Polska ciągle w ogonie, jeśli chodzi o zatrudnienie kobiet w IT.
Hill+Knowlton Strategies
Plac Konesera
03-736 Warszawa
biuroprasowe|hkstrategies.com| |biuroprasowe|hkstrategies.com
+48 22 536 38 00
hkstrategies.pl
Startuje wspierany przez Vinted i Google.org program, mający pomóc młodym Polkom i uchodźczyniom z Ukrainy rozwijać kariery w IT . Aż 25 000 kobiet z Polski, Czech, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Litwy może w tym roku wziąć udział w programie "Women Go Tech". W ramach inicjatywy, zapoczątkowanej na Litwie, kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej mogą korzystać z mentoringu i serii szkoleń tematycznych, mających na celu zapoznanie ich z różnorodnymi zawodami dostępnymi w branży technologicznej. Obok edukacji, program ma m.in. na celu zachęcanie kobiet już pracujących w IT do podejmowania ról liderskich i obejmowania stanowisk kierowniczych. Rozwój projektu „Women Go Tech” w regionie umożliwił grant w wysokości 800 tys. dolarów od Google.org. Kandydatki mogą rejestrować się do programu do 22 marca.
"Women Go Tech" to organizacja stojąca za popularnym na Litwie programem mentorskim i szkoleniowym, uruchomionym w 2017 roku. Jest on rozwijany dzięki wsparciu globalnych firm technologicznych i lokalnych partnerów korporacyjnych, w tym pierwszego litewskiego jednorożca, Vinted. Inicjatywa ma poparcie litewskiego Ministerstwa Gospodarki i Innowacji, a jednym z patronów projektu jest była prezydent Litwy, Dalia Grybauskaitė. W ciągu ostatnich sześciu lat w programach "Women Go Tech" wzięło udział około 11 000 kobiet. Ponad 600 uczestniczek rozpoczęło karierę w IT lub szeroko rozumianej branży technologicznej.
W 2023 roku "Women Go Tech" rozszerza swoje działania na Polskę i region Europy Środkowo-Wschodniej, a jego celem jest wprowadzenie aż 25 000 kobiet w świat technologii.
"Jako region, Europa Środkowo-Wschodnia niestety nie wykorzystuje w pełni potencjału kobiet, które dzięki pracy w sektorze technologicznym mogłyby przyczyniać się do szybszego rozwoju gospodarczego i społeczno-kulturowego. Dlatego z dużym optymizmem patrzymy na każdą historię wejścia przez nasze uczestniczki na tą nową ścieżkę. Ich doświadczenia przełamują utrwalone społeczne stereotypy dotyczące płci i pokazują potencjał zmiany dla kobiet. Widzieliśmy to na Litwie i z radością będziemy czekać na podobne historie w kolejnych krajach" – komentuje Žydrūnė Vitaitė, współzałożycielka organizacji "Women Go Tech".
Szacuje się, że kobiety w polskim sektorze IT stanowią dziś zaledwie ok. 15% zatrudnionych. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Dla porównania, w Bułgarii, która pod tym względem jest regionalnym liderem, udział ten wynosi aż 28%, na Litwie 23%. Polska plasuje się w dolnej czwórce krajów UE, z najniższym odsetkiem kobiet w branży IT (obok Czech, Węgier i Słowacji). Co gorsza, z danych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatniej dekady wzrost zatrudnienia kobiet w tym sektorze, w porównaniu do mężczyzn, praktycznie nie nastąpił.
„Kariera w sektorze technologicznym może dać poczucie celu. Daje kreatywne ujście dla potrzeby zaangażowania się kwestie społeczne związanych ze zrównoważonym rozwojem, odpowiedzialną konsumpcją lub innymi tematami. Z doświadczenia wiemy się, że często to nie decyzja o podjęciu zmiany zawodowej jest najtrudniejsza, ale pokonanie wewnętrznych lęków i niepewności. To właśnie tutaj inspiracja i zachęta ze strony mentorów może być zbawienna. Mam nadzieję, że dzieląc się naszymi doświadczeniami, możemy zachęcić jeszcze więcej kobiet do stawiania pierwszych kroków w sektorze technologicznym, stawania się ekspertami w swojej dziedzinie i urzeczywistniania swoich pomysłów” – mówi Goda Lesevičiūtė, Future Careers Partner w Vinted.
W tym roku program skupi się w szczególności na kobietach z Ukrainy, zarówno mieszkających w swoim kraju, jak i tych, które znalazły schronienie przed wojną w całej Europie Środkowo-Wschodniej. „Women Go Tech” może pomóc im w odkryciu nowych, obiecujących możliwości zawodowych, które pomogą wejść na rynek pracy. Dla uchodźczyń przebywających w Polsce program będzie dostępny bezpłatnie (z materiałami w języku angielskim i ukraińskim).
"Nasz region przyjął najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy. Chcemy mieć pewność, że przyczyniamy się do zwiększenia integracji Ukraińców, a zwłaszcza Ukrainek, na rynku pracy w krajach ich obecnego zamieszkania. Uzyskanie szansy na zatrudnienie jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla tej grupy, jak i dla społeczeństw, które ich przyjęły " - podkreśla Žydrūnė Vitaitė.
Według badania przeprowadzonego pod koniec 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL i Wydział Studiów Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Warszawskiego, większość uchodźczyń w Polsce to kobiety z wyższym wykształceniem. Ponad 90% uchodźczyń pracuje w zawodach poniżej swojego poziomu wykształcenia. Tylko 1% w branży IT lub pokrewnych (29% w hotelarstwie i HORECA, 18% w pozostałych usługach). Kluczową barierą w wejściu na rynek pracy jest w większości przypadków język, ponieważ ponad połowa uchodźców nie mówi po polsku (podczas gdy aż 33% zna angielski).
Oferta "Women Go Tech" obejmuje profesjonalny program mentoringowy "Acceleration Program" oraz cykl zdalnych sesji tematycznych "Discovery Program", omawiającym różne role i możliwości zawodowe w szeroko rozumianym sektorze technologicznym. Sesje są dostępne w języku ukraińskim, polskim, czeskim i angielskim.
Rejestracja do programu jest otwarta do 22 marca. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej „Women Go Tech” : https://womengotech.com/
Kontakt dla prasy:
Augustė Ugenskaitė
Women Go Tech
Communications Manager
auguste@womengotech.lt
+37065355265

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.