LabOOOratorium. Współpraca oświaty i biznesu w modelu win-win-win
Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl
na zdjęciu: LabOOOratorium w przedszkolu Kropelka we Wrocławiu. Fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
- - - - - - - - - -
Jak połączyć urozmaicanie zajęć w przedszkolach i szkołach z wytyczaniem innowacyjnych trendów w edukacji i społecznym zaangażowaniem biznesu? Fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty i firma Musicon pokazują, jak robić to dobrze.
LabOOOratorium to projekt w nowatorski sposób łączący rozwój edukacji i oświaty ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Urozmaica zajęcia dla dzieci, pokazuje im, że nauka może być ciekawa i interesująca, a także wytycza innowacyjne trendy w edukacji. Firmom daje przy okazji cenną, usystematyzowaną wiedzę na temat odbioru produktów przez wymagających użytkowników.
Zasada programu jest prosta: firma przekazuje fundacyjnym przedszkolom i szkołom swoje produkty (oczywiście, muszą posiadać niezbędne atesty). Nauczyciele i wychowawcy korzystają z nich podczas zajęć edukacyjnych i zabawy. Wszystko według scenariuszy wpisujących się w program nauczania, jednak w innowacyjnej, atrakcyjnej i kreatywnej formule.
- Dla naszych dzieci to okazja, żeby jako jedne z pierwszych bawić się i uczyć z wykorzystaniem urządzeń czy technologii, które nie są jeszcze powszechnie dostępne. Dla naszych partnerów biznesowych wartością jest to, że dzielimy się profesjonalnie opracowanymi wnioskami, opiniami, sugestiami udoskonaleń a czasem wskazaniem nowych, nieoczywistych zastosowań – tłumaczy Barbara Wiśniewska, koordynatorka projektu LabOOOratorium w fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Znamy branżę oświatową od podszewki, prowadzimy 67 szkół i przedszkoli w całej Polsce. Korzyści z takiej współpracy są wielowymiarowe. Dla przedszkolaków i uczniów, nauczycieli oraz partnerów fundacji. W biznesie nazywa się to sytuacją win-win. My mówimy: win-win-win.
Mechaniczny, muzyczny komputer pod lupą przedszkolaków
Praktycznym przykładem działania LabOOOratorium są trwające właśnie w publicznych przedszkolach Kropelka i Columbus we Wrocławiu, Octopus w Gdańsku i Rozgwiazda w Kowalach testy urządzenia Musicon, opracowanego i produkowanego przez polską firmę M sp. z o. o.
To mechaniczny komputer muzyczny, który dzieci same programują prostym wciskaniem lub wyciskaniem przycisków na wielkim, obrotowym bębnie. W efekcie powstaje melodia, odgrywana niczym na pozytywce przez dowolnie skomponowany układ instrumentów.
Na zestaw Musicon składa się urządzenie i opracowane podczas projektów badawczo-rozwojowych scenariusze do pracy z dziećmi. Celem jest wspieranie rozwoju poznawczego, motorycznego, emocjonalnego, a także pomysłowości, kreatywności i współpracy u dzieci. Nauczyciele i przedszkolaki z Kropelki, Columbusa, Octopusa i Rozgwiazdy zbadają, jak te założenia sprawdzają się w praktyce.
- Testowanie w LabOOOratorium to dla nas okazja, aby przyjrzeć się dokładnie elementom całego ekosystemu edukacyjno-terapeutycznego. Dowiedzieć się, jak w praktyce wykorzystywane jest urządzenie, jego dodatkowe moduły i zestawy - tłumaczy Paulina Kowalik, koordynatorka projektu z Musiconu. - Wiele uwagi poświęcamy też aplikacji, która cały czas się rozwija. Liczymy, że to doświadczenie pozwoli nam usprawnić jej funkcjonalność, podniesie wartość merytoryczną i atrakcyjność dla dzieci i nauczycieli.
Innowacyjny biznes i kreatywność dzieci
Autorzy programu z fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty podkreślają, że szkoła i przedszkole mogą być miejscem, w którym nauka to nie tylko teoria, ale również prawdziwe doświadczanie świata.
- Nasze LabOOOratorium gruntownie testuje, sprawiedliwie ocenia i wydaje wiarygodne certyfikaty jakości. A przede wszystkim podnosi atrakcyjność nauki w przedszkolach i szkołach podstawowych – podkreśla Barbara Wiśniewska z fundacji. - To nasz autorski, pionierski w skali Polski projekt CSR. Chcemy nim pokazać, jak oświata i biznes mogą współpracować nie tylko w modelu filantropijnym, ale nieść wszystkim konkretną wartość, która wykracza poza tradycyjny model.
- Od zawsze chcieliśmy wiedzieć w jaki sposób z Musiconu korzystają dzieci, jak postrzegają jego zastosowanie nauczyciele i terapeuci. Tak też wyglądało i nadal wygląda projektowanie każdego elementu zestawu Musicon - tłumaczy Kamil Laszuk, CEO Musicon. - Spełnianie wymogów technicznych i atesty są bardzo ważne, ale to dla nas za mało. Tylko takie programy jak LabOOOratorium są w stanie udowodnić, że to co robimy jest wartościowe i ma sens.
LabOOOratoryjne testy Musiconu potrwają do końca maja tego roku. Ich efektem będzie profesjonalnie opracowany raport merytoryczny oraz – jeśli produkt spełni wysokie wymagania testerów – certyfikat, którym firma będzie mogła się posługiwać we własnej komunikacji.
Fundacja OOO zaprasza do współpracy w ramach LabOOOratorium firmy zainteresowane rozwojem jakości edukacji i… poddaniem swoich produktów ocenie najbardziej wymagających użytkowników.
Więcej informacji na temat LabOOOratorium fundacja podaje na stronie internetowej programu, pod adresem:
https://operator.edu.pl/pl/laboooratorium-tworz-z-nami-innowacje/
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 67 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 8000 dzieci.
Musicon to polska firma tworząca innowacyjne narzędzia edukacyjno-terapeutyczne, wspierające rozwój psychofizyczny dzieci i dorosłych. Urządzenie Musicon już w prawie 300 placówkach w Polsce wykorzystywane jest do podnoszenia efektywności nauki i terapii przez zabawę, analogowe działania oraz pobudzanie wielu zmysłów równocześnie.
Dreame comes true – doskonały rok marki
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
A gdybyście tak tej zimy wspólnie zanurzyli się w magii… immersji?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.