Komunikaty PR

Na co zwrócić uwagę kupując telefon dla seniora?

2022-08-19  |  17:00

Aktualnie prawie 80% polskich seniorów korzysta z telefonu komórkowego, ale zaledwie 33% ma smartfona.[1] Pozostali posiadają tradycyjne komórki z klawiaturą i małym wyświetlaczem, które zazwyczaj nie mają internetu. Te braki mogą im szczególnie doskwierać od czasu pandemii, ponieważ wiele spraw załatwia się teraz zdalnie – kontakt z rodziną i znajomymi, teleporady lekarskie, e-recepty, sprawy urzędowe czy zakupy. Zdaniem ekspertów Huawei CBG, niski wskaźnik smartfonizacji tej grupy wiekowej przekłada się na wysoki poziom cyfrowego wykluczenia. W 2021 r. aż 42% starszych osób nie korzystało z internetu.[2] Aby dołączyć do cyfrowego świata i korzystać z jego zalet, seniorzy potrzebują odpowiedniego sprzętu – prostego w obsłudze smartfona, z dużym ekranem i w niewygórowanej cenie.

 

Jak zatem zapewnić starszej osobie telefon, który spełni jej oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Eksperci Huawei CBG podpowiadają na co zwrócić uwagę kupując smartfona:

  1. Duży ekran o dobrej rozdzielczości – ważne, aby prezentowana treść była zawsze wyraźna, zwłaszcza, że większość osób starszych korzysta okularów lub soczewek. Wyświetlacze o przekątnej nieco ponad 6,5 cala powinny się dobrze sprawdzić – są wystarczająco duże, a wyposażone w nie urządzenia nie są ani zbyt ciężkie ani nieporęczne.
  2. Prostota użytkowania – warto upewnić się, że rozpatrywany smartfon ma opcję trybu prostego. Po jego włączeniu ikony na ekranie i rozmiar czcionki są zdecydowanie większe, co pozwoli osobie starszej bez problemu obsługiwać taki telefon.
  3. Pojemna bateria – komórka powinna wytrzymywać przynajmniej 2-3 dni bez ładowania, żeby seniorzy nie musieli się martwić stanem baterii przy każdym wyjściu z domu.
  4. Dobry i mocny głośnik -  dzięki niemu osoba słabiej słysząca łatwiej będzie mogła usłyszeć, gdy telefon dzwoni. Lepsza jakość dźwięku przekłada się też na wyraźniejszy głos rozmówcy. Dodatkowym plusem jest gniazdo mini Jack do podpięcia przewodowych słuchawek, które posłużą do rozmów lub jako antena, dzięki której taki smartfon jak np. Huawei nova Y70 zamieni się w tradycyjne radio.
  5. Cena do około 1 tys. złotych - mało który senior będzie korzystał z zaawansowanych funkcji, czy aplikacji, więc ta grupa wiekowa nie potrzebuje drogich, bardzo mocnych urządzeń. Tańszy smartfon, który spełnia wyżej wymienione kryteria, powinien być w zupełności wystarczający. 

Przygotowanie smartfona po zakupie

Zanim seniorowi wręczymy nowy telefon, należy go odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o naklejenie foli ochronnej na ekran czy kupno i nałożenie case’a lecz całą konfigurację urządzenia po jego pierwszym włączeniu. Po przejściu podstawowych ustawień można sprawdzić czy system nie wymaga aktualizacji. Warto też wyrzucić wszystkie zbędne aplikacje, a w ich miejsce wgrać i uruchomić program antywirusowy oraz te najbardziej przydatne, jak np. nawigacja, komunikator czy portal informacyjny. Po takich porządkach, pozostało jeszcze włączyć tryb prosty, poukładać ikonki aplikacji według ich użyteczności oraz sprawdzić czy całość jest łatwa do nawigowania.

Eksperci Huawei zauważają także, że wśród osób kupujących smartfon dla seniora coraz większą popularnością cieszy się łączenie komórki z opaską sportową. Sprzęty te można szybko i bez problemu sparować ze sobą, dzięki czemu osoba starsza może stale kontrolować puls, mierzyć saturację krwi oraz śledzić powiadomienia o bieżącym stanie zdrowia. Informacje te są dostępne zarówno z poziomu opaski, jak i na telefonie w aplikacji Huawei Zdrowie. W taki sposób można połączyć ze sobą np. smartfon nova Y70 z opaską Band 7. Co ważniejsze, wszystkie te rzeczy są intuicyjne i bardzo proste w obsłudze. 

 


[1] https://kim.gov.pl/2022/07/13/niewielu-seniorow-korzysta-z-nowych-mediow/

[2] https://www.gov.pl/attachment/2846a1a3-f583-4a37-a69c-ec907b9245cd

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż Biuro prasowe
2024-07-11 | 17:35

TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż

TomTom, specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, uruchomił specjalną edycję swojego TomTom Traffic Index dla Paryża, który spodziewa się napływu turystów i
IT i technologie Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie
2024-07-01 | 14:30

Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie

Klienci wskazują m.in. na możliwość zobaczenia i przetestowania produktu na żywo (44,8% respondentów) oraz porównania różnych urządzeń (36,7%), jako największe zalety
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.