Lime świętuje pięciolecie działalności w Polsce
Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy elektryczne, świętuje 5 lat działalności w Polsce. Amerykańska marka jako pierwsza wprowadziła do naszego kraju e-hulajnogi, które można wynająć na minuty. W październiku 2018 roku pojazdy Lime zadebiutowały we Wrocławiu.
E-hulajnogi Lime bardzo szybko zyskały popularność w Polsce, niedługo po wprowadzeniu pojazdów do Wrocławia, przyszła kolej na kolejne miasta – Warszawę oraz Poznań. W 2018 roku firma dysponowała flotą 2600 pojazdów, obecnie liczba ta zwiększyła się do 23 000 e-hulajnóg – to wzrost o ponad 780%.
„Pięć lat obecności Lime w Polsce daje nam możliwość szerokiej analizy dalszych możliwości. Cały czas dostrzegamy kolejne szanse zwiększenia dostępności oferowanej przez nas usługi. Chcemy dotrzeć z ofertą do jak największej liczby użytkowników, ponieważ wierzymy, że mikromobilność współdzielona stanowi doskonałe uzupełnienie dla transportu publicznego. To, jak szybko rozwija się Lime w Polsce, obrazuje najlepiej liczba miast, w których operujemy. Gdy zaczynaliśmy działać na polskim rynku było to zaledwie kilka największych miast, natomiast teraz jesteśmy dostępni w 50 miejscowościach i dysponujemy flotą ponad 23 tys. e-hulajnóg” – komentuje Maciej Szwed, Dyrektor Regionalny w Lime.
Z usług oferowanych przez Lime skorzystało do tej pory ponad 3 mln Polaków, którzy przejechali na e-hulajnogach ponad 31 mln km. Te liczby potwierdzają duży potencjał rozwiązań z zakresu mikromobilności na krajowym rynku. Polski oddział przyczynia się do globalnego sukcesu firmy i podjęte zostały kolejne decyzje dotyczące rozwoju Lime. W bieżącym roku firma uruchomiła program pilotażowy dotyczący możliwości wynajmu rowerów Lime. Z urządzeń można skorzystać obecnie tylko w Warszawie, jednak firma nie wyklucza możliwości poszerzenia zakresu tej usługi.
„Rosnący popyt na współdzielone rowery elektryczne i hulajnogi elektryczne Lime pomaga firmie wyróżnić się na tle konkurencji poprzez silny wzrost, utrzymujący się, dodatni wynik EBITDA i poprawę marży o 29 p.p. rok do roku. Polski oddział jest ważny w globalnych strukturach firmy. Przez ostatnie trzy i pół roku generowaliśmy dodatni wynik EBITDA, także podczas pandemii” – dodaje Maciej Szwed.
5 lat działalności Lime w Polsce – kluczowe statystyki:
- Liczba miast (stan na 2023) – 50
- Liczba przejazdów – ponad 20,5 mln
- Dystans od początku – ponad 31 mln km
- Dystans w jednostce "wokół równika"- 778.8
- Podróże na Księżyc tam i z powrotem - 42.7
- Zredukowana ilość emisji CO2 - 1660t
- Uniknięte podróże samochodem – ponad 5 mln
- Uniknięte km podróży samochodem – prawie 8 mln km
- Liczba użytkowników Lime w Polsce – ponad 3 mln

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.