Budowanie bezpiecznej przyszłości cyfrowego pokolenia
Konferencja Asów Internetu: Budowanie bezpiecznej przyszłości cyfrowego pokolenia
Zdobywanie i rozwijanie szeroko rozumianych kompetencji cyfrowych staje się jedną z ważniejszych potrzeb edukacji młodego pokolenia. Kształtowanie tych umiejętności pozwoli dzieciom i młodzieży świadomie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnej przestrzeni, czerpać z niej korzyści i rozsądnie zarządzać treściami w niej napotkanymi. Realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą Program Asy Internetu odpowiada na tę potrzebę, wyposażając szkoły w narzędzia i wiedzę pomocną w prowadzeniu angażujących lekcji na temat Internetu i bezpieczeństwa w sieci. Jednym z przykładów takich działań jest zaplanowana na 14 marca online Konferencja Asów Internetu, w której nieodpłatnie udział wezmą nauczyciele i nauczycielki wraz z swoimi klasami.
Program Asy Internetu został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez firmę Google, a w Polsce jest prowadzony przez Fundację Szkoła z Klasą przy wsparciu Google.org. Już od 6 lat wspiera polskich nauczycieli i nauczycielki w rozwijaniu wśród uczniów i uczennic umiejętności m.in. dbania o prywatność w sieci, rozpoznawania wartościowych źródeł informacji, czy prowadzenia życzliwej komunikacji online. Promuje uniwersalne wartości, takie jak: rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga, których codzienne stosowanie pomaga w eksplorowaniu Internetu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Udostępnia materiały poradnikowe, dydaktyczne, scenariusze lekcji, a także szkoli kadrę pedagogiczną z prowadzenia zajęć o bezpieczeństwie cyfrowym.
- Asy Internetu to program, poprzez który staramy się oswoić cyfrowy świat, wyposażając młodych użytkowników Internetu w niezbędne kompetencje, ale także uważność na to, co się w nim dzieje. Jego założenia stanowią alternatywę do często spotykanego negatywnego podejścia, a wręcz demonizacji wirtualnego świata i jego wpływu na dzieci i młodzież. Naszym zdaniem lepiej jest pomagać go zrozumieć, niż nim straszyć, a tu nieoceniona jest rola nauczycieli i nauczycielek oraz oczywiście rodziców – mówi Michał Szeląg, wiceprezes Fundacji Szkoła z Klasą.
W ramach programu Asy Internetu 14 marca po odbędzie się 4. edycja konferencji, w której udział potwierdziło już ponad 600 edukatorów, edukatorek i rodziców z całego kraju. Wydarzenie w formule online będzie dostępne na kanale YouTube Fundacji Szkoła z Klasą. W pierwszej części odbędą się lekcje dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz klas 1-3, 4-6 i 7-8. Prowadzone przez trenerów i trenerki Fundacji i programu Asy Internetu będą interesującą propozycją rozmowy o sieci podczas wspólnych zajęć. Dla biorących udział w konferencji nauczycieli i nauczycielek oraz klas organizatorzy przygotowali specjalne materiały dydaktyczne, dostępne na stronie wydarzenia oraz certyfikaty uczestnictwa. W drugiej części Konferencji Asów Internetu osoby uczestniczące będą miały okazję poznać ekspertki i ekspertów sympatyzujących z obszarem nowoczesnych rozwiązań, którzy wyjaśnią, dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw technologii. Opowiedzą o możliwościach AI, przydatności Social Mediów w pracy nauczycieli i nauczycielek oraz dostępności informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej. Wydarzenie poprowadzą znani z technologicznego zamiłowania dziennikarze: Justyna Suchecka i Radomir Wit.

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.