Budowanie bezpiecznej przyszłości cyfrowego pokolenia
Konferencja Asów Internetu: Budowanie bezpiecznej przyszłości cyfrowego pokolenia
Zdobywanie i rozwijanie szeroko rozumianych kompetencji cyfrowych staje się jedną z ważniejszych potrzeb edukacji młodego pokolenia. Kształtowanie tych umiejętności pozwoli dzieciom i młodzieży świadomie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnej przestrzeni, czerpać z niej korzyści i rozsądnie zarządzać treściami w niej napotkanymi. Realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą Program Asy Internetu odpowiada na tę potrzebę, wyposażając szkoły w narzędzia i wiedzę pomocną w prowadzeniu angażujących lekcji na temat Internetu i bezpieczeństwa w sieci. Jednym z przykładów takich działań jest zaplanowana na 14 marca online Konferencja Asów Internetu, w której nieodpłatnie udział wezmą nauczyciele i nauczycielki wraz z swoimi klasami.
Program Asy Internetu został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez firmę Google, a w Polsce jest prowadzony przez Fundację Szkoła z Klasą przy wsparciu Google.org. Już od 6 lat wspiera polskich nauczycieli i nauczycielki w rozwijaniu wśród uczniów i uczennic umiejętności m.in. dbania o prywatność w sieci, rozpoznawania wartościowych źródeł informacji, czy prowadzenia życzliwej komunikacji online. Promuje uniwersalne wartości, takie jak: rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga, których codzienne stosowanie pomaga w eksplorowaniu Internetu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Udostępnia materiały poradnikowe, dydaktyczne, scenariusze lekcji, a także szkoli kadrę pedagogiczną z prowadzenia zajęć o bezpieczeństwie cyfrowym.
- Asy Internetu to program, poprzez który staramy się oswoić cyfrowy świat, wyposażając młodych użytkowników Internetu w niezbędne kompetencje, ale także uważność na to, co się w nim dzieje. Jego założenia stanowią alternatywę do często spotykanego negatywnego podejścia, a wręcz demonizacji wirtualnego świata i jego wpływu na dzieci i młodzież. Naszym zdaniem lepiej jest pomagać go zrozumieć, niż nim straszyć, a tu nieoceniona jest rola nauczycieli i nauczycielek oraz oczywiście rodziców – mówi Michał Szeląg, wiceprezes Fundacji Szkoła z Klasą.
W ramach programu Asy Internetu 14 marca po odbędzie się 4. edycja konferencji, w której udział potwierdziło już ponad 600 edukatorów, edukatorek i rodziców z całego kraju. Wydarzenie w formule online będzie dostępne na kanale YouTube Fundacji Szkoła z Klasą. W pierwszej części odbędą się lekcje dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz klas 1-3, 4-6 i 7-8. Prowadzone przez trenerów i trenerki Fundacji i programu Asy Internetu będą interesującą propozycją rozmowy o sieci podczas wspólnych zajęć. Dla biorących udział w konferencji nauczycieli i nauczycielek oraz klas organizatorzy przygotowali specjalne materiały dydaktyczne, dostępne na stronie wydarzenia oraz certyfikaty uczestnictwa. W drugiej części Konferencji Asów Internetu osoby uczestniczące będą miały okazję poznać ekspertki i ekspertów sympatyzujących z obszarem nowoczesnych rozwiązań, którzy wyjaśnią, dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw technologii. Opowiedzą o możliwościach AI, przydatności Social Mediów w pracy nauczycieli i nauczycielek oraz dostępności informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej. Wydarzenie poprowadzą znani z technologicznego zamiłowania dziennikarze: Justyna Suchecka i Radomir Wit.

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.