon, w którym od soboty (20 lipca 2024 roku) zupełnie bezpłatnie można zobaczyć archiwalne fotografie, ukazujące zarówno losy odbudowywanych przy placu Piłsudskiego obiektów oraz poddanego starannej rewitalizacji Konesera. Wystawa potrwa do końca lata, a towarzyszyć jej będzie cykl spacerów varsavianistycznych „nową Osią Saską” łączącą ścisłe Centrum z Pragą – pierwszy z nich już w niedzielę, 21 lipca 2024 roku.
Centrum Praskie Koneser połączyło siły z Pałacem Saskim – i jest to zupełnie naturalna kolej rzeczy. Mimo że odnowiony i przywrócony mieszkańcom stolicy Koneser, była wytwórnia wódek, znajduje się na prawym, a odbudowywany Pałac Saski (a wraz z nim Pałac Brühla) – na lewym brzegu Wisły. Teraz jednak, dzięki otwartemu wiosną 2024 mostowi pieszo-rowerowemu, oba obiekty wyznaczają „nową Oś Saską”. To trakt, który w prawie prostej linii łączy budynek dawnej fabryki z placem Piłsudskiego i Ogrodem Saskim.
Fotoplastikon – atrakcja z dawnych lat
Fotoplastikon to znane od XIX wieku urządzenie do wyświetlania obrazów, które wydają się być trójwymiarowe. Ma ono kształt drewnianej rotundy z wizjerami, umożliwiającymi podgląd archiwalnych zdjęć. W maszynie ustawionej na placu Konesera znajdują się fotografie przedstawiające zarówno historyczne fotografie Konesera, jak i odbudowywane przy pl. Piłsudskiego Pałace Saski i Brühla. Dodatkowo, pośród kadrów z nimi w rolach głównych znajdują się również krótkie animacje, które pozwalają poczuć klimat dawnej Warszawy.
Spacery „nową Osią Saską”
Jeśli przedłużyć w stronę Wisły historyczną Oś Saską, dziś przecinającą Ogród Saski i docierającą do Traktu Królewskiego, powstaje zupełnie nowa trasa. Niemal w linii prostej prowadzi ona przez ukończony w 2024 roku most dla pieszych i rowerzystów. Kontynuując spacer na prawym brzegu Wisły, przemierzając ulice Okrzei i Ząbkowską, dotrzemy do Centrum Praskiego Koneser. W jego sercu, na ogólnodostępnym placu Konesera, stanął fotoplastikon.
Na taki właśnie spacer zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki, czyli popularny varsavianista znany jako PoWarszawsku. Pierwsza przechadzka, pod hasłem „nowa Oś Saska”, już w niedzielę, 21 lipca 2024 roku – start punktualnie o 12.00. Zbiórka przy fontannie w Ogrodzie Saskim. Spacer współprowadzić będzie Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski znany również jako Rzecznik Historii. W następnych tygodniach odbędą się kolejne cztery spacery, każdy prowadzący tą samą trasą, lecz z inną opowieścią.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach odbywających się w lipcu i sierpniu w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w wydarzeniach na Facebooku.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce, zrealizowana przez BBI Development oraz Liebrecht & wooD. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki Centrum Praskie Koneser przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej, zakupowej i hotelarskiej – z Hotelem Moxy Warsaw Praga. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Concept Food & Wine, Freya Cafe & Deli, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser, Setki Powodów oraz pierwszą w Polsce restauracją sieci L’Osteria, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej i edukacyjnej mapie Polski, w którym znajduje się miasteczko edukacyjne miniciti, centrum filmowe Kleks. Magia Kina, Muzeum Polskiej Wódki i Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, ToTuart, Leonarda Art Gallery.

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.