Komunikaty PR

Polska ciągle w ogonie, jeśli chodzi o zatrudnienie kobiet w IT.

2023-03-15  |  14:00
Kontakt
HK
Hill+Knowlton Strategies

Plac Konesera
03-736 Warszawa
biuroprasowe|hkstrategies.com| |biuroprasowe|hkstrategies.com
+48 22 536 38 00
hkstrategies.pl

Startuje wspierany przez Vinted i Google.org program, mający pomóc młodym Polkom i uchodźczyniom z Ukrainy rozwijać kariery w IT . Aż 25 000 kobiet z Polski, Czech, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Litwy może w tym roku wziąć udział w programie "Women Go Tech". W ramach inicjatywy, zapoczątkowanej na Litwie, kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej mogą korzystać z mentoringu i serii szkoleń tematycznych, mających na celu zapoznanie ich z różnorodnymi zawodami dostępnymi w branży technologicznej. Obok edukacji, program ma m.in. na celu zachęcanie kobiet już pracujących w IT do podejmowania ról liderskich i obejmowania stanowisk kierowniczych. Rozwój projektu „Women Go Tech” w regionie umożliwił grant w wysokości 800 tys. dolarów od Google.org. Kandydatki mogą rejestrować się do programu do 22 marca. 

"Women Go Tech" to organizacja stojąca za popularnym na Litwie programem mentorskim i szkoleniowym, uruchomionym w 2017 roku. Jest on rozwijany dzięki wsparciu globalnych firm technologicznych i lokalnych partnerów korporacyjnych, w tym pierwszego litewskiego jednorożca, Vinted. Inicjatywa ma poparcie litewskiego Ministerstwa Gospodarki i Innowacji, a jednym z patronów projektu jest była prezydent Litwy, Dalia Grybauskaitė. W ciągu ostatnich sześciu lat w programach "Women Go Tech" wzięło udział około 11 000 kobiet. Ponad 600 uczestniczek rozpoczęło karierę w IT lub szeroko rozumianej branży technologicznej.  

W 2023 roku "Women Go Tech" rozszerza swoje działania na Polskę i region Europy Środkowo-Wschodniej, a jego celem jest wprowadzenie aż 25 000 kobiet w świat technologii.  

"Jako region, Europa Środkowo-Wschodnia niestety nie wykorzystuje w pełni potencjału kobiet, które dzięki pracy w sektorze technologicznym mogłyby przyczyniać się do szybszego rozwoju gospodarczego i społeczno-kulturowego. Dlatego z dużym optymizmem patrzymy na każdą historię wejścia przez nasze uczestniczki na tą nową ścieżkę. Ich doświadczenia przełamują utrwalone społeczne stereotypy dotyczące płci i pokazują potencjał zmiany dla kobiet. Widzieliśmy to na Litwie i z radością będziemy czekać na podobne historie w kolejnych krajach" – komentuje Žydrūnė Vitaitė, współzałożycielka organizacji "Women Go Tech". 

Szacuje się, że kobiety w polskim sektorze IT stanowią dziś zaledwie ok. 15% zatrudnionych. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Dla porównania, w Bułgarii, która pod tym względem jest regionalnym liderem, udział ten wynosi aż 28%, na Litwie 23%. Polska plasuje się w dolnej czwórce krajów UE, z najniższym odsetkiem kobiet w branży IT (obok Czech, Węgier i Słowacji). Co gorsza, z danych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatniej dekady wzrost zatrudnienia kobiet w tym sektorze, w porównaniu do mężczyzn, praktycznie nie nastąpił. 

Kariera w sektorze technologicznym może dać poczucie celu. Daje kreatywne ujście dla potrzeby zaangażowania się kwestie społeczne związanych ze zrównoważonym rozwojem, odpowiedzialną konsumpcją lub innymi tematami. Z doświadczenia wiemy się, że często to nie decyzja o podjęciu zmiany zawodowej jest najtrudniejsza, ale pokonanie wewnętrznych lęków i niepewności. To właśnie tutaj inspiracja i zachęta ze strony mentorów może być zbawienna. Mam nadzieję, że dzieląc się naszymi doświadczeniami, możemy zachęcić jeszcze więcej kobiet do stawiania pierwszych kroków w sektorze technologicznym, stawania się ekspertami w swojej dziedzinie i urzeczywistniania swoich pomysłów” – mówi Goda Lesevičiūtė, Future Careers Partner w Vinted. 

W tym roku program skupi się w szczególności na kobietach z Ukrainy, zarówno mieszkających w swoim kraju, jak i tych, które znalazły schronienie przed wojną w całej Europie Środkowo-Wschodniej. „Women Go Tech” może pomóc im w odkryciu nowych, obiecujących możliwości zawodowych, które pomogą wejść na rynek pracy. Dla uchodźczyń przebywających w Polsce program będzie dostępny bezpłatnie (z materiałami w języku angielskim i ukraińskim).  

"Nasz region przyjął najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy. Chcemy mieć pewność, że przyczyniamy się do zwiększenia integracji Ukraińców, a zwłaszcza Ukrainek, na rynku pracy w krajach ich obecnego zamieszkania. Uzyskanie szansy na zatrudnienie jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla tej grupy, jak i dla społeczeństw, które ich przyjęły " - podkreśla Žydrūnė Vitaitė. 

Według badania przeprowadzonego pod koniec 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL i Wydział Studiów Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Warszawskiego, większość uchodźczyń w Polsce to kobiety z wyższym wykształceniem. Ponad 90% uchodźczyń pracuje w zawodach poniżej swojego poziomu wykształcenia. Tylko 1% w branży IT lub pokrewnych (29% w hotelarstwie i HORECA, 18% w pozostałych usługach). Kluczową barierą w wejściu na rynek pracy jest w większości przypadków język, ponieważ ponad połowa uchodźców nie mówi po polsku (podczas gdy aż 33% zna angielski).   

Oferta "Women Go Tech" obejmuje profesjonalny program mentoringowy "Acceleration Program" oraz cykl zdalnych sesji tematycznych "Discovery Program", omawiającym różne role i możliwości zawodowe w szeroko rozumianym sektorze technologicznym. Sesje są dostępne w języku ukraińskim, polskim, czeskim i angielskim. 

Rejestracja do programu jest otwarta do 22 marca.  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej „Women Go Tech” :  https://womengotech.com/

 

Kontakt dla prasy:  

Augustė Ugenskaitė   

Women Go Tech   

Communications Manager  

auguste@womengotech.lt  

+37065355265  

  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Kolejna edycja „Natychmiastowy Rabat Lato 2024” od Nikon – rozwijaj swoje pasje Biuro prasowe
2024-05-21 | 09:00

Kolejna edycja „Natychmiastowy Rabat Lato 2024” od Nikon – rozwijaj swoje pasje

Dzięki promocji „Natychmiastowy rabat 2024” można zaoszczędzić nawet do 3150 zł i rozwijać swoje umiejętności, dzięki wysokiej jakości sprzętu. Promocją zostały objęte
IT i technologie Twój czas online - jak wykorzystać go mądrze?
2024-05-17 | 10:00

Twój czas online - jak wykorzystać go mądrze?

Prawie 7 godzin dziennie Polacy spędzają na korzystaniu z internetu – tak wynika z najnowszego raportu Digital 2024 Global Overview. To prawie 105 dni w ciągu całego roku i w
IT i technologie iSpot & Cortland razem dla Was
2024-05-14 | 12:00

iSpot & Cortland razem dla Was

iSpot – Apple Premium Partner – oraz Cortland – znaczący Apple Premium Reseller – łączą siły, wydobywając najmocniejsze atuty obu marek. Wszystko po to, aby razem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Rafał Zawierucha: Remontuję teraz nowe, wreszcie duże mieszkanie. Do tego trzeba mieć anielską cierpliwość

Aktor zdążył się już przekonać, że remont mieszkania to nie jest prosta sprawa. I choć ma do dyspozycji wykwalifikowaną ekipę wykończeniową oraz korzysta z bogatej oferty firm, które podjęły z nim współpracę, jeśli chodzi o dostarczenie odpowiednich materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz, to i tak zawsze coś staje na przeszkodzie i prace nie mogą się zakończyć w planowanym terminie. Rafał Zawierucha ma jednak nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych tygodni uda mu się wprowadzić do nowego lokum.

Psychologia

Katarzyna Zielińska: Na dobranoc nie oglądamy telewizji, tylko czytamy dzieciom książki. To jest ten moment, kiedy możemy budować relację z naszymi pociechami

Aktorka, która jest ambasadorką kampanii #TataTeżCzyta2024, zapewnia, że wraz z mężem z ogromną przyjemnością kultywuje tradycję wieczornego czytania swoim synkom, ośmioletniemu Henrykowi i sześcioletniemu Aleksandrowi. Chłopcy mają już ulubione lektury, wśród nich są miedzy innymi książki detektywistyczne, przyrodnicze, o sporcie i o kosmosie. Katarzyna Zielińska podkreśla, że cała rodzina uwielbia ten wieczorny rytuał i czerpie z niego wiele korzyści.

Nauka

Joga skuteczniej poradzi sobie z gniewem niż bieganie. Naukowcy dowiedli, że dając upust złości, tylko ją podsycamy

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych doszli do wniosku, że aby zapanować nad gniewem, należy zmniejszyć pobudzenie fizjologiczne. W wyciszeniu uczucia złości i opanowaniu agresji mogą się więc sprawdzić metody, które od lat wykorzystuje się w walce ze stresem. Okazuje się, że wyładowywanie gniewu, np. bieganiem, może przynieść chwilowe zadowolenie, ale będzie raczej podnosić poziom pobudzenia i nie zapewni wyciszenia emocji.