Rozpocznij nowy rok z nowym hobby
Bywa, że stereotypowo uznajemy się za „ścisłowców” lub „humanistów”. Podział ten nie jest jednak w pełni jednoznaczny, a początek roku stanowi dobrą okazję, by spróbować swoich sił w czymś zupełnie dla nas nowym. Spełniać można się z sukcesami w bardzo różnorodnych dziedzinach, nawet zupełnie ze sobą niezwiązanych – dowodzą tego absolwenci programu naukowego ADAMED SmartUP, skierowanego do młodzieży w wieku 14-19 lat.
W minionym roku w ramach postanowień noworocznych 22 proc. Polaków planowało zdobyć kolejne umiejętności do pracy, a 16 proc. znaleźć nowe hobby[1]. Inspiracji w tym zakresie mogą dostarczyć nastolatkowie biorący udział w programie ADAMED SmartUP: choć specjalizują się przede wszystkim w naukach ścisłych i przyrodniczych, to prezentują też ogromną różnorodność innych zainteresowań – od gier planszowych, przez jazdę figurową na łyżwach i taniec towarzyski, po układanie kostki Rubika na czas. Największą popularnością wśród tych ambitnych uczniów cieszy się jednak czytanie książek (wskazuje je 81 proc.) oraz oglądanie filmów i spektakli teatralnych (odpowiednio 80 i 44 proc.).
Umysł ścisły, dusza artysty
Co piąty młody naukowiec zadeklarował, że w wolnym czasie pisze – opowiadania, wiersze, felietony czy bloga[2]. Prawie co czwarty (23 proc.) wybrał odpowiedź „rysuję, maluję, zajmuję się grafiką komputerową”. Jeszcze więcej gra na instrumentach lub komponuje – bo prawie co trzeci z nich (32 proc.).
Nastolatkowie korzystają też z pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na ludzki organizm. Ponad połowa badanych ćwiczy na siłowni lub w domu (52 proc.), a aż 59 proc. deklaruje, że uprawia sport indywidualnie (biega, jeździ na rowerze, chodzi na ściankę wspinaczkową). Okazuje się więc, że „ścisłowcy” znajdują czas, by zadbać nie tylko o kondycję umysłową, ale także i fizyczną.
– Jeśli chce się osiągnąć w jakiejś dziedzinie sukces, nie trzeba rezygnować z innych, różnorodnych zainteresowań.Sport lub gra na instrumencie mogą pomóc w wykorzystaniu naszego potencjału intelektualnego, także jeśli chcemy go ukierunkować na nauki ścisłe i przyrodnicze. Jako organizatorzy programu ADAMED SmartUP rozumiemy, jakie korzyści wynikają z uczenia się nowych rzeczy. Dlatego też na naszym corocznym obozie naukowym organizujemy szereg „nienaukowych” zajęć, a przede wszystkim zachęcamy naszych uczestników do dzielenia się swoimi pasjami – podkreśla Kierownik programu ADAMED SmartUP, Martyna Strupczewska.
Nowe wyzwania na 2021 rok
Pomocne w spełnieniu swoich postanowień może być świadome stawianie sobie celów i korzystanie z metody małych kroków. By przeczytać w ciągu roku więcej książek, dobrze rozpocząć od przeczytania pierwszej już w styczniu, być może korzystając z listy poleceń innych osób np. młodych naukowców.
Z kolei uczniowie chcący rozwijać swoje pasje i pogłębiać wiedzę z ulubionego przedmiotu, mogą zagrać w grę online dostępną na stronie adamedsmartup.pl. Pomoże im ona w kształtowaniu umiejętności analizowania danych oraz kreatywnego rozwiązywania problemów, a być może stanie się też przepustką do fascynującego świata nauki. To także początkowy etap rekrutacji do programu stypendialnego ADAMED SmartUP, który pozostaje otwarty dla nastolatków w wieku 14-19 lat jeszcze do 15 stycznia włącznie. Użytkownicy, którzy zdobędą najwięcej punktów w grze przejdą do dalszego procesu kwalifikacyjnego, by zawalczyć o miejsce na tegorocznym letnim obozie naukowym.
[1]Badanie przeprowadzone online w dniach 21 października – 1 listopada 2019 na próbie 1000 dorosłych Polaków. Zostało wykonane przez YouGov Plc. na zlecenie YouTube.
[2]Badanie ankietowe przeprowadzone online w dniach 6 maja-19 października 2020 r. na próbie 171 uczestników sześciu edycji programu ADAMED SmartUP w wieku 15-24 lat przez Fundację Adamed. Pytania dot. form spędzania wolnego czasu były wielokrotnego wyboru.

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.