Które z popularnych wśród milionerów hobby pasuje do Ciebie?
Kolekcjonowanie dzieł sztuki? A może zagraniczne podróże? Ekstremalne sporty? Czy wędkowanie w najdalszych zakątkach świata? Hobby milionerów mogą przyprawiać o zawrót głowy. Gdy nie ograniczają nas środki finansowe, świat stoi otworem. Majątek daje możliwości uprawiania hobby niedostępnego dla przeciętnie zarabiającej osoby. Czy aby na pewno? Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych hobby wśród milionerów.
Od początku pandemii COVID-19 majątek dziesięciu najbogatszych osób na świecie urósł łącznie dwukrotnie. Co ciekawe, w tym okresie niemal codziennie pojawiał się nowy milioner[1]. W gronie kazusów znajdują się m.in.: Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer czy Warren Buffett. Oprócz zarabiania pieniędzy doceniają także wartość wolnego czasu, który spędzają tak jak lubią.
Milionerzy kochają ekskluzywny sport
Narciarstwo to ulubiona rozrywka bogatych i sławnych. Zamożne osoby najczęściej posiadają własne domy w znanych górskich kurortach. Kto kocha narciarstwo? To m.in. osobowość telewizyjna i brytyjski pisarz kulinarny Heston Blumentha czy Bruce Springsteen – amerykański kompozytor, gitarzysta i piosenkarz.
Zamożne osoby wybierają także lekcje latania samolotem lub helikopterem. To jedno z ulubionych hobby amerykańskiego biznesmena, filantropa i sportowca – Williama Barrona Hiltona.
Bill Gates i aktor Clint Eastwood lubują się w rozgrywkach golfowych. Część potentatów wybiera wędkowanie.
– Hobby powinno być relaksujące i zapewniać spokój ducha. Takie właśnie jest wędkowanie. Umożliwia odpoczynek, skupienie się na jednej czynności i koncentrację na chwili obecnej. Wędkowanie daje możliwość spotkań w niewielkim gronie i kameralnych rozmów – mówi Remigiusz Kopiej, właściciel Corona Fishing. – Na rynku nie brakuje sprzętu z górnej półki, docenianego przez prawdziwych koneserów. Dostępne są m.in. ręcznie robione przez rękodzielników wędki. Ekskluzywne i nietypowe gadżety przyciągają hobbystów. Do ich produkcji stosowane są komponenty znanych światowych marek – dodaje.
W Polsce wśród prominentów nie brakuje miłośników łowienia ryb. Wśród nich można znaleźć byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsę, czy dobrze znanych aktorów Andrzeja Grabarczyka i Olafa Lubaszenkę.
Sporty wodne na topie
Zamożni konsumenci często oddają się sportom wodnym. Według TheRichest wypożyczenie jednego jachtu może przynieść do 5000 dolarów dziennie. Forbes wskazuje natomiast, że jednorazowy zakup sporej wielkości jachtu może kosztować nawet 50 milionów dolarów.
Co ciekawe, aż 38 proc. zamożnych osób posiada łódź i używa jej do cotygodniowych wycieczek, zwykle z rodziną, ale także z przyjaciółmi i współpracownikami. 68 proc. używało swoich łodzi do różnych sportów wodnych, takich jak: narty wodne, trampoliny wodne, wędkarstwo, pływanie lub żeglarstwo[2].
– Dane pokazują, że wędkarstwo jest popularnym hobby wśród zamożnych osób na całym świecie. Jednakże Polacy także kochają wyjazdy do rodzimych kurortów, gdzie w ciszy i spokoju mogą oddać się relaksowi – twierdzi Remigiusz Kopiej, właściciel Corona Fishing. – Zauważamy też zwiększony popyt na ręcznie wyrabiane wędki z dodatkowymi zdobieniami czy inicjałami – dodaje.
Jakie jeszcze hobby cenią zamożni ludzie? Kolekcjonowanie dzieł sztuki. Obrazy sprzedawane są na aukcjach nawet po kilkaset milionów dolarów. Do znanych miłośników dzieł należą m.in. amerykański aktor Leonardo DiCaprio czy królowa pop Madonna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby niektóre z tych hobby, np. wędkarstwo, stało się także naszym. A może już jest?
[1] Raport Oxfam
[2] https://www.businessinsider.com/rich-people-leisure-fun-2014-9?IR=T

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.