Lime kończy sezon w większości polskich miast
Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy elektryczne, podsumowuje kolejny, udany sezon działalności w polskich miastach. E-hulajnogi Lime będą wciąż dostępne do wypożyczenia w Warszawie, Pruszkowie, Piasecznie i Legionowie.
W sezonie 2024 Lime dysponował flotą 23 tys. pojazdów dostępnych w wielu miastach Polski. Firma zintensyfikowała swoją działalność nad morzem poprzez zwiększenie dostępności w popularnych kurortach oraz współpracę ze znanymi festiwalami muzycznymi. Dzięki użytkownikom e-hulajnóg amerykańskiej marki, emisja CO2 została zredukowana o 340 t.
„Z początkiem grudnia oficjalnie zakończyliśmy główny sezon działalności Lime w Polsce. Nasze hulajnogi z większości miast zostały dostarczone do magazynu, aby mogły przejść gruntowny serwis i zostać odpowiednio przygotowane do kolejnego sezonu. W porównaniu do poprzednich lat, w tym roku zdecydowaliśmy jednak, aby nasze pojazdy pozostały na okres zimowy w Warszawie, Pruszkowie, Legionowie oraz Piasecznie. Ta decyzja jest odpowiedzią na informacje od naszej społeczności, która wyrażała chęć podróżowania hulajnogami także w okresie zimowym. Obserwujemy duży wzrost stałych użytkowników korzystających z naszej usługi, dzięki atrakcyjnej ofercie minutowych karnetów, których koszt jest znacznie bardziej atrakcyjny w porównaniu do standardowego cennika” – komentuje Andrzej Malinowski, Operations Manager, Lime Polska.
Wiosną przyszłego roku Lime planuje stopniowo zwiększyć dostępność oferowanych usług. Ponadto użytkownicy hulajnóg Lime w Warszawie, od początku listopada mają możliwość korzystania z pojazdów nowej generacji (Gen4). Nowoczesne hulajnogi charakteryzują się większym komfortem jazdy po nierównościach, poprawą stabilności oraz mniejszą awaryjnością. Dodatkową zaletą nowej floty są wymienne baterie. Umożliwi to firmie bardziej efektywną obsługę hulajnóg, a to natomiast przełoży się na jeszcze większą redukcję poziomu emisji CO2.
„Sezon 2024 r. był dla nas przełomowy jeśli chodzi o wiele aspektów. Jesteśmy dumni z wdrożenia nowoczesnych hulajnóg Gen4, dzięki którym zapewnimy naszej społeczności jeszcze większy komfort z podróżowania pojazdami Lime. Wiosną zrealizowaliśmy także projekt artystyczny z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który wzbudził duże zainteresowanie wśród studentów, a także mieszkańców miasta. Byliśmy partnerem znanych festiwali muzycznych i ułatwialiśmy użytkownikom bezpieczne dotarcie oraz powrót z tych wydarzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy w minionym sezonie korzystali z naszej usługi, a mieszkańców stolicy i okolic oraz odwiedzających Warszawę turystów zachęcamy do korzystania z naszych pojazdów zimą” – dodaje Andrzej Malinowski.
Sezon 2024 – kluczowe statystyki:
- Liczba miast – ok. 50
- Łączny, pokonany dystans od początku sezonu – ponad 6,3 mln km
- Zredukowana ilość emisji CO2 – 340 t
- Uniknięte podróże samochodem – prawie 1 mln
- Liczba użytkowników Lime od początku działalności w Polsce – ponad 3 mln

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.