Gruzja bez tajemnic, czyli wielki wyciek danych
Gruzini muszą zmierzyć się z bardzo poważnym problem, jakim jest niespotykany wcześniej w tym kraju wyciek danych. Under the Breach, firma świadcząca usługi cyberbezpieczeństwa, odnalazła w darknecie bazę danych z informacjami o 4,9 mln obywateli Gruzji.
Media coraz częściej informują o wyciekach danych. Hakerzy najczęściej biorą na cel firmy, duże sieci handlowe czy instytucje finansowe. Jednak przypadek ujawniony przez Under the Breach jest dość nietypowy. Firma natknęła się w darknecie na bazę danych Microsoft Access o pojemności 1,04 GB zawierającą szczegółowe informacje o 4,9 mln Gruzinów. W zestawieniu znalazły się imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery identyfikacyjne oraz numery telefonów komórkowych. W początkowej fazie wydawało się, że dane wyciekły z Centralnej Komisji Wyborczej Gruzji (CKWG). Niemniej instytucja, która szybko znalazła się na liście podejrzanych, wskazała, iż rekordy udostępnione przez hakerów różnią się od list wyborczych. Ze spisu ludności z 2019 roku wynika, że w całym kraju mieszka 3,7 mln osób. Jak się okazuje w bazie ujawnionej przez Under The Breach znaleźli się też nieżyjący już obywatele. Ponadto CKWG poinformowała, że nie wykryła podejrzanych działań, świadczących o próbach włamania do sieci. Pomimo tego komisja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. Jak do tej pory nie udało się wyjaśnić z jakiego źródła pochodzą wykradzione dane.
- W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją. Cyberprzestępcy posiadają wrażliwe informacje o wszystkich obywatelach państwa. Mogą być one wykorzystywane do nikczemnych celów, takich jak kradzież tożsamości, ataki phisingowe. Należy zauważyć, że hakerzy nie przejęli haseł ani danych kart kredytowych. Ale to niewielkie pocieszenie. Oszuści, dysponujący wrażliwymi danymi, mogą przecież otwierać konta bankowe, ubiegać się o pożyczki itp. – tłumaczy Mariusz Politowicz ekspert do spraw bezpieczeństwa Bitdefender Polska
źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.