Poznaj Warszawę na Pradze. Spacery, filmy i spotkania dla miłośników stolicy
Gdzie spotykali się przed wojną warszawiacy? Czy w stolicy można było trenować skoki narciarskie? Które rewiry miasta należało omijać, nie chcąc narazić się na spotkanie doliniarzy? I… kim oni właściwie byli? Odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące niegdysiejszej Warszawy, będzie można poznać w lipcu i sierpniu w ramach Lata Konesera.
Historia XX-wiecznej stolicy bywa zaskakująca. Można powiedzieć, że Warszawa sprzed kilkudziesięciu lat nie bardzo przypominała dzisiejsze miasto. I nie chodzi tu wyłącznie o architekturę, która w znacznym stopniu ucierpiała podczas wojennej zawieruchy. Również sposób spędzania wolnego czasu, moda czy nawet randkowanie wyglądały nieco inaczej. Jak? Istnieje kilka możliwości, by się tego dowiedzieć.
Jedną z nich jest udział w bezpłatnym cyklu Kino PoWarszawsku. Na ekranie placu Konesera, na przełomie lipca i sierpnia, wyświetlone zostaną aż cztery kultowe filmy, których akcja toczy się nigdzie indziej tylko właśnie w stolicy. To jednak nie wszystko. Każdy pokaz zostanie uzupełniony o spotkania z pasjonatami dawnej Warszawy – Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim i Wojciechem Friedmannem. Na pierwszy ogień (23 lipca, godz. 18.00-21.00) opowieści o niegdysiejszych miłościach i randkach oraz pokaz niezapomnianej komedii pomyłek Tadeusza Chmielewskiego „Nie lubię poniedziałku”. Oprócz tego, popularyzatorzy wiedzy na temat Warszawy przy okazji kolejnych projekcji obrazów z czasów PRL-u powiedzą o:
- sporcie w dawnej Warszawie (30 lipca, godz. 18.00-21.00), film „Paragon gola”;
- gastronomii i klubach dawnej Warszawy (6 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Niewinni Czarodzieje”);
- przestępczości dawnej stolicy (13 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”).
Nie lada gratką dla wszystkich warszawiaków będą także spacery z przewodnikiem, organizowane przez Centrum Praskie Koneser i Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Podczas wyjątkowego oprowadzania po praskich ulicach każdy będzie mógł odkryć nie tylko znane, ale także te mniej oczywiste zabytki prawobrzeżnej części stolicy (każda sobota, od 10 do 31 lipca – w godz. 11-13.30 w j. polskim, a w godz. 15.00-17.30 w j. angielskim). Start wydarzenia: plac Konesera. Wstęp wolny, ale warto się pospieszyć – liczba uczestników jest ograniczona (zapisy na ppn.promocja@um.warszawa.pl). Zwłaszcza że każdy chętny otrzyma wyjątkowy upominek, czyli specjalnie przygotowane na tę okazję Pragle. To gra składająca się z 31 kart z 6 obrazkami na każdej z nich. Oczywiście symbole związane są z warszawską Pragą, a talia pozwala na kilka wariantów rozgrywki.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu
![Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1291175053,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
![Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów](/files/_uploaded/glownekonf_140070401,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
![Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn](/files/_uploaded/glownekonf_1099985276,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.