Lato Konesera trwa. Sprawdź, co będzie się działo w sierpniu!
Lato Konesera wkracza w kolejny miesiąc różnorodnych atrakcji. W sierpniu na odwiedzających Centrum Praskie Koneser czekają spacery PoWarszawsku, Polski Festiwal Komedii, spektakle plenerowe Teatru Polonia i Och-Teatru oraz spotkania z aktorami najnowszej adaptacji filmowej Akademii Pana Kleksa. Niemal wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a wśród nich nie brakuje aktywności dla dzieci, dorosłych, rodzin i przyjaciół.
Centrum Praskie Koneser przez cały rok przyciąga setkami wydarzeń. A szczególnym momentem w kalendarzu jego aktywności jest Lato Konesera. To odbywający się corocznie w okresie wakacji cykl letnich atrakcji – dla mieszkańców Warszawy i turystów, w różnym wieku.
Nowością w sierpniowym harmonogramie będzie Koneser Stand-upu (wydarzenie bezpłatne), odbywający się w ramach Polskiego Festiwalu Komedii 2024. Codziennie od 22 do 25 sierpnia o godz. 18.00 plac Konesera zamieni się w epicentrum humoru, gdzie będzie można zobaczyć i usłyszeć mieszankę unikalnych stylów komediowych:
- 22 sierpnia, czwartek, prowadzenie: Stanisław Goch;
- 23 sierpnia, piątek, prowadzenie: Dolly Stand-up;
- 24 sierpnia, sobota, prowadzenie: Jasiek Borkowski;
- 25 sierpnia, niedziela, prowadzenie: Bartek Pająk.
Ponadto, mocnym akcentem tegorocznego Lata Konesera jest Festiwal Warsaw Storytellers (wstęp darmowy), współorganizowany z wydawnictwem Newhomers i PoWarszawsku, czyli popularnym varsavianistą, Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim. W sierpniu jeszcze dwa spotkania:
- Jednodniowe opowieści (3 sierpnia, sobota, 18.00), goście: Michał Marszał, Włodi Włodarczyk, Olga Drenda;
- Trzy pokolenia warszawskiego rapu (29 sierpnia, czwartek, 18.00), goście, między innymi: Bilon (Hemp Gru), Frosti, Piotr Kędzierski.
Nieodzownym elementem wakacyjnego cyklu w Koneserze są plenerowe spektakle Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, czyli Teatru Polonia i Och-Teatru (wstęp wolny). W sierpniu szczególnie zadowoleni będą najmłodsi (ale nie tylko!). W repertuarze występów na placu Konesera:
- 2 sierpnia, godz. 18.00 – Polityka (bajka);
- 5 sierpnia, godz. 18.00 – Szelmostwa Lisa Witalisa (bajka);
- 28 sierpnia, godz. 18.00 – Czerwony Kapturek (bajka).
Oprócz tego, w sierpniowym repertuarze Lata Konesera nie zabraknie innych, bezpłatnych wydarzeń:
- 4 sierpnia, godz. 12.00, spacer PoWarszawsku;
- 10,17,24,31 sierpnia, godz. 10.00 – Joga w plenerze;
- do 31 sierpnia – wystawa Utracone, Odzyskane;
- 9,16,30 sierpnia, godz. 20.00 – Letnie Kino PepsiCo w partnerstwie z Gutek Film, w repertuarze kolejno „Parasite”, „Anette”, Poprzednie życie”;
- 11 i 31 sierpnia, godz. 14-17, Spotkania z bohaterami filmu w Kleks. Magia Kina (11 sierpnia: Tosia Litwiniak i Jana Jachimek; 31 sierpnia: Daniel Walasek i Igor Fernandez);
- 3,10,17 sierpnia – potańcówki z cyklu #ChodźPotańczyć;
- 7 i 14 sierpnia – turniej szachowy;
- 1 września – Urban Jam w ramach Urban Art Area.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach odbywających się w lipcu w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w wydarzeniach na Facebooku.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce, zrealizowana przez BBI Development oraz Liebrecht & wooD. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki Centrum Praskie Koneser przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej, zakupowej i hotelarskiej – z Hotelem Moxy Warsaw Praga. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Concept Food & Wine, Freya Cafe & Deli, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser, Setki Powodów oraz pierwszą w Polsce restauracją sieci L’Osteria, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej i edukacyjnej mapie Polski, w którym znajduje się miasteczko edukacyjne miniciti, centrum filmowe Kleks. Magia Kina, Muzeum Polskiej Wódki i Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, ToTuart, Leonarda Art Gallery.
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.