Komunikaty PR

Ergonomia to nie przelewki. Jak wybrać myszkę komputerową i uchwyt na monitor?

2023-06-07  |  10:41

Przed ekranem komputera spędzamy wszyscy wiele godzin dziennie, co może skończyć się różnymi wadami postawy, dolegliwościami i bólami mięśni. Kluczową kwestią jest organizacja miejsca pracy, z odpowiednim biurkiem i fotelem na czele. Ale nie mniej ważne są takie (tylko z pozoru) detale jak wybór ergonomicznej myszki i uchwytu na monitor, co długofalowo jest w stanie znacząco wpłynąć na plus na stan zdrowia.

Skutkiem ubocznym rozwoju technologii i komputeryzacji, a także też digitalizacji różnych aspektów życia współczesnej cywilizacji jest powszechny siedzący tryb życia. Mnóstwo z nas spędza przy klawiaturze większość doby, zarówno przy pracy, jak i relaksując się już po wykonaniu obowiązków zawodowych. Skutkiem są powszechnie występujące wady postawy, różne schorzenia kręgosłupa i bóle mięśni, głównie pleców oraz… ręki.

Ta ostatnia, być może nieco zaskakująca w tym kontekście dolegliwość, może mieć swoje źródło w korzystaniu z nieodpowiedniej myszki, źle zaprojektowanej i przez to uczącej złych nawyków przy operowaniu kursorem. Z kolei na problemy z kręgosłupem remedium jest oczywiście aktywność ruchowa, ale też odpowiednie ustawienie biurka oraz fotela. Liczą się właściwa odległość od ekranu, wysokość blatu, wysokość siedziska krzesła i podłokietników oraz prawidłowe podparcie pleców. To jednak nie wszystko, bo prozdrowotne znaczenie ma też ergonomiczny uchwyt na monitor - jeden lub kilka. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa zarówno komfort, jak i skuteczność pracy. Przyjrzymy się tym zagadnieniom bliżej.

„Zdrowa” mysz - dlaczego warto?

Jaka może być filozofia przy wyborze tak banalnego gadżetu jak myszka komputerowa? I tutaj zaskoczenie, bo zadanie wcale nie jest takie proste, jeśli mamy na uwadze swoje zdrowie. Ergonomiczne myszki komputerowe charakteryzują się jedną kluczową cechą - pionową konstrukcją, wymuszającą zupełnie inny chwyt niż przy tradycyjnym gryzoniu.

Dobrym przykładem jest tu model EMW-700 od marki Hama. Pionowa konstrukcja i umiejscowienie przycisków z boku skutkują naturalną pozycją ręki, ponieważ trzyma się ją jak długopis. Nie trzeba nienaturalnie skręcać całego ramienia, tylko ustawia się je w pozycji jak do uścisku dłoni. Przekłada się to w praktyce na zmniejszenia napięcia w mięśniach ręki oraz nadgarstka. Zapomnijmy o przeciążeniu i bólu po całodniowej pracy z myszką oraz ewentualnym zespole cieśni nadgarstka. Taka drobnostka jak myszka może więc uchronić nas przed koniecznością rehabilitacji i cowieczornego masowania ręki, gdy będziemy ciągle aktywni zawodowo, ale młodość stanie się już tylko wspomnieniem. W dodatku po pewnym czasie spędzonym z pionową myszą, wiele osób zauważa, że praca przy jej użyciu jest bardziej komfortowa i naturalna niż z jej klasycznym odpowiednikiem

Jak dobrać uchwyt na monitor – pomocne ramię?

W niejednym zawodzie przydaje się praca z wieloma ekranami naraz. Nawet przy prostych obowiązkach biurowych, ale wymagających otwierania co chwilę kilku okienek jednocześnie, zaopatrzenie się w co najmniej dwa monitory winduje jakość pracy na nowy poziom. A już każdy grafik komputerowy czy projektant powinien być wręcz wniebowzięty! Dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo potrzebuje uchwytu na monitor. Nie bez znacznie jest tu właśnie kwestia ergonomii.

Dobry uchwyt na monitor to taki, który jest stabilny, a jego ramię pozwala na łatwą regulację wysokości, kąta nachylenia oraz odległości monitora od użytkownika. W wielu przypadkach można też nim dowolnie obracać. Co najważniejsze, tak przemyślana konstrukcja umożliwia dopasowanie położenia monitora do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Takim atutem charakteryzuje się chociażby seria uchwytów Hama Plus. Znajdziemy wśród nich propozycje z jednym, dwoma albo trzema ramionami, dźwigające panele o przekątnej ekranu do 35 cali (89 cm) i maksymalnej wadze 15 kg. Pasują do stołu (nie zapominajmy o tym istotnym szczególe) o grubości od 1 do 8,8 cm.

Ważne, żeby uchwyt pasował do dwóch standardów VESA, z rozstawami śrub wynoszącymi 75 x 75 mm i 100 x 100 mm. Ułatwia to montaż panelu – najpierw wystarczy umieścić płytę VESA na monitorze, a następnie trzeba zawiesić uchwyt monitora i voilà!

Reasumując, uchwyt na monitor pozwala na ustawienie ekranu na odpowiedniej wysokości i odległości, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas pracy lub długiej sesji gamingowej. Bez wątpienia powinno to przyczynić się do zmniejszenia bólu pleców i karku. Mając możliwość odsunięcia ramienia z ekranem od oczu na komfortową odległość, chronimy również nasz wzrok. Aspekt praktyczny również odgrywa istotną rolę, gdyż przy okazji zyskujemy sporo miejsca na biurku.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż Biuro prasowe
2024-07-11 | 17:35

TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż

TomTom, specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, uruchomił specjalną edycję swojego TomTom Traffic Index dla Paryża, który spodziewa się napływu turystów i
IT i technologie Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie
2024-07-01 | 14:30

Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie

Klienci wskazują m.in. na możliwość zobaczenia i przetestowania produktu na żywo (44,8% respondentów) oraz porównania różnych urządzeń (36,7%), jako największe zalety
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.