Komunikaty PR

Specjalna seria podcastu „Kryminatorium” tylko w Empik Go

2020-06-08  |  12:33
Biuro prasowe

Zaginięcie małej Maddie, zabójstwo szwedzkiej dziennikarski Kim Wall czy okrutne morderstwo w Rakowiskach. Niemal każdy słyszał o tych sprawach. Tematyka kryminalna cieszy się w Polsce ogromną popularnością – chętnie piszą o niej media i równie chętnie czytają bądź słuchają o mrocznych historiach odbiorcy. Marcin Myszka, twórca jednego z najpopularniejszych w Polsce programów true crime, przygotował dla Empik Go specjalną serię „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem”, w której przedstawi najgłośniejsze sprawy kryminalne XXI wieku. Premiera pierwszego odcinka w aplikacji już 9 czerwca.

Polacy uwielbiają nierozwiązane zagadki kryminalne, tajemnicze sprawy z policyjnych archiwów i mrożące krew w żyłach opowieści o zbrodniach. O zainteresowaniu polskich odbiorców tematyką kryminalną może świadczyć fakt, że w 2019 roku najpopularniejszą kategorią w aplikacji Empik Go były właśnie kryminały i thrillery. Niekiedy życie pisze mroczniejsze scenariusze niż te, które pojawiają się w literaturze. Do najchętniej słuchanych w Polsce podcastów należy „Kryminatorium”, którego autorem jest Marcin Myszka. Prowadzący zaskarbił sobie zaufanie słuchaczy wyjątkową skrupulatnością i rzetelnością w relacjonowaniu morderstw i zaginięć, które zdarzyły się naprawdę.

– Zainteresowanie tematyką kryminalną zaczęło się u mnie, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pewnie nie będę oryginalny, ale miały na to wpływ programy telewizyjne, które w tamtym czasie były niezwykle popularne. Ze strachem w oczach poznawałem szczegóły niewyjaśnionych zbrodni, wierząc, że żaden sprawca nie będzie bezkarny – tłumaczy Marcin Myszka.

Między medialnym szumem a prawdą

Podczas przygotowań autor sięga nie tylko po materiały prasowe i reportaże, ale także w przypadku niektórych spraw spędza długie godziny w archiwach sądowych, przeglądając akta, a także odwiedza miejsca zbrodni. Niekiedy okazuje się, że wokół danej sprawy krąży mnóstwo mitów i plotek, chętnie utrwalanych przez media, które nie mają żadnego pokrycia w oficjalnych dokumentach. Z drugiej strony, w stenogramach z sali rozpraw można znaleźć zaskakujące wypowiedzi uczestników, które nadają ton całemu odcinkowi. To właśnie także rozmowy z uczestnikami czy świadkami zdarzeń są cennym źródłem wiedzy podczas zbierania informacji o sprawie.

Sprawa polska

W specjalnej serii dla Empik Go „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem” Marcin Myszka w pasjonujący sposób przedstawi sześć spraw, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. Opowie między innymi o makabrycznym zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, porwaniu i przetrzymywaniu Nataschy Kampush czy zagadkowej sprawie dzieci z Kurim. W serii nie zabraknie także polskiego wątku – ostatni odcinek zostanie poświęcony głośnemu morderstwu w Rakowiskach. Autorowi zależy na tym, aby rzucić nowe światło na sprawę, którą żyła cała Polska.

– W podcaście „Kryminatorium” zazwyczaj opowiadam o mało znanych zbrodniach z zamierzchłych czasów, ale w serii dla Empik Go zdecydowałem się na inne kryterium wyboru. Będą to medialne sprawy z ostatnich dwudziestu lat. Myślę, że jest to dobry wstęp dla osób, które nie miały wcześniej styczności z podcastami o tematyce kryminalnej. Tajemnicze historie rozbudzają naszą wyobraźnię i sprawiają, że próbujemy wcielić się w rolę śledczych, oraz zrozumieć motywację sprawców. Dzięki serii słuchacze powrócą do głośnych spraw, o których z pewnością słyszeli, i poznają dokładne okoliczności tych zdarzeń, aby móc przeanalizować je na nowo – komentuje autor podcastu.

Nowa formuła kryminalnego podcastu

„Kryminatorium” to pierwszy w Polsce podcast true crime. Przez lata zgromadził olbrzymią rzeszę fanów z niecierpliwością wyczekujących kolejnych odcinków. Większość komentarzy zawiera prośby o zajęcie się konkretną sprawą i naświetlenie dokładnego przebiegu zdarzeń prowadzących do tragicznych skutków. Słuchacze cenią jednak nie tylko rzetelność autora, lecz także wysoki poziom realizacji podcastu. W ekskluzywnej serii dla Empik Go obok Marcina Myszki występuje zespół aktorów, a także lektorka Kinga Suchan. Jej delikatny głos znany z romansów sprawia, że narracja staje się jeszcze bardziej zaskakująca i niepokojąca. Format stanowi pewną innowację – dotychczas w polskich podcastach true crime można było usłyszeć jedynie narratora. 

Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
Premiera: 9 czerwca 2020 r. w aplikacji Empik Go
Ilość odcinków: 6

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe
2024-12-19 | 11:30

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych na świecie, zadebiutują w
Hobby Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
2024-12-19 | 11:00

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Sukces parków Majaland Momentum Leisure w Polsce to więcej niż rozwój firmy. To symbol ogromnego potencjału branży rekreacyjnej w kraju i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Hobby Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
2024-12-05 | 14:00

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn

Już w najbliższą sobotę, 7 grudnia, w godzinach 11:00 – 18:00 wspólnie z 33’45’’ recordstore zapraszamy do Galerii Turzy na przedświąteczną Giełdę Winyli!

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.

Problemy społeczne

Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją

Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.