Wędkowanie wraca do łask. Sprawdzamy dlaczego.
Blisko 64 proc. Europejczyków regularnie spożywa ryby – wynika z badań Eurobarometru. Popularność ryb w diecie przekłada się na wzrost zainteresowania wędkowaniem. Unia Europejska sukcesywnie podejmuje działania mające na celu oczyszczanie wód i tworzenie przyjaznych akwenów dla wędkarzy. 45 proc. Polaków ceni sobie spokój i możliwość spędzania wolnych dni na łonie natury[1]. Dlaczego konsumenci tak chętnie wędkują? Co sprawia, że ten sport jest coraz bardziej popularny?
Pandemia pokazała, że Polacy doceniają hobby, które nie wymaga obcowania z dużą liczbą osób. Wielu z nich wybiera jazdę na rowerze jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Dane sprzedażowe wybranych spółek pokazują, że sprzedaż jednośladów w okresie pandemii zdecydowanie wzrosła. Jakie jeszcze hobby wróciło do łask? To wędkowanie. Konsumenci doceniają nowoczesne i designerskie wędki, tworzone na zamówienie przez rękodzielników. Ponadto sport ten umożliwia odpoczynek na świeżym powietrzu.
Wędkowanie pomaga zredukować stres
Wśród najbardziej stresujących zawodów wymieniać można: strażaka, przedsiębiorcę, lekarza, pilota, dziennikarza, artystę, a także sędziego czy dyrektora generalnego[2]. Na duży stres narażeni są także managerowie korporacji. Nie dziwi więc, że te grupy chętnie sięgają po wędkę w celu redukcji codziennych zmartwień.
– W czasie pandemii obserwujemy wzrost zainteresowania wędkarstwem. Wiele osób dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem i szuka pomocy u profesjonalistów. Klienci dopytują, gdzie warto łowić ryby. Duże znacznie ma dla nich jakość sprzętu, z którym wybierają się na połów – mówi Remigiusz Kopiej, właściciel firmy Corona Fishing. – Na topie są ręcznie robione wędki, ale koniecznie przez rzemieślników. Osoby z określonej grupy społecznej doceniają jakość wykonania, a także ich unikalność. Często także sięgają po ręcznie robione przynęty na konkretny gatunek ryb.
Badania Uniwersytetu w Michigan pokazują, że zaledwie 20 minut spędzonych na łonie natury umożliwia zredukowanie hormonu stresu. Wędkowanie jest dobre dla zdrowia. Obecnie blisko 50 proc. ludzi na całym świecie boryka się z nadwagą. Wyjazd na ryby daje konsumentom poczucie aktywności i zachęca do opuszczenia domów, a także odejścia od komputera.
Okazja do budowania relacji
Wędkować można w pojedynkę, ale także w gronie najbliższych. Sport ten to doskonała okazja do tego, aby nawiązywać relacje z rodziną, przyjaciółmi czy partnerami biznesowymi. Obecnie świat zewnętrzny zapewnia konsumentom wiele bodźców, które nieustannie walczą o jego uwagę. Trudno się oderwać od telewizora, Internetu, czy smartfona. Wędkowanie to doskonały sposób na to, aby odłożyć na bok nowoczesne technologie i spędzić czas w gronie bliskich, poświęcając im całą swoją uwagę.
Wędkowanie doceniane jest również przez firmy. Coraz więcej przedsiębiorstw w ramach wyjazdów integracyjnych zaprasza swoich pracowników do spędzania czasu w ten właśnie sposób. – Doskonałej jakości sprzęt wędkarski, w postaci przynęt hand made, może być dodatkową motywacją do zdrowej rywalizacji. – Woblery, wykonane ręcznie przez najznakomitszych wędkarzy w całej Polsce, w niejednym rozbudzą wolę sprawdzenia swoich sił w konfrontacji z dziką naturą – zauważa właściciel Corona Fishing.
Rekreacja, czyli czas na nas
Wędkarstwo to rekreacja, podczas której nawet najgorszy dzień, kiedy w ogóle nie złowisz ryb, jest lepszy niż czas spędzony w mieszkaniu na pracach domowych. Dla wielu konsumentów przyjemność wędkowania tkwi w samych wykonywaniu tej czynności – niezależnie od efektów. Podkreślają także, że zakup nowoczesnych wędek i przynęty sprawia im wiele radości, a także daje satysfakcję z posiadania nietypowego i relaksującego hobby.
[1] Starcom Polska
[2] Occupational Information Network
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.