Kosmopark – nieziemska przygoda w Europie Centralnej
Pełen wrażeń spacer po Jowiszu, testy przed lotem kosmicznym oraz niezwykłe podróże w wirtualnej rzeczywistości – to tylko niektóre z aktywności, jakie czekają na odwiedzających Kosmopark w Europie Centralnej. To pierwsza w Polsce interaktywna wystawa kosmiczna, podczas której można na własnej skórze poczuć niesamowite prawa fizyki i zjawiska, jakich doznają astronauci podczas lotów kosmicznych. Kosmopark startuje już w piątek, 14 października.
Już 14 października w Europie Centralnej rozpocznie się ekscytująca przygoda dla małych i dużych wielbicieli kosmicznych przeżyć - niesamowity Kosmopark, czyli pierwsza w Polsce interaktywna wystawa kosmiczna.
Wszyscy zwiedzający z żyłką odkrywcy, znajdą tu ponad 40 kosmicznych stref, stworzonych z rozmachem po to, by zapewnić najwyższy poziom rozrywki. Podczas wystawy każdy będzie mógł skorzystać z profesjonalnie przygotowanych symulatorów, które pozwolą poczuć się jak prawdziwy astronauta. Dzięki nim będzie można przetestować na sobie działanie grawitacji odległych planet, a nawet spróbować pracy w przestrzeni kosmicznej.
Poszukiwacze nieziemskich emocji doskonale odnajdą się też w planetarium, które wiernie odzwierciedla wygląd ciał niebieskich wokół Ziemi, a także w kosmicznym laboratorium i sali plazmowej. Będzie to niepowtarzalna okazja, by odbyć podróż w wirtualnej rzeczywistości, przejść testy przeprowadzane przez lotem kosmicznym, a nawet nawiązać kontakt z obcymi cywilizacjami. Na wystawie nie zabraknie też tradycyjnych eksponatów, takich jak: meteoryty, kostiumy astronautów, archiwalne gazety oraz wielu innych przedmiotów związanych z badaniem galaktyk przez człowieka. Kosmiczna przygoda to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonale zaplanowana akcja edukacyjna dla najmłodszych. Nie ma przecież lepszego sposobu na poznanie praw fizyki niż ich doświadczanie.
Kosmopark znaleźć można w centrum handlowym obok lokalu Cropp, a jego drzwi będą otwarte dla odwiedzających aż do 30 listopada, od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 21.00 a w niedzielę od 10:00 do 20:00. Bilety na tę kosmiczną przygodę już teraz dostępne są online na oficjalnej stronie Kosmoparku https://kosmopark.pl/kup-online-gliwice.html, od 14 października można będzie je kupić również na miejscu, przed wejściem na wystawę.
Unikalna na skalę kraju wystawa Kosmopark w centrum handlowym Europa Centralna idealnie sprawdzi się jako cel rodzinnego wyjścia czy wypadu z przyjaciółmi. Zagwarantuje ona nie tylko niezapomniane przygody i mnóstwo rozrywki, ale również sporą dawkę wiedzy z zakresu astronomii, fizyki i historii wypraw kosmicznych. Warto zarezerwować sobie na jej zwiedzanie trochę wolnego czasu, a doświadczenie to z pewnością pozwoli spojrzeć na świat z innej perspektywy i może nawet obudzić w sobie nową pasję.
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.