Ekologiczne rozwiązania dla domu
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Od początku roku minęło już sporo czasu. Jak każdy nowy okres sprzyjał on postanowieniom. Te z kolei najczęściej dotyczą oszczędzania i bycia bardziej ekologicznym. Zbliżający się Dzień Ziemi jest szczególną okazją do samorefleksji nad wyborami, których dokonujemy każdego dnia. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które odciążają naszą planetę a przy okazji także nasze portfele.
Świadomość to podstawa
Wszelkie badania pokazują, że Polacy nie są zadowoleni ze swoich działań na rzecz środowiska. Mimo że z roku na rok coraz bardziej udaje nam się dbać o zdrowe nawyki, nadal ograniczają się one do tych, bardzo podstawowych. Mieszkańcy przyznają się do segregacji śmieci, zakręcania wody w kranie czy niemarnowania jedzenia. O tych bardziej złożonych działaniach świadomości wciąż jest jeszcze niewiele.
Dzień Ziemi
Ideą akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Ten wyjątkowy dzień ma być ponad podziałami i zwracać uwagę na to, że niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku zamieszkujemy jedną Planetę. To dobra okazja do tego, by nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.
Kreatywności nie ma końca
Dzisiejsze aktywności na rzecz środowiska są już tak liczne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęstsze działania to te, o zasięgu globalnym takie jak: zielona energia, poprawa jakości powietrza, zalesianie, redukcja emisji gazów cieplarnianych, elektromobilność, zrównoważony transport, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt czy tworzenie parków narodowych. Są jednak zachowania, o które może dbać każdy codziennie. Ograniczamy już plastikowe słomki i przekonaliśmy się do wielorazowych toreb na zakupy. Dostępna dziś technologia również ułatwia nam zadanie i uspokaja nasze sumienia. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów ukierunkowanych na energooszczędność i ogólne dbanie o zdrowie planety. Dobrym przykładem są domowe lampki ledowe, żarówki z czujnikiem ruchu, bezprzewodowe powerbanki z zasilaniem solarnym lub bambusowe głośniki. Z kolei firma ezviz proponuje inteligentne gniazdka, które monitorują poziomy zużywania energi przez sprzęty w naszym domu. Co więcej, taka wtyczka, pozwala zdalnie wyłączyć nieużywane urządzenia za pomocą aplikacji. Możemy ustawić harmonogram, zgodnie z którym przyrządy domowe będą pobierały prąd, po czym automatycznie się wyłączą.
Dobrze, że nie tylko jednostki wykazują troskę wobec naszej planety. Coraz więcej firm jako priorytet dla materiału czy zastosowania produktu ustala właśnie ekologię. To dobry krok.
Dreame comes true – doskonały rok marki
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
A gdybyście tak tej zimy wspólnie zanurzyli się w magii… immersji?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.