Komunikaty PR

Specjalna seria podcastu „Kryminatorium” tylko w Empik Go

2020-06-08  |  12:33
Biuro prasowe

Zaginięcie małej Maddie, zabójstwo szwedzkiej dziennikarski Kim Wall czy okrutne morderstwo w Rakowiskach. Niemal każdy słyszał o tych sprawach. Tematyka kryminalna cieszy się w Polsce ogromną popularnością – chętnie piszą o niej media i równie chętnie czytają bądź słuchają o mrocznych historiach odbiorcy. Marcin Myszka, twórca jednego z najpopularniejszych w Polsce programów true crime, przygotował dla Empik Go specjalną serię „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem”, w której przedstawi najgłośniejsze sprawy kryminalne XXI wieku. Premiera pierwszego odcinka w aplikacji już 9 czerwca.

Polacy uwielbiają nierozwiązane zagadki kryminalne, tajemnicze sprawy z policyjnych archiwów i mrożące krew w żyłach opowieści o zbrodniach. O zainteresowaniu polskich odbiorców tematyką kryminalną może świadczyć fakt, że w 2019 roku najpopularniejszą kategorią w aplikacji Empik Go były właśnie kryminały i thrillery. Niekiedy życie pisze mroczniejsze scenariusze niż te, które pojawiają się w literaturze. Do najchętniej słuchanych w Polsce podcastów należy „Kryminatorium”, którego autorem jest Marcin Myszka. Prowadzący zaskarbił sobie zaufanie słuchaczy wyjątkową skrupulatnością i rzetelnością w relacjonowaniu morderstw i zaginięć, które zdarzyły się naprawdę.

– Zainteresowanie tematyką kryminalną zaczęło się u mnie, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pewnie nie będę oryginalny, ale miały na to wpływ programy telewizyjne, które w tamtym czasie były niezwykle popularne. Ze strachem w oczach poznawałem szczegóły niewyjaśnionych zbrodni, wierząc, że żaden sprawca nie będzie bezkarny – tłumaczy Marcin Myszka.

Między medialnym szumem a prawdą

Podczas przygotowań autor sięga nie tylko po materiały prasowe i reportaże, ale także w przypadku niektórych spraw spędza długie godziny w archiwach sądowych, przeglądając akta, a także odwiedza miejsca zbrodni. Niekiedy okazuje się, że wokół danej sprawy krąży mnóstwo mitów i plotek, chętnie utrwalanych przez media, które nie mają żadnego pokrycia w oficjalnych dokumentach. Z drugiej strony, w stenogramach z sali rozpraw można znaleźć zaskakujące wypowiedzi uczestników, które nadają ton całemu odcinkowi. To właśnie także rozmowy z uczestnikami czy świadkami zdarzeń są cennym źródłem wiedzy podczas zbierania informacji o sprawie.

Sprawa polska

W specjalnej serii dla Empik Go „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem” Marcin Myszka w pasjonujący sposób przedstawi sześć spraw, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. Opowie między innymi o makabrycznym zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, porwaniu i przetrzymywaniu Nataschy Kampush czy zagadkowej sprawie dzieci z Kurim. W serii nie zabraknie także polskiego wątku – ostatni odcinek zostanie poświęcony głośnemu morderstwu w Rakowiskach. Autorowi zależy na tym, aby rzucić nowe światło na sprawę, którą żyła cała Polska.

– W podcaście „Kryminatorium” zazwyczaj opowiadam o mało znanych zbrodniach z zamierzchłych czasów, ale w serii dla Empik Go zdecydowałem się na inne kryterium wyboru. Będą to medialne sprawy z ostatnich dwudziestu lat. Myślę, że jest to dobry wstęp dla osób, które nie miały wcześniej styczności z podcastami o tematyce kryminalnej. Tajemnicze historie rozbudzają naszą wyobraźnię i sprawiają, że próbujemy wcielić się w rolę śledczych, oraz zrozumieć motywację sprawców. Dzięki serii słuchacze powrócą do głośnych spraw, o których z pewnością słyszeli, i poznają dokładne okoliczności tych zdarzeń, aby móc przeanalizować je na nowo – komentuje autor podcastu.

Nowa formuła kryminalnego podcastu

„Kryminatorium” to pierwszy w Polsce podcast true crime. Przez lata zgromadził olbrzymią rzeszę fanów z niecierpliwością wyczekujących kolejnych odcinków. Większość komentarzy zawiera prośby o zajęcie się konkretną sprawą i naświetlenie dokładnego przebiegu zdarzeń prowadzących do tragicznych skutków. Słuchacze cenią jednak nie tylko rzetelność autora, lecz także wysoki poziom realizacji podcastu. W ekskluzywnej serii dla Empik Go obok Marcina Myszki występuje zespół aktorów, a także lektorka Kinga Suchan. Jej delikatny głos znany z romansów sprawia, że narracja staje się jeszcze bardziej zaskakująca i niepokojąca. Format stanowi pewną innowację – dotychczas w polskich podcastach true crime można było usłyszeć jedynie narratora. 

Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
Premiera: 9 czerwca 2020 r. w aplikacji Empik Go
Ilość odcinków: 6

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe
2024-12-19 | 11:30

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych na świecie, zadebiutują w
Hobby Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
2024-12-19 | 11:00

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Sukces parków Majaland Momentum Leisure w Polsce to więcej niż rozwój firmy. To symbol ogromnego potencjału branży rekreacyjnej w kraju i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Hobby Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
2024-12-05 | 14:00

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn

Już w najbliższą sobotę, 7 grudnia, w godzinach 11:00 – 18:00 wspólnie z 33’45’’ recordstore zapraszamy do Galerii Turzy na przedświąteczną Giełdę Winyli!

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.