W Galerii Północnej można oglądać 42 ogrody wróżek

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
W Galerii Północnej można przenieść się do świata rodem z baśni. Wszystko za sprawą ogrodów wróżek, czyli nietypowych doniczkowych aranżacji z roślin, kwiatów, kamieni i innych dekoracji, które do 1 lipca można tam oglądać na specjalnej wystawie.
Ogrody wróżek, znane na całym świecie jako „fairy gardens”, podbijają serca dzieci oraz miłośników ogrodnictwa i florystyki. To niewielkie aranżacje, najczęściej w doniczkach, skrzynkach czy nieczynnych fontannach, które przypominają krajobraz rodem z bajek i baśni wiktoriańskiej Anglii.
Teraz takie nietypowe kompozycje można zobaczyć w Galerii Północnej. Do 1 lipca prezentowane są tam aż 42 ogrody w mikroskali. Aranżacje w donicach powstały m.in. z kamieni, małych roślin, mchów oraz realistycznych dekoracji, np. ławeczek, latarni, figurek czy płotków.
– Stworzenie ogrodu wróżek jest nie lada wyzwaniem. Trzeba bowiem nie tylko wymyślić oryginalną, bajkową scenografię, ale także odtworzyć ją z dużą precyzją i fantazją tak, aby oglądający z bliska mógł przenieść się w świat pełen magii. Sama kompozycja musi być także w miarę realistyczna, ułożona w taki sposób, jakby faktycznie mieszkały w niej wróżki i inne małe postaci – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
Idea komponowania miniaturowych ogrodów wywodzi się z Japonii, gdzie od wieków powstają aranżacje np. z drzewek bonsai. Sam pomysł na „fairy gardens”, które łączą w sobie elementy tej sztuki z domkami dla lalek i terrariami, narodził się natomiast w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku.
Popularność ogrody zyskały natomiast po Wystawie Światowej w Chicago, kiedy opisał je The New York Times. Ponad 130 lat później moda na ogrody wróżek nie przemija. Aranżacje tego typu coraz częściej powstają w przydomowych ogródkach, na balkonach i w parkach, a teraz także w centrum handlowym.
Ogrody wróżek ustawione w Galerii Północnej powstały w ramach rodzinnego konkursu, jaki ogłosiła Północna. Galeria zaprosiła do niego 30 drużyn z Warszawy i okolic, a także zapewniła im niezbędne materiały do stworzenia miniatur. W tworzeniu aranżacji wzięli udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Dodatkowo, wszyscy chętni mogli zgłaszać do konkursu prace wykonane w domu.
Wystawa ulokowana jest przy jednym z wejść głównych, w okolicy drogerii Super-Pharm. Wstęp jest bezpłatny.

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.