Majowe spacery w Elektrowni Powiśle
Elektrownia Powiśle w Warszawie łączy historię sięgającą ponad 100 lat i zabytkową architekturę z nowoczesnością. Dawna miejska elektrownia, która zasilała stolicę Polski, stała się tłem dramatycznych wydarzeń podczas II wojny światowej. O tym, jakie tajemnice skrywa ten historyczny obiekt i jakie elementy udało się zachować do dziś, będą mogli przekonać się uczestnicy Majowych spacerów. Bezpłatne spotkania z przewodnikiem odbędą się 18 maja o godz. 15:00 i 16:30 – w sam raz jako rozgrzewka przed Nocą Muzeów.
Od zamknięcia w 2001 roku, kompleks Elektrowni Powiśle i otaczający go teren pozostawały niedostępne i odseparowane od miasta wysokimi murami. Po rewitalizacji i ponownym otwarciu w 2020 roku, do Warszawy przywrócono kolejny kwartał, gdzie nowoczesność i różnorodność funkcji połączyły się z zabytkową strukturą i historią. Oprócz przestrzeni biurowej, handlowej, Food Hall, Beauty Hall i apartamentów, do kompleksu w 2023 roku dodano hotel. Dziś Elektrownia Powiśle służy jako miejsce spotkań, cel zakupowy, miejsce relaksu i centrum rozrywki dla mieszkańców oraz turystów z całego świata.
Elektrownia Powiśle przez wiele lat zasilała nie tylko domy warszawiaków, ale też ulice, a nawet najważniejsze jednostki miejskie, takie jak Pałac Kultury i Nauki czy Dworzec Gdański. Elektrownia wznowiła działanie po zakończeniu wojny, by po latach prężnej działalności oficjalnie zakończyć produkcję prądu w 2001 roku. Nowy rozdział tego miejsca zaczął pisać się 15 lat później, kiedy projekt został przejęty przez Tristan Capital Partners i White Star Real Estate.
Historyczna wartość projektu była bogatym źródłem inspiracji. Każdy najdrobniejszy element potraktowany został z szacunkiem dla jego dziedzictwa. Użyto tradycyjnych metod wypalania cegieł, a przedmioty odzyskane z budynków elektrowni zostały wykorzystane do stworzenia unikatowych dekoracji wnętrz. O tym, jakie tajemnice skrywają wnętrza Elektrowni Powiśle i jakie historyczne elementy zostały zachowane, będzie można dowiedzieć się podczas Majowych Spacerów z przewodnikiem 18 maja. Tuż przed Nocą Muzeów będzie można wziąć udział w bezpłatnym godzinnym oprowadzaniu: o godz. 15:00 lub 16:30.
Wstęp na Majowe spacery jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Miejscem spotkań jest punkt informacji na poziomie 0 w Elektrowni Powiśle (przy wejściu do strefy Food Hall).
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.