Informatycy w Teksasie ujawniają zagrożenia bezpieczeństwa związane z pojazdami
Naukowcy z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio (UTSA) ujawnili niedawno luki w ekosystemie mikromobilności, które mogą zagrozić bezpieczeństwu i prywatności użytkowników skuterów elektrycznych zasilanych bateryjnie.
Według badań przeprowadzonych przez asystenta profesora Murtuza Jadliwala, zagrożenia nie są związane z samym skuterem elektrycznym, ale obejmują również związane z nim usługi oprogramowania i aplikacje.
Badania pojawiają się wśród rosnącej popularności e-skuterów jako opcji łagodzenia lub omijania korków, a dostawcy usług oferują użytkownikom łatwe opcje płatności, elastyczne odjazdy i lokalizację geograficzną za naciśnięciem jednego przycisku.
Pełny artykuł badawczy, który ma zostać zaprezentowany na AutoSec w marcu 2020 r., Porusza wiele różnych aspektów, z których mogą korzystać hakerzy, w tym:
- wykorzystanie luk w zabezpieczeniach aplikacji na smartfony i kanałów komunikacji
- eksfiltrowanie danych od usługodawców
- podsłuch użytkowników przez te kanały przy użyciu sprzętu lub oprogramowania
- fałszowanie systemów GPS, aby kierować użytkowników w niezamierzone miejsca
Jednym z kluczowych czynników promujących ataki jest połączenie Bluetooth Low Energy (BLE), na którym opiera się większość skuterów elektrycznych. Aby skorzystać z pojazdu, rowerzysta potrzebuje danych Bluetooth i danych internetowych aktywowanych na swoim smartfonie.
W opublikowanej próbce badania naukowcy ostrzegają również przed uszkodzeniami fizycznymi, które mogą mieć wpływ na rowerzystę, jeśli zostanie naruszony jakikolwiek element elektroniczny lub mechaniczny.
„Po zakupie e-hulajnogi atakujący może zainstalować złośliwe moduły, usunąć lub wymienić kluczowe komponenty przed umieszczeniem go z powrotem na ulicach w celu zdalnego sterowania e-hulajnogą lub potajemnego gromadzenia danych o hulajnodze i populacji w pobliżu e - skuter - napisali autorzy.
- Napastnicy mogą umyślnie narazić na niebezpieczeństwo użytkownika, uszkadzając hamulce lub inne elementy e-skutera. Dodatkowe ryzyko związane jest z danymi osobowymi, które są automatycznie gromadzone przez usługodawców. Jeśli udostępnianie danych jest nieuregulowane i nie jest anonimowe, informacje można wykorzystać do utworzenia profili użytkowników - mówi Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.