Nintendo: kolejny wielki wyciek danych
Pierwszą informację o wycieku danych Nintendo, zamieszczono kilkanaście dni temu na portalu Dexerto i towarzyszyły jej doniesienia o wycofaniu gry „Pokemon Pink”. Link do kodu źródłowego został opublikowany na forum dyskusyjnym 4Chan. Wówczas wydawało się, że mamy do czynienia z drobnym incydentem. Jednak na forach zaczęło się pojawiać coraz więcej wrażliwych informacji, w tym kod źródłowy systemu operacyjnego Nintendo Wii boot0 / 1/2, a także podobne zasoby dla N64 i GameCube.
Jeden z użytkowników forum ResetEra zauważa, że najbardziej istotną, a wręcz szaloną częścią tego wycieku, są arkusze, diagramy i pliki Verilog dla każdego elementu. Verilog jest językiem opisu sprzętu używanym do projektowania oraz symulacji układów cyfrowych, zwłaszcza typu ASIC i FPGA. Dzięki tego typu informacjom można dowiedzieć się w jaki sposób wyprodukowano każdy komponent Wii. Wśród upublicznionych informacji znalazło się kilka wersji demonstracyjnych, oficjalny emulator GameBoy i zestawy SDK. Wiele wskazuje na to, że hakerzy mogli dotrzeć także do innych wrażliwych danych.
- Mamy do czynienia z dziwną sytuacją, która pokazuje, że hakerzy wykazują zainteresowanie nie tylko wrażliwymi danymi klientów banków czy pacjentów placówek szpitalnych. Nintendo nie do końca radzi sobie z zabezpieczaniem zasobów cyfrowych, choć trudno podejrzewać tego producenta, że nie dysponuje środkami na wdrożenie zaawansowanych rozwiązań security. Niewykluczone, że zawodzą pracownicy, często będący najsłabszym ogniwem systemu bezpieczeństwa - Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Nintendo nabrało wody z usta, aczkolwiek przypuszcza się, że winowajcom wycieku jest partnerska firma BroadOn, która prowadziła prace na Nintendo Wii. Wprawdzie ujawnione dane dotyczą starszego oprogramowania i sprzętu, a żaden z zagrożonych systemów nie znajduje się już w sprzedaży, to jednak producent ma poważny problem. Ten sam kod źródłowy może zostać użyty do opracowania emulatorów i podobnego sprzętu.
Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.