Isparta – różany ogród Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Isparta położona na północ od Antalyi w śródziemnomorskiej części Türkiye (Turcji) to jedna z najpopularniejszych prowincji tego państwa. Znana jako kraina róż i jezior jest też ulubionym miejscem dla entuzjastów sportów zimowych.
Najbardziej aromatyczne miejsce w Anatolii
Już od ponad stu lat w Isparcie hodowane są róże. Wytwarza się tu i eksportuje większość produktów powstających na bazie tych kwiatów. Jednym z najpopularniejszych wyrobów jest olejek różany. To z róż z Isparty produkuje się 65% światowych zasobów tego olejku. Odwiedzając turecką prowincję można zapoznać się tradycyjnymi i nowoczesnymi metodami pozyskiwania olejku różanego oraz kupić kosmetyki i produkty z tych kwiatów. Oprócz róż, region słynie również z uprawy goździków, lawendy, tymianku, jabłek, brzoskwiń i wiśni. Zwłaszcza tutejsza lawenda cieszy się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Uprawiana jest głównie w Kuyucak, gdzie w okresie kwitnienia można podziwiać fioletowe „dywany”. Zbiory rozpoczynają się w połowie sierpnia, a olejek z lawendy jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.
Tureckie dywany
Isparta znana jest nie tylko ze swojej flory. To miejsce w Türkiye (Turcji) kojarzy się też z dywanami, które tkane są tu od XII wieku. Wyróżnia je jakość i autentyczność, a także dostosowanie tradycyjnego stylu do współczesnych trendów. W Isparcie znajduje się Muzeum Etnograficzne im. prof. dr. Turana Yazgana, jedyna taka instytucja w całym państwie, w której eksponatami jest ponad 3000 dywanów i chodników. Ponadto można tu podziwiać też wiele przedmiotów typowych dla prowincji i kraju. Wśród nich można znajdują się tradycyjne stroje, broń palną, narzędzia rolnicze, namiot Yörük, gliniane dzbany czy urządzenia destylujące używane do produkcji olejku różanego. Z Wieży Zegarowej muzeum rozciąga się widok na Ispartę.
Davraz – centrum sportów zimowych
Atrakcji w Isparcie nie brakuje też zimą. Na górze Davraz znajduje się Ośrodek Narciarski Davraz, który oferuje szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników zimowych dyscyplin sportowych. W położonym na wysokości 2635 metrów n.p.m. centrum turystyki zimowej można uprawiać narciarstwo alpejskie i skiturowe oraz jeździć na snowboardzie. Ośrodek posiada łącznie 25 kilometrów tras, które są odpowiednie dla amatorów i profesjonalistów. Podczas jazdy na nartach można podziwiać pobliskie jezioro Eğirdir, które jest czwartym największym jeziorem w Türkiye (Turcji). W sezonie letnim Davraz oferuje sporty na świeżym powietrzu, takie jak piłka nożna, wspinaczka górska, kolarstwo górskie, trekking i paralotniarstwo.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły
Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.
Podróże
Damian Janikowski: Po ostatniej walce muszę porządnie odpocząć i wyleczyć kontuzje. Zazwyczaj na wakacje wybieram Egipt albo Turcję

Sportowiec przyznaje, że jego ulubionymi kierunkami na wakacje są Egipt i Turcja. Lubi odpoczywać w egzotycznych kurortach i cieszy się, kiedy cała rodzina ma wreszcie czas dla siebie. Damian Janikowski zaznacza, że teraz przede wszystkim chce wyleczyć kontuzje i naładować akumulatory, a kolejne walki na ringu stoczy dopiero pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.