Spacer wspomnieniowy po Turzynie z Joanną Olszowską – część 2
Druga część spaceru po naszym najbliższym sąsiedztwie – osiedlu Turzyn – obdbędzie się oczywiście z przewodniczką miejską i naszą sąsiadką, Joanną Olszowską. Tym razem wybierzemy się w podróż wzdłuż al. Bohaterów Warszawy i dalej, w kierunku Stadionu im. Floriana Krygiera.
Znów będzie okazja, by od Joanny Olszowskiej – miłośniczki Szczecina, licencjonowanej przewodniczki miejskiej, rowerzystki, propagatorki eko stylu życia oraz połowie projektu „Mozaiki szczecińskie” (który tworzy z Sabiną Wacławczyk) – dowiedzieć się więcej na temat historii tego zakątka Szczecina. Za co pokochała go Joanna? Jakie niespodzianki kryje w sobie ta trasa?
Zapraszamy też wszystkich spacerowiczów, aby podczas przechadzki zechcieli podzielić się własnymi wspomnieniami i opowieściami o Turzynie. Zwłaszcza że Galeria Turzyn przygotowuje na swoje listopadowe urodziny specjalną wystawę, która powstanie z historii mieszkańców. Zachęcamy więc do zabrania ze sobą na spacer zdjęć Turzyna – szczególnie tych sprzed kilku dekad.
Udział jest bezpłatny. Spacer startuje spod obrotowego wejścia do Galerii Turzyn od al. Bohaterów Warszawy 42 w sobotę 28 września o godz. 15.30. Serdecznie zapraszamy osoby w każdym wieku!
„Spotkanie z Joanną Olszowską to zawsze okazja, by dowiedzieć się czegoś niezwykłego o naszym pełnym tajemnic mieście! Gorąco zachęcam też do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdęciami. To wspaniałe miejsce, jakim jest osiedle Turzyn, zasługuje na odkrycie jego historii!” – zaprasza Aleksandra Drobińska, dyrektor Galerii Turzyn.
![Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1291175053,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
![Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów](/files/_uploaded/glownekonf_140070401,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
![Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn](/files/_uploaded/glownekonf_1099985276,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.