Dubaj uruchamia największy na świecie projekt rozwoju raf morskich
Hamdan bin Mohammed inauguruje przełomową inicjatywę na rzecz zrównoważonego rozwoju Dubai Reef, uruchamiając moduły pilotażowe.
Jego Wysokość Szejk Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, książę koronny Dubaju i przewodniczący Rady Wykonawczej Dubaju, zainaugurował przełomowy projekt Dubai Reef, uruchamiając pilotażowe moduły rafy.
Dubai Reef, zrównoważona inicjatywa Dubai Can, to największy na świecie projekt rozwoju raf morskich i stanowi pionierski krok w wysiłkach Dubaju na rzecz promowania zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Opierając się na planie rozmieszczenia 20 000 specjalnie zbudowanych modułów raf o różnej wielkości w ciągu czterech lat, Dubai Reef będzie znaczącym przedsięwzięciem dla miasta, które obejmie oszałamiającą powierzchnię 600 kilometrów kwadratowych na wodach Dubaju. Dzięki skrupulatnie wykonanemu projektowi jednostek rafowych ich objętość będzie przekraczać 400 000 metrów sześciennych.
Zgodnie z wytycznymi Jego Wysokości Szejka Hamdana i Rady Wykonawczej Dubaju projekt Dubai Reef to ogólnomiejskie przedsięwzięcie jednoczące kluczowych partnerów w celu wspierania szerszych celów strategicznych i ambicji Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w tym Dubajskiej Agendy Gospodarczej ( D33), Zielona Agenda ZEA – 2030 oraz strategia ZEA Net Zero 2050.
Szejk Hamdan powiedział: „Przełomowa inicjatywa Dubai Reef jest świadectwem wizji Jego Wysokości Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władcy Dubaju. Ekosystemy rafowe są unikalnymi źródłami życia i istotnymi elementami ochrony życia morskiego. Projekt Dubai Reef realizowany przez Dubai Can ożywi nasze wody przybrzeżne i przyczyni się do globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska. Znaczące, długoterminowe skutki projektu dla środowiska i społeczno-gospodarcze pomogą Dubajowi w zapewnieniu zrównoważonej przyszłości dla przyszłych pokoleń”.
Po wstępnej weryfikacji koncepcji przeprowadzonej przez Jego Ekscelencję Ahmeda Mohammeda bin Thaniego i wykonawców HaejooX w 2021 r., pierwsze moduły zostały obecnie aktywowane w ramach pilotażowego projektu Dubai Reef. We współpracy z Departamentem Gospodarki i Turystyki Dubaju (DET - Dubai Department of Economy and Tourism) nowo utworzony Urząd ds. Środowiska i Zmian Klimatu w Dubaju (DECCA) będzie kluczowym partnerem zapewniającym pomyślną realizację projektu. Jako dyrektor generalny DECCA Jego Ekscelencja Bin Thani będzie w dalszym ciągu odgrywać kluczową rolę we wspieraniu projektu Dubai Reef i jeszcze bardziej wzmocnić poparcie emiratu w dziedzinie ochrony środowiska i działań klimatycznych. Świat DP; Izby Dubajskie; Nakheel; Korporacja Portów, Ceł i Wolnych Obszarów Celnych; i Emirates dołączają do DET jako partnerzy strategiczni w projekcie Dubai Reef.
Jego Ekscelencja Helal Saeed Almarri, dyrektor generalny DET, powiedział: „Wspólnie z wizjonerskim przywództwem Jego Wysokości Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władcy Dubaju, i kierując się wytycznymi Jego Wysokość Szejka Hamdana bin Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, księcia koronnego Dubaju i przewodniczącego Rady Wykonawczej Dubaju, projekt Dubai Reef odzwierciedla trwałe zaangażowanie emiratu w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Dzięki tej współpracy między podmiotami sektora publicznego i prywatnego każdy partner wniesie swoją wiedzę specjalistyczną, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość Dubaju i przyczynić się do osiągnięcia ambitnych celów określonych w Agendzie D33.
Jego Ekscelencja Ahmed Mohammed bin Thani, dyrektor generalny DECCA, powiedział: „Projekt Dubai Reef zapewni różnorodne środowiska, które będą przyciągać i stymulować ryby i życie morskie. W 2021 r. nawiązaliśmy współpracę z wiodącym deweloperem raf HaejooX, aby przeprowadzić dwuletnią weryfikację koncepcji, analizującą skuteczność specjalnie zbudowanych raf w Dubaju. W badaniu wykorzystano zaawansowane technologie i trójwymiarowy system skanowania, aby poznać ilość i rodzaje występujących ryb. Wstępne dane wykazały obfitą ekspansję życia morskiego.
Inicjatywa Dubai Reef to strategiczna inwestycja, która pozostawi trwałe dziedzictwo w zakresie ochrony życia morskiego i zrównoważenia środowiskowego. Do najważniejszych czynników projektu należy zwiększenie różnorodności biologicznej, ochrona siedlisk przybrzeżnych i morskich Dubaju, wspieranie populacji ryb oraz zwiększanie odporności ekosystemu. Projekt będzie także zachęcać do zarządzania środowiskiem, wzmacniać dobrobyt społeczno-gospodarczy i ekoturystykę oraz chronić dziedzictwo morskie Dubaju.
Projekt pozyskał renomowanego inwestora Raya Dalio, który angażuje się w różne inicjatywy filantropijne i żywo interesuje się eksploracją i ochroną oceanów. „Uwielbiam ten śmiały projekt Dubai Reef, ponieważ będzie on niezwykłym wkładem w zrozumienie przez świat korzyści płynących z renaturyzacji oceanów, a także uczyni środowisko Dubaju zdrowszym i zapewni niesamowity park rekreacyjny. Po raz kolejny Dubaj realizuje ambitnie wielki projekt, tym razem pod wizjonerskim przewodnictwem Jego Wysokości Szejka Hamdana. To niesamowity projekt w niesamowitym miejscu pod niesamowitym przywództwem” – powiedział.

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.