Wystawy, koncerty i wydarzenia. Rozpoczyna się Lato Konesera na Pradze-Północ
Niesamowite wystawy, plenerowe spektakle teatralne, różnorodne koncerty, stand-up i wiele innych wydarzeń. Tak w skrócie wygląda harmonogram Lata Konesera – corocznego cyklu, który w lipcu i sierpniu ma miejsce w samym sercu warszawskiej Pragi-Północ, w Centrum Praskim Koneser. Niezapomniane atrakcje dla dorosłych, dzieci i całych rodzin w większości są bezpłatne!
Centrum Praskie Koneser – centrum kulturalno-rozrywkowe i warszawski hub sztuki – codziennie, przez 365 dni w roku zachęca do poznania artystycznej Pragi-Północ. Jednak prawdziwa kulminacja wydarzeń to coroczne Lato Konesera. Jego liczne atrakcje, zaplanowane w klimatycznej przestrzeni zrewitalizowanego Centrum Praskiego Koneser, to mnóstwo wspaniałych pomysłów na kreatywne spędzenie czasu wolnego.
Muzyka, tańce i ruch
Lipiec to idealna okazja do usłyszenia praskiej muzyki i wejścia w lokalny folklor. W niedzielne popołudnia scena na placu Konesera należeć będzie do Justyny Jary i Aleganckiej Kapeli, w której repertuarze znajdują się charakterne praskie ballady, doskonałe do wspólnego tańca. A to nie wszystko – niedziele to także koncerty w ramach konkursu Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic. W plebiscycie prezentują się artyści, dla których inspiracją muzyczną jest Warszawa. Wydarzenia są bezpłatne.
Koneserzy muzyki z pewnością docenią również Praskie Koncerty Muzyki Klasycznej (wstęp wolny) odbywające się w każdy czwartek – aż do 3 sierpnia. To cykl 7 koncertów muzyki klasycznej – od klasycyzmu, przez romantyzm, po współczesność. Wśród wykonawców znajdują się polscy artyści, w tym ci młodego pokolenia.
Z kolei przez cały lipiec i sierpień na placu Konesera wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w plenerowych potańcówkach, połączonych z bezpłatnymi lekcjami tańca w ramach wydarzenia #ChodźPotańczyć. Spragnieni ruchu i aktywnego wypoczynku z pewnością będą zadowoleni uczestnicząc też w cyklu darmowych warsztatów footbagu Zośka wraca na Pragę. Przez całe wakacje, na placu Konesera, warszawscy mistrzowie gry w popularną zośkę będą uczyć jej tajników (2, 9, 16, 23 i 30 lipca oraz 20 i 27 sierpnia). Adepci poznają techniki robienia widowiskowych trików, dowiedzą się jak grać w „4 kwadraty”, jak porządnie kopać w kole, a nawet zagrają w zośkowego golfa!
Wystawy wielkich twórców i najlepsze sztuki teatralne
W Muzeum Sztuki Fantastycznej w Centrum Praskim Koneser trwa wystawa „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty”. To monograficzna ekspozycja tego wyjątkowego artysty, którego dzieła balansują na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ekspozycja składa się z niemal sześćdziesięciu prac – przybliżają one twórczość malarza od końca lat 60. XX wieku do początku XXI wieku. Wystawa „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty” jest dostępna aż do 8 października codziennie, w godz. 11.00-20.00. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy – uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji, osoby powyżej 65. roku życia i osoby z niepełnosprawnością) dostępne są na ebilet.pl. Wstęp dla dzieci do 6 lat jest darmowy.
Oprócz tego, na placu Konesera będą dostępne dwie bezpłatne wystawy plenerowe. W pierwszej kolejności – Fundacja „Przekrój” przedstawi historię jednego z najstarszych i najważniejszych polskich czasopism społeczno-kulturalnych – „Przekroju”. Następnie, w sierpniu, będzie można podziwiać niesamowite zdjęcia krajobrazu, które wykonał Tomasz Przychodzień. To fotograf nagradzany w polskich i zagranicznych konkursach, poszukujący światła i cienia przede wszystkim w terenach górskich. W lipcu i sierpniu w Centrum Praskim Koneser odbędą się również wydarzenia związane z trzecią edycją Urban Art Area, w tym live painting (1 lipca).
Absolutnym klasykiem Lata Konesera są plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru (wstęp wolny). W repertuarze znajdują się zarówno przedstawienia skierowane do dorosłych widzów, jak i dzieci – stanowią one wspaniałą przestrzeń do wspólnego poznawania polskiego teatru:
- 4 lipca, godz. 18.00 – Jaś i Małgosia (bajka) – tegoroczna inauguracja plenerowego cyklu Och-Teatru i Teatru Polonia;
- 7 lipca, godz. 18.00 – Związek Otwarty;
- 11 lipca, godz. 18.00 – Czerwony Kapturek (bajka);
- 1 sierpnia, godz. 18.00 – Starość Jest Piękna;
- 4 sierpnia, godz. 18.00 – Szelmostwa Lisa Witalisa (bajka);
- 8 sierpnia, godz. 18.00 – Flamenco Namiętnie.
W sierpniu Centrum Praskie Koneser stanie się też najzabawniejszym miejscem w kraju – w dniach 10-13 sierpnia na placu Konesera (wstęp wolny) i w Butelkowni (wydarzenia biletowane) zagości po raz kolejny Polski Festiwal Stand-upu, organizowany przez Agencję Stand-up Comedy. To cztery dni najlepszego humoru z udziałem takich gwiazd jak Mieszko Minkiewicz, Tomek Kołecki, Michał Leja czy Daniel Midas.
Cały harmonogram wydarzeń Lata Konesera można sprawdzić na koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.
Nie tylko eventy
Podczas Lata Konesera na odwiedzających Centrum Praskie Koneser czekają również inne możliwości aktywnego spędzenia czasu! Dzieci i dorośli świetnie będą bawić się w strefie gigagier. Popularne planszówki (i nie tylko!) w gigantycznych rozmiarach jak co roku są do dyspozycji dzieci i ich rodziców (oraz wszystkich innych) na placu Konesera. Można zagrać na świeżym powietrzu w szachy, kółko i krzyżyk, memory, ringo, domino czy cornhole.
Centrum Praskie Koneser to także wybitna oferta gastronomiczna, z wyróżnionym po raz kolejny w przewodniku Michelin konceptem Koneser.Grill. W przestrzeni Konesera znajduje się też wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA Restaurants, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser czy Setki Powodów (pełna oferta i menu dostępne na konesersmakuje.pl).
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej, zakupowej i hotelarskiej – z Hotelem Moxy Warsaw Praga. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser czy Setki Powodów oraz już niebawem pierwszą w Polsce restaurację sieci L’Osteria, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery.
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.