Komunikaty PR

Specjalna seria podcastu „Kryminatorium” tylko w Empik Go

2020-06-08  |  12:33
Biuro prasowe

Zaginięcie małej Maddie, zabójstwo szwedzkiej dziennikarski Kim Wall czy okrutne morderstwo w Rakowiskach. Niemal każdy słyszał o tych sprawach. Tematyka kryminalna cieszy się w Polsce ogromną popularnością – chętnie piszą o niej media i równie chętnie czytają bądź słuchają o mrocznych historiach odbiorcy. Marcin Myszka, twórca jednego z najpopularniejszych w Polsce programów true crime, przygotował dla Empik Go specjalną serię „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem”, w której przedstawi najgłośniejsze sprawy kryminalne XXI wieku. Premiera pierwszego odcinka w aplikacji już 9 czerwca.

Polacy uwielbiają nierozwiązane zagadki kryminalne, tajemnicze sprawy z policyjnych archiwów i mrożące krew w żyłach opowieści o zbrodniach. O zainteresowaniu polskich odbiorców tematyką kryminalną może świadczyć fakt, że w 2019 roku najpopularniejszą kategorią w aplikacji Empik Go były właśnie kryminały i thrillery. Niekiedy życie pisze mroczniejsze scenariusze niż te, które pojawiają się w literaturze. Do najchętniej słuchanych w Polsce podcastów należy „Kryminatorium”, którego autorem jest Marcin Myszka. Prowadzący zaskarbił sobie zaufanie słuchaczy wyjątkową skrupulatnością i rzetelnością w relacjonowaniu morderstw i zaginięć, które zdarzyły się naprawdę.

– Zainteresowanie tematyką kryminalną zaczęło się u mnie, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pewnie nie będę oryginalny, ale miały na to wpływ programy telewizyjne, które w tamtym czasie były niezwykle popularne. Ze strachem w oczach poznawałem szczegóły niewyjaśnionych zbrodni, wierząc, że żaden sprawca nie będzie bezkarny – tłumaczy Marcin Myszka.

Między medialnym szumem a prawdą

Podczas przygotowań autor sięga nie tylko po materiały prasowe i reportaże, ale także w przypadku niektórych spraw spędza długie godziny w archiwach sądowych, przeglądając akta, a także odwiedza miejsca zbrodni. Niekiedy okazuje się, że wokół danej sprawy krąży mnóstwo mitów i plotek, chętnie utrwalanych przez media, które nie mają żadnego pokrycia w oficjalnych dokumentach. Z drugiej strony, w stenogramach z sali rozpraw można znaleźć zaskakujące wypowiedzi uczestników, które nadają ton całemu odcinkowi. To właśnie także rozmowy z uczestnikami czy świadkami zdarzeń są cennym źródłem wiedzy podczas zbierania informacji o sprawie.

Sprawa polska

W specjalnej serii dla Empik Go „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem” Marcin Myszka w pasjonujący sposób przedstawi sześć spraw, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. Opowie między innymi o makabrycznym zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, porwaniu i przetrzymywaniu Nataschy Kampush czy zagadkowej sprawie dzieci z Kurim. W serii nie zabraknie także polskiego wątku – ostatni odcinek zostanie poświęcony głośnemu morderstwu w Rakowiskach. Autorowi zależy na tym, aby rzucić nowe światło na sprawę, którą żyła cała Polska.

– W podcaście „Kryminatorium” zazwyczaj opowiadam o mało znanych zbrodniach z zamierzchłych czasów, ale w serii dla Empik Go zdecydowałem się na inne kryterium wyboru. Będą to medialne sprawy z ostatnich dwudziestu lat. Myślę, że jest to dobry wstęp dla osób, które nie miały wcześniej styczności z podcastami o tematyce kryminalnej. Tajemnicze historie rozbudzają naszą wyobraźnię i sprawiają, że próbujemy wcielić się w rolę śledczych, oraz zrozumieć motywację sprawców. Dzięki serii słuchacze powrócą do głośnych spraw, o których z pewnością słyszeli, i poznają dokładne okoliczności tych zdarzeń, aby móc przeanalizować je na nowo – komentuje autor podcastu.

Nowa formuła kryminalnego podcastu

„Kryminatorium” to pierwszy w Polsce podcast true crime. Przez lata zgromadził olbrzymią rzeszę fanów z niecierpliwością wyczekujących kolejnych odcinków. Większość komentarzy zawiera prośby o zajęcie się konkretną sprawą i naświetlenie dokładnego przebiegu zdarzeń prowadzących do tragicznych skutków. Słuchacze cenią jednak nie tylko rzetelność autora, lecz także wysoki poziom realizacji podcastu. W ekskluzywnej serii dla Empik Go obok Marcina Myszki występuje zespół aktorów, a także lektorka Kinga Suchan. Jej delikatny głos znany z romansów sprawia, że narracja staje się jeszcze bardziej zaskakująca i niepokojąca. Format stanowi pewną innowację – dotychczas w polskich podcastach true crime można było usłyszeć jedynie narratora. 

Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
Premiera: 9 czerwca 2020 r. w aplikacji Empik Go
Ilość odcinków: 6

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Platige Image prezentuje Game Cinematic Showreel Biuro prasowe
2024-04-10 | 11:07

Platige Image prezentuje Game Cinematic Showreel

Platige Image, polskie studio animacji, mające w swoim portfolio projekty realizowane dla tak kultowych gamingowych tytułów, jak Call of Duty, Resident Evil, Total War, czy God of War
Hobby Już jutro oficjalna prezentacja Betard Sparty Wrocław
2024-03-21 | 17:30

Już jutro oficjalna prezentacja Betard Sparty Wrocław

Żużlowi wicemistrzowie Polski 2023, Betard Sparta Wrocław, są gotowi na nowy sezon. Zanim wyjadą na tor, już jutro spotkają się z kibicami podczas oficjalnej prezentacji w Magnolia Park.
Hobby Warsztaty fotograficzne
2024-03-07 | 23:00

Warsztaty fotograficzne

Humanosh House zaprasza na warsztaty fotograficzne. jeśli chcesz zyskać nową pasję i nowych znajomych, przyjdź do nas!

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.