Poznaj Warszawę na Pradze. Spacery, filmy i spotkania dla miłośników stolicy
Gdzie spotykali się przed wojną warszawiacy? Czy w stolicy można było trenować skoki narciarskie? Które rewiry miasta należało omijać, nie chcąc narazić się na spotkanie doliniarzy? I… kim oni właściwie byli? Odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące niegdysiejszej Warszawy, będzie można poznać w lipcu i sierpniu w ramach Lata Konesera.
Historia XX-wiecznej stolicy bywa zaskakująca. Można powiedzieć, że Warszawa sprzed kilkudziesięciu lat nie bardzo przypominała dzisiejsze miasto. I nie chodzi tu wyłącznie o architekturę, która w znacznym stopniu ucierpiała podczas wojennej zawieruchy. Również sposób spędzania wolnego czasu, moda czy nawet randkowanie wyglądały nieco inaczej. Jak? Istnieje kilka możliwości, by się tego dowiedzieć.
Jedną z nich jest udział w bezpłatnym cyklu Kino PoWarszawsku. Na ekranie placu Konesera, na przełomie lipca i sierpnia, wyświetlone zostaną aż cztery kultowe filmy, których akcja toczy się nigdzie indziej tylko właśnie w stolicy. To jednak nie wszystko. Każdy pokaz zostanie uzupełniony o spotkania z pasjonatami dawnej Warszawy – Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim i Wojciechem Friedmannem. Na pierwszy ogień (23 lipca, godz. 18.00-21.00) opowieści o niegdysiejszych miłościach i randkach oraz pokaz niezapomnianej komedii pomyłek Tadeusza Chmielewskiego „Nie lubię poniedziałku”. Oprócz tego, popularyzatorzy wiedzy na temat Warszawy przy okazji kolejnych projekcji obrazów z czasów PRL-u powiedzą o:
- sporcie w dawnej Warszawie (30 lipca, godz. 18.00-21.00), film „Paragon gola”;
- gastronomii i klubach dawnej Warszawy (6 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Niewinni Czarodzieje”);
- przestępczości dawnej stolicy (13 sierpnia, godz. 18.00-21.00), film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”).
Nie lada gratką dla wszystkich warszawiaków będą także spacery z przewodnikiem, organizowane przez Centrum Praskie Koneser i Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Podczas wyjątkowego oprowadzania po praskich ulicach każdy będzie mógł odkryć nie tylko znane, ale także te mniej oczywiste zabytki prawobrzeżnej części stolicy (każda sobota, od 10 do 31 lipca – w godz. 11-13.30 w j. polskim, a w godz. 15.00-17.30 w j. angielskim). Start wydarzenia: plac Konesera. Wstęp wolny, ale warto się pospieszyć – liczba uczestników jest ograniczona (zapisy na ppn.promocja@um.warszawa.pl). Zwłaszcza że każdy chętny otrzyma wyjątkowy upominek, czyli specjalnie przygotowane na tę okazję Pragle. To gra składająca się z 31 kart z 6 obrazkami na każdej z nich. Oczywiście symbole związane są z warszawską Pragą, a talia pozwala na kilka wariantów rozgrywki.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.