Młody Nash - strefa górskich aktywności dla młodzieży startuje już 25 listopada
Już 25 listopada młodzież oraz dzieci z całego regionu Karkonoszy będą mieli okazję uczestniczyć
w cyklu wyjątkowych górskich aktywności oraz spotkań. Czekają na nich m.in. warsztaty wspinaczkowe, zajęcia survivalowe w terenie, warsztaty artystyczne czy inspirujące prelekcje lokalnych, utytułowanych sportowców. A to wszystko w ramach strefy Młody Nash, która w tym roku będzie częścią Nash Festiwalu, czyli Górskiego Wydarzenia Kulturalnego. Patronem strefy dla dzieci i młodzieży jest galeria Nowy Rynek.
Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja wyjątkowego w regionie wydarzenia, jakim jest Nash Festival – Górskie Wydarzenie Kulturalne, odbywające się w Szklarskiej Porębie. W tym roku specjalne miejsce na festiwalu zostało przeznaczone dla lokalnej młodzieży.
Drugiego dnia wydarzenia, w sobotę, 25 listopada rozstawiona zostanie strefa Młody Nash, w której na młodszych mieszkańców regionu czekać będzie wiele ciekawych i wartościowych tematycznych atrakcji.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję m.in. wziąć udział w warsztatach przyrodniczo-edukacyjnych, prowadzonych przez przedstawicieli Karkonoskiego Parku Narodowego czy warsztatach plastyczno-artystycznych.
Dla wszystkich lubiących bardziej aktywne formy rozrywki gratką będą z pewnością warsztaty wspinaczkowe i zajęcia z elementami survivalu i bushcraftu. Podczas wyprawy w teren można będzie zaczerpnąć praktycznych umiejętności przetrwania w lesie np. nauczyć się samodzielnego rozniecania ogniska, podszkolić orientację w terenie czy poznać zasady bezpieczeństwa i pierwszej pomocy.
Nie zabraknie również gości specjalnych, którymi będą Wiktoria Głodek i Oskar Żakowicz. Lokalni sportowcy, odnoszący sukcesy w zawodach rowerowych wygłoszą prelekcje inspirujące do aktywności sportowej i spełniania swoich marzeń.
Strefa otwarta będzie od godziny 10.00 do 16.00 i przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 Lat. Patronem strefy Młody Nash jest galeria Nowy Rynek.
„Działanie na rzecz dzieci i młodzieży to kierunek, który jest nam bardzo bliski. W naszej galerii staramy się wychodzić do młodych ludzi z propozycjami wartościowej rozrywki. Dlatego niezmiernie cieszymy się, że w tym roku możemy połączyć nasze siły z tą fantastyczną inicjatywą, jaką jest Nash Festival i wspólnie realizować cel promocji zdrowego, aktywnego stylu życia, sportu oraz wspierania pasji wśród naszej lokalnej młodzieży” – mówi Ewa Hiller, dyrektor galerii Nowy Rynek.
Nash to niekomercyjna, oddolna inicjatywa lokalnych miłośników gór, którzy chcą zarażać swoją pasją, przedstawiać niezwykłe osobowości związane z różnymi formami aktywności, a przede wszystkim promować w nietuzinkowy, niekomercyjny sposób walory gór. Pierwsza edycja festiwalu otrzymała nagrodę Starosty Karkonoskiego jako „Wydarzenie w sposób szczególny promujące region”.
Tegoroczny Nash Festiwal odbędzie się w dniach 24, 25 i 26 listopada. Na każdy dzień organizatorzy zaplanowali szereg prelekcji lokalnych fascynatów różnych dziedzin związanych z górami, inspirujących do aktywnego stylu życia. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotkać m.in. himalaistów, podróżników, skialpinistów, rowerzystów, wspinaczy, taterników, pisarzy i fotografów. Ponadto w ramach festiwalu przewidziano wiele tematycznych warsztatów, wystawę fotograficzną, koncert oraz kino.
Kompletny plan Nash Festiwalu znaleźć można na mediach społecznościowych: fb/NASHFestival
i Instagramie https://www.instagram.com/nashfestival/. Na wybrane zajęcia w ramach strefy Młody Nash obowiązują wcześniejsze zapisy.
Program Strefy Młody NASH
25/11/23 4PERON Szklarska Poręba
godz. 10: 00 – 12:00
Warsztaty przyrodniczo - edukacyjne
Karkonoski Park Narodowy
godz. 10: 00 – 12:00
Warsztaty plastyczno- artystyczne
Monika Krakowska
godz. 10:00 – 13:00
Zajęcia w terenie z elementami survivalu i bushcraftu
BushBart – Szklarska Poręba
Obowiązują zapisy: fb/bushbart
godz. 12:30 – 14:00
Warsztaty wspinaczkowe
Anna Mikoda-Antoniewicz / Szkoła górska Tomek Kliś
godz. 14:00 – 15:00
Spotkanie z Wiktorią Głodek i Oksarem Żakowiczem - Kolarstwo Górskie
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.