Haker próbował zatruć wodę
Nieznany napastnik przeprowadził cyberatak na elektrownię Oldsmar, w niewielkim miasteczku nieopodal Tampy na Florydzie. Jego celem było zatrucie zasobów wodnych za pośrednictwem systemów informatycznych sterujących pracą obiektu.
Lokalni urzędnicy twierdzą, że 5 lutego nieznany sprawca zyskał zdalny dostęp do miejskich systemów. Napastnik próbował zatruć wodę, zwiększając zawartość wodorotlenku sodu ze 100 do 11 100 części na milion. Haker dwukrotnie przeniknął do systemów komputerowych elektrowni wodnej. Operator zakładu zauważył pierwszą próbę około 8 rano. Sześć godzin później ten sam pracownik dostrzegł, że włamywacz ponownie uzyskał dostęp do systemów i zwiększał stężenie wodorotlenku sodu do niebezpiecznego poziomu. Substancja chemiczna, znana również jako soda kaustyczna, jest częstym składnikiem domowych środków czyszczących i mydeł. W przypadku spożycia w dużych ilościach może prowadzić do zgonu.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szeryf hrabstwa Pinellas Bob Gualtieri powiedział, że sytuacja została opanowana i cały incydent nie wpłynął na opóźnienia w dostawach wody.
W dalszej części konferencji prasowej burmistrz Eric Seidel podkreślił, że mieszkańcy nie byli w bezpośrednim niebezpieczeństwie, ponieważ dotarcie chemikaliów do miejskiej sieci wodociągowej zajęłoby więcej niż jeden dzień.
„Protokoły, które mamy na miejscu, systemy monitorowania, działają - to dobra wiadomość. Nawet gdyby ich nie złapali, w systemie są nadmiarowości, które mogłyby uchwycić zmianę poziomu pH. Ważne jest, aby wszyscy byli ostrzeżeni. - powiedział burmistrz”.
Jak do tej pory nie udało się wykryć sprawcy ataku. Lokalna policja i FBI prowadzą dochodzenie w tej sprawie.
Wiele miast na świecie, w tym również w Polsce, wdrożyła rozwiązania łączące IT i narzędzia internetu rzeczy. Niestety, samorządy czy organizacje wdrażając inteligentne technologie często zapominają o bezpieczeństwie, przez co krytyczne elementy infrastruktury miejskiej stają się podatne na ataki. Nie ulega wątpliwości, że w nieodległej przyszłości będzie coraz więcej takich ataków jak ten w Oldsmar. Na szczęście w tym przypadku władze miasteczka stanęły na wysokości zadania. Ale warto zastanowić się, co by się stało, gdyby podobny incydent miał miejsce w jednym z polskich miast? Obawiam się, że większość włodarzy nie jest przygotowanych na taki czarny scenariusz - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.