Gruzja bez tajemnic, czyli wielki wyciek danych
Gruzini muszą zmierzyć się z bardzo poważnym problem, jakim jest niespotykany wcześniej w tym kraju wyciek danych. Under the Breach, firma świadcząca usługi cyberbezpieczeństwa, odnalazła w darknecie bazę danych z informacjami o 4,9 mln obywateli Gruzji.
Media coraz częściej informują o wyciekach danych. Hakerzy najczęściej biorą na cel firmy, duże sieci handlowe czy instytucje finansowe. Jednak przypadek ujawniony przez Under the Breach jest dość nietypowy. Firma natknęła się w darknecie na bazę danych Microsoft Access o pojemności 1,04 GB zawierającą szczegółowe informacje o 4,9 mln Gruzinów. W zestawieniu znalazły się imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery identyfikacyjne oraz numery telefonów komórkowych. W początkowej fazie wydawało się, że dane wyciekły z Centralnej Komisji Wyborczej Gruzji (CKWG). Niemniej instytucja, która szybko znalazła się na liście podejrzanych, wskazała, iż rekordy udostępnione przez hakerów różnią się od list wyborczych. Ze spisu ludności z 2019 roku wynika, że w całym kraju mieszka 3,7 mln osób. Jak się okazuje w bazie ujawnionej przez Under The Breach znaleźli się też nieżyjący już obywatele. Ponadto CKWG poinformowała, że nie wykryła podejrzanych działań, świadczących o próbach włamania do sieci. Pomimo tego komisja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. Jak do tej pory nie udało się wyjaśnić z jakiego źródła pochodzą wykradzione dane.
- W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją. Cyberprzestępcy posiadają wrażliwe informacje o wszystkich obywatelach państwa. Mogą być one wykorzystywane do nikczemnych celów, takich jak kradzież tożsamości, ataki phisingowe. Należy zauważyć, że hakerzy nie przejęli haseł ani danych kart kredytowych. Ale to niewielkie pocieszenie. Oszuści, dysponujący wrażliwymi danymi, mogą przecież otwierać konta bankowe, ubiegać się o pożyczki itp. – tłumaczy Mariusz Politowicz ekspert do spraw bezpieczeństwa Bitdefender Polska
źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.