Ekologiczne rozwiązania dla domu
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Od początku roku minęło już sporo czasu. Jak każdy nowy okres sprzyjał on postanowieniom. Te z kolei najczęściej dotyczą oszczędzania i bycia bardziej ekologicznym. Zbliżający się Dzień Ziemi jest szczególną okazją do samorefleksji nad wyborami, których dokonujemy każdego dnia. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które odciążają naszą planetę a przy okazji także nasze portfele.
Świadomość to podstawa
Wszelkie badania pokazują, że Polacy nie są zadowoleni ze swoich działań na rzecz środowiska. Mimo że z roku na rok coraz bardziej udaje nam się dbać o zdrowe nawyki, nadal ograniczają się one do tych, bardzo podstawowych. Mieszkańcy przyznają się do segregacji śmieci, zakręcania wody w kranie czy niemarnowania jedzenia. O tych bardziej złożonych działaniach świadomości wciąż jest jeszcze niewiele.
Dzień Ziemi
Ideą akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Ten wyjątkowy dzień ma być ponad podziałami i zwracać uwagę na to, że niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku zamieszkujemy jedną Planetę. To dobra okazja do tego, by nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.
Kreatywności nie ma końca
Dzisiejsze aktywności na rzecz środowiska są już tak liczne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęstsze działania to te, o zasięgu globalnym takie jak: zielona energia, poprawa jakości powietrza, zalesianie, redukcja emisji gazów cieplarnianych, elektromobilność, zrównoważony transport, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt czy tworzenie parków narodowych. Są jednak zachowania, o które może dbać każdy codziennie. Ograniczamy już plastikowe słomki i przekonaliśmy się do wielorazowych toreb na zakupy. Dostępna dziś technologia również ułatwia nam zadanie i uspokaja nasze sumienia. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów ukierunkowanych na energooszczędność i ogólne dbanie o zdrowie planety. Dobrym przykładem są domowe lampki ledowe, żarówki z czujnikiem ruchu, bezprzewodowe powerbanki z zasilaniem solarnym lub bambusowe głośniki. Z kolei firma ezviz proponuje inteligentne gniazdka, które monitorują poziomy zużywania energi przez sprzęty w naszym domu. Co więcej, taka wtyczka, pozwala zdalnie wyłączyć nieużywane urządzenia za pomocą aplikacji. Możemy ustawić harmonogram, zgodnie z którym przyrządy domowe będą pobierały prąd, po czym automatycznie się wyłączą.
Dobrze, że nie tylko jednostki wykazują troskę wobec naszej planety. Coraz więcej firm jako priorytet dla materiału czy zastosowania produktu ustala właśnie ekologię. To dobry krok.

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.