Komunikaty PR

Specjalna seria podcastu „Kryminatorium” tylko w Empik Go

2020-06-08  |  12:33
Biuro prasowe

Zaginięcie małej Maddie, zabójstwo szwedzkiej dziennikarski Kim Wall czy okrutne morderstwo w Rakowiskach. Niemal każdy słyszał o tych sprawach. Tematyka kryminalna cieszy się w Polsce ogromną popularnością – chętnie piszą o niej media i równie chętnie czytają bądź słuchają o mrocznych historiach odbiorcy. Marcin Myszka, twórca jednego z najpopularniejszych w Polsce programów true crime, przygotował dla Empik Go specjalną serię „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem”, w której przedstawi najgłośniejsze sprawy kryminalne XXI wieku. Premiera pierwszego odcinka w aplikacji już 9 czerwca.

Polacy uwielbiają nierozwiązane zagadki kryminalne, tajemnicze sprawy z policyjnych archiwów i mrożące krew w żyłach opowieści o zbrodniach. O zainteresowaniu polskich odbiorców tematyką kryminalną może świadczyć fakt, że w 2019 roku najpopularniejszą kategorią w aplikacji Empik Go były właśnie kryminały i thrillery. Niekiedy życie pisze mroczniejsze scenariusze niż te, które pojawiają się w literaturze. Do najchętniej słuchanych w Polsce podcastów należy „Kryminatorium”, którego autorem jest Marcin Myszka. Prowadzący zaskarbił sobie zaufanie słuchaczy wyjątkową skrupulatnością i rzetelnością w relacjonowaniu morderstw i zaginięć, które zdarzyły się naprawdę.

– Zainteresowanie tematyką kryminalną zaczęło się u mnie, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pewnie nie będę oryginalny, ale miały na to wpływ programy telewizyjne, które w tamtym czasie były niezwykle popularne. Ze strachem w oczach poznawałem szczegóły niewyjaśnionych zbrodni, wierząc, że żaden sprawca nie będzie bezkarny – tłumaczy Marcin Myszka.

Między medialnym szumem a prawdą

Podczas przygotowań autor sięga nie tylko po materiały prasowe i reportaże, ale także w przypadku niektórych spraw spędza długie godziny w archiwach sądowych, przeglądając akta, a także odwiedza miejsca zbrodni. Niekiedy okazuje się, że wokół danej sprawy krąży mnóstwo mitów i plotek, chętnie utrwalanych przez media, które nie mają żadnego pokrycia w oficjalnych dokumentach. Z drugiej strony, w stenogramach z sali rozpraw można znaleźć zaskakujące wypowiedzi uczestników, które nadają ton całemu odcinkowi. To właśnie także rozmowy z uczestnikami czy świadkami zdarzeń są cennym źródłem wiedzy podczas zbierania informacji o sprawie.

Sprawa polska

W specjalnej serii dla Empik Go „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem” Marcin Myszka w pasjonujący sposób przedstawi sześć spraw, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. Opowie między innymi o makabrycznym zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, porwaniu i przetrzymywaniu Nataschy Kampush czy zagadkowej sprawie dzieci z Kurim. W serii nie zabraknie także polskiego wątku – ostatni odcinek zostanie poświęcony głośnemu morderstwu w Rakowiskach. Autorowi zależy na tym, aby rzucić nowe światło na sprawę, którą żyła cała Polska.

– W podcaście „Kryminatorium” zazwyczaj opowiadam o mało znanych zbrodniach z zamierzchłych czasów, ale w serii dla Empik Go zdecydowałem się na inne kryterium wyboru. Będą to medialne sprawy z ostatnich dwudziestu lat. Myślę, że jest to dobry wstęp dla osób, które nie miały wcześniej styczności z podcastami o tematyce kryminalnej. Tajemnicze historie rozbudzają naszą wyobraźnię i sprawiają, że próbujemy wcielić się w rolę śledczych, oraz zrozumieć motywację sprawców. Dzięki serii słuchacze powrócą do głośnych spraw, o których z pewnością słyszeli, i poznają dokładne okoliczności tych zdarzeń, aby móc przeanalizować je na nowo – komentuje autor podcastu.

Nowa formuła kryminalnego podcastu

„Kryminatorium” to pierwszy w Polsce podcast true crime. Przez lata zgromadził olbrzymią rzeszę fanów z niecierpliwością wyczekujących kolejnych odcinków. Większość komentarzy zawiera prośby o zajęcie się konkretną sprawą i naświetlenie dokładnego przebiegu zdarzeń prowadzących do tragicznych skutków. Słuchacze cenią jednak nie tylko rzetelność autora, lecz także wysoki poziom realizacji podcastu. W ekskluzywnej serii dla Empik Go obok Marcina Myszki występuje zespół aktorów, a także lektorka Kinga Suchan. Jej delikatny głos znany z romansów sprawia, że narracja staje się jeszcze bardziej zaskakująca i niepokojąca. Format stanowi pewną innowację – dotychczas w polskich podcastach true crime można było usłyszeć jedynie narratora. 

Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
Premiera: 9 czerwca 2020 r. w aplikacji Empik Go
Ilość odcinków: 6

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Co łodzianie widzą na niebie? Niezwykły pokaz w Planetarium EC1
2024-08-22 | 12:10

Co łodzianie widzą na niebie? Niezwykły pokaz w Planetarium EC1

Czy na niebie wśród gwiezdnych konstelacji możemy dostrzec migawkę, krańcówkę albo żulik? Na łódzkim nieboskłonie na pewno tak! Udowodnimy to w najbliższą sobotę
Hobby Ciocia od klocków oraz Maciek i Klocki w CH Targówek! Spotkaj się z Mistrzami B
2024-08-20 | 13:20

Ciocia od klocków oraz Maciek i Klocki w CH Targówek! Spotkaj się z Mistrzami B

Warszawskie centrum handlowe Targówek pomaga zerwać z nudą! Już 24 i 25 sierpnia galeria zaprasza na spotkanie z Mistrzami Budowania! Przez cały weekend najmłodsi będą mogli poznać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.