Komunikaty PR

Jak poprawić swoje bezpieczeństwo w Internecie?

2024-10-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Grochala
Public Relations

Rynek Główny 34/15
31-010 Kraków
magdalena|grochalaPR.com| |magdalena|grochalaPR.com
509754055
https://www.linkedin.com/in/magdalena-grochala/

Każdego roku w październiku rządy, organizacje sektora publicznego i przedsiębiorstwa na całym świecie organizują wydarzenia i kampanie, których celem jest edukowanie i podnoszenie świadomości w obszarze cyberbezpieczeństwa. O bezpieczeństwo trzeba jednak dbać przez cały rok. Co może zrobić każdy z nas, by lepiej chronić się w Internecie?

W Unii Europejskiej obchodzimy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, w Stanach Zjednoczonych październik jest natomiast Miesiącem Świadomości Cyberbezpieczeństwa. Celem obu inicjatyw jest promowanie bezpieczeństwa i najlepszych praktyk w sieci. Wszystko po to, by uczulać użytkowników na potencjalne zagrożenia oraz uczyć ich, jak na co dzień bezpiecznie korzystać z Internetu.

Posiadanie choćby podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa jest niezbędne do tego, by chronić nasze tożsamości, zasoby i dane przed kradzieżą i atakami. Ważne jest jednak to, byśmy pamiętali o bezpieczeństwie nie tylko w październiku, ale przez cały rok  – wyjaśnia Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Eksperci na całym świecie promują zasadę ‘pomyśl, zanim klikniesz’ oraz zachęcają do wdrożenia czterech elementów ochrony, które pomagają zachować bezpieczeństwo w Internecie. Są to:

  • Używanie silnych haseł: Większość z nas żyje w świecie chronionym hasłami. Ochrona naszych danych uwierzytelniających to jeden z najważniejszych kroków w zapobieganiu cyberatakom, takim jak ransomware. Hasła powinny być długie, unikalne i składać się z losowego ciągu liter (wielkich i małych), cyfr i symboli. Warto korzystać z menedżera haseł, aby bezpiecznie je przechowywać.
     
  • Włączanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA): MFA dodaje kolejną warstwę ochrony do danych uwierzytelniających, co utrudnia cyberprzestępcom przejęcie konta za pomocą skradzionych loginów i haseł. Ta dodatkowa warstwa może obejmować kod wysyłany SMS-em lub e-mailem czy też generowany przez aplikację uwierzytelniającą, lub dane biometryczne, takie jak odciski palców czy rozpoznawanie twarzy.
     
  • Regularne aktualizowanie oprogramowania: Aktualizowanie oprogramowania i urządzeń to jeden z najprostszych sposobów ochrony systemów przed zagrożeniami. Aktualizacje powinny być instalowane natychmiast po ich udostępnieniu. Gdy to możliwe, warto używać systemu automatycznego wykrywania i instalowania aktualizacji.
     
  • Rozpoznawanie i zgłaszanie prób phishingu: Ataki phishingowe to jedno z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych narzędzi cyberprzestępców. Atakujący zwykle używają do ich przeprowadzenia e-maili, ale mogą również wykorzystać wiadomości tekstowe, media społecznościowe czy rozmowę telefoniczną. Celem tych ataków jest kradzież danych, instalacja złośliwego oprogramowania lub inne szkodliwe działania. Zawsze sprawdzaj nadawcę i autentyczność wiadomości przed kliknięciem linków lub pobraniem załączników.


Inicjatywy podejmowane w październiku na całym świecie znacząco przyczyniają się do zwiększenia świadomości i promowania działań, które redukują ryzyko w codziennym życiu. Organizowane wydarzenia i kampanie medialne pomagają w edukowaniu społeczeństwa, co sprawia, że jest ono lepiej przygotowane do radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami. Wpływają na wzrost adopcji MFA, poprawę protokołów bezpieczeństwa w firmach oraz zwiększenie świadomości na temat ataków phishingowych i inżynierii społecznej – podsumowuje Mateusz Ossowski z Barracuda.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji Biuro prasowe
2025-02-07 | 15:40

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

W tym roku mija 30 lat odkąd Husqvarna, światowy lider w dziedzinie innowacyjnej pielęgnacji trawników, wprowadziła na rynek swoją pierwszą automatyczną kosiarkę. W związku
IT i technologie Dreame comes true – doskonały rok marki
2024-12-31 | 12:00

Dreame comes true – doskonały rok marki

Dreame Technology, producent innowacyjnych i uznanych urządzeń domowych, dołożył wszelkich starań, aby mijający rok był dla marki przełomowy. Własne punkty sprzedaży, pozycja lidera na
IT i technologie Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
2024-12-16 | 16:00

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji

Dreame Technology, producent innowacyjnych i uznanych urządzeń domowych, w ostatnim czasie wprowadził do swojej oferty w Polsce trzy modele odkurzaczy pionowych. Mowa o R20 Aqua z innowacyjną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Problemy społeczne

Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]

Ponad 20 tys. pacjentów czeka w kolejce do zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i pielęgniarskiej opieki domowej. Wraz ze zmianami wprowadzonymi dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością inni oczekujący pacjenci są przesuwani do tyłu w kolejce, nawet jeżeli są w stanie cięższym. Mimo apeli kierowanych od kilku lat do rządzących sytuacja sektora opieki długoterminowej zamiast się poprawiać, wciąż się pogarsza.

Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki

Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.