Komunikaty PR

Trening czyni mistrza czyli po co zapisać dzieci na szachy

2020-09-02  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karina Grygielska
Ramka PR

Nowy rok szkolny przed nami, pora więc wybrać dzieciakom sensowne zajęcia dodatkowe. Warto rozważyć naukę gry w szachy, która nauczy nasze dzieci koncentracji, cierpliwości i determinacji. 

Ze względu na pandemię Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że w nadchodzącym roku szkolnym zajęcia pozalekcyjne nie będą mogły odbywać się na terenie szkoły. Ta smutna wiadomość dla uczniów nie zmienia faktu, że poza lekcjami w szkolnych ławkach nasze dzieci wciąż będą potrzebowały dodatkowych propozycji, które nauczą ich nowych umiejętności, rozwiną zainteresowania i pozwolą ciekawie spędzić tzw. czas wolny. 

W tej sytuacji w tym roku szkolnym trzeba poszukiwać oferty na własną rękę i warto pamiętać, by wśród wybranych aktywności znalazła się też nauka gry w szachy.

Najnowsze badania dowiodły, że szachy mają ogromny wpływ na rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka, a nawet na kształtowanie umiejętności psychospołecznych. Pomimo, iż szachy to gra, która wydaje się być idealna dla indywidualistów, okazuje się, że zgłębianie jej tajników zwiększa zaangażowanie społeczne i przyczynia się do budowania pewności siebie. Pomaga też w ćwiczeniu uważności na drugiego człowieka i zacieśnia więzi międzyludzkie.

To, co jest niezwykle istotne, to też fakt, że w szachach nie liczy się wiek graczy. Tutaj każdy jest sobie równy, a wygrana zależy jedynie od wiedzy i umiejętności, które nabywa się poprzez trenowanie. Dzieciaki, które uczestniczą w zajęciach szachowych coraz częściej wygrywają z dorosłymi. Osiągają też doskonałe wyniki podczas turniejów i wciąż mają apetyt na więcej. Takie podejście nie tylko rozwija pasję, której posiadanie jest niezwykle ważne dla każdego (nie tylko) młodego człowieka, ale też wzmacniają ambicję, uczą pokory i pokazują, że nie warto się poddawać przeciwnościom losu.

Początki przyjaźni z szachami wcale nie muszą być trudne – tym bardziej, że od kilku lat obserwujemy powrót mody na tzw. „planszówki”. Szachy możemy „sprzedać” dzieciakom właśnie jako interesującą „planszówkę” czyli doskonałą zabawę. 

Zaproponujmy im przejście na kolejny poziom ponad grę w warcaby czy inną, której uczestnicy dysponują figurami. Następnie krok po kroku pokażmy im zasady gry, pozwólmy obserwować, jak my sami gramy i cierpliwie ćwiczmy technikę. Mnogość kombinacji, która jest możliwa do wykonania w szachach z pewnością zafascynuje świeżo upieczonego gracza i zachęci do zgłębiania gry pod czujnym okiem instruktora. 

Moim uczniom staram się uświadomić fakt, że gra w szachy to coś więcej niż sama zabawa – mówi Michał Kanarkiewicz, utytułowany polski szachista i propagator królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży. Szachy łączą przyjemne z pożytecznym, uczą koncentracji, logicznego myślenia, wpływają na ludzką pamięć. Szachy to po prostu świetnie spędzony czas i inwestycja w rozwój naszego mózgu.

Trenując na kursach szachowych i biorąc udział w turniejach, z każdą kolejną rozegraną partią, zaobserwujemy progres naszych umiejętności i w końcu jest szansa, że dojdziemy do mistrzowskiej wprawy. Trening czyni mistrza i szachy świetnie nam to uzmysłowią. W międzyczasie z całą pewnością poznamy też gorzki smak porażek.
I bardzo dobrze – porażki są wpisane w nasze życie, a dzięki szachom nauczymy się dawać sobie z nimi radę, co pomoże w dalszym funkcjonowaniu zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, czekającym na każdego z nas po ukończeniu edukacji. 

Jeśli więc jako rodzice myślimy poważnie o wyposażeniu naszych pociech w ważne dla nich kompetencje społeczne, dostrzeżemy głęboki sens w zapisaniu dziecka na zajęcia z szachów – jest przekonany Kanarkiewicz, Szachy to nie tylko gra, ale również styl życia. To, co mnie osobiście niezwykle cieszy to fakt, że w ostatnich latach zauważam coraz większe zainteresowanie tym sportem wśród młodych ludzi. Na pewno jest to również związane z rolą szkoły, która uwierzyła, że warto kształcić uczniów również w alternatywny sposób, poprzez zabawę. W aktualnej sytuacji warto tego nie zaprzepaścić i kontynuować naukę pomimo, iż ze szkolnego grafiku w tym roku szkolnym wypadają wszelkie zajęcia pozalekcyjne – w tym szachy.

 

Michał Kanarkiewicz – doradca strategiczny największych korporacji w Polsce i na świecie, wykładowca MBA, autor 5 książek, ekspert mediów, mówca inspiracyjny, utytułowany szachista i ambasador królewskiej gry w Polsce. 

https://michalkanarkiewicz.com/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Platige Image prezentuje Game Cinematic Showreel Biuro prasowe
2024-04-10 | 11:07

Platige Image prezentuje Game Cinematic Showreel

Platige Image, polskie studio animacji, mające w swoim portfolio projekty realizowane dla tak kultowych gamingowych tytułów, jak Call of Duty, Resident Evil, Total War, czy God of War
Hobby Już jutro oficjalna prezentacja Betard Sparty Wrocław
2024-03-21 | 17:30

Już jutro oficjalna prezentacja Betard Sparty Wrocław

Żużlowi wicemistrzowie Polski 2023, Betard Sparta Wrocław, są gotowi na nowy sezon. Zanim wyjadą na tor, już jutro spotkają się z kibicami podczas oficjalnej prezentacji w Magnolia Park.
Hobby Warsztaty fotograficzne
2024-03-07 | 23:00

Warsztaty fotograficzne

Humanosh House zaprasza na warsztaty fotograficzne. jeśli chcesz zyskać nową pasję i nowych znajomych, przyjdź do nas!

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.