Komunikaty PR

Polska ciągle w ogonie, jeśli chodzi o zatrudnienie kobiet w IT.

2023-03-15  |  14:00
Kontakt
HK
Hill+Knowlton Strategies

Plac Konesera
03-736 Warszawa
biuroprasowe|hkstrategies.com| |biuroprasowe|hkstrategies.com
+48 22 536 38 00
hkstrategies.pl

Startuje wspierany przez Vinted i Google.org program, mający pomóc młodym Polkom i uchodźczyniom z Ukrainy rozwijać kariery w IT . Aż 25 000 kobiet z Polski, Czech, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Litwy może w tym roku wziąć udział w programie "Women Go Tech". W ramach inicjatywy, zapoczątkowanej na Litwie, kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej mogą korzystać z mentoringu i serii szkoleń tematycznych, mających na celu zapoznanie ich z różnorodnymi zawodami dostępnymi w branży technologicznej. Obok edukacji, program ma m.in. na celu zachęcanie kobiet już pracujących w IT do podejmowania ról liderskich i obejmowania stanowisk kierowniczych. Rozwój projektu „Women Go Tech” w regionie umożliwił grant w wysokości 800 tys. dolarów od Google.org. Kandydatki mogą rejestrować się do programu do 22 marca. 

"Women Go Tech" to organizacja stojąca za popularnym na Litwie programem mentorskim i szkoleniowym, uruchomionym w 2017 roku. Jest on rozwijany dzięki wsparciu globalnych firm technologicznych i lokalnych partnerów korporacyjnych, w tym pierwszego litewskiego jednorożca, Vinted. Inicjatywa ma poparcie litewskiego Ministerstwa Gospodarki i Innowacji, a jednym z patronów projektu jest była prezydent Litwy, Dalia Grybauskaitė. W ciągu ostatnich sześciu lat w programach "Women Go Tech" wzięło udział około 11 000 kobiet. Ponad 600 uczestniczek rozpoczęło karierę w IT lub szeroko rozumianej branży technologicznej.  

W 2023 roku "Women Go Tech" rozszerza swoje działania na Polskę i region Europy Środkowo-Wschodniej, a jego celem jest wprowadzenie aż 25 000 kobiet w świat technologii.  

"Jako region, Europa Środkowo-Wschodnia niestety nie wykorzystuje w pełni potencjału kobiet, które dzięki pracy w sektorze technologicznym mogłyby przyczyniać się do szybszego rozwoju gospodarczego i społeczno-kulturowego. Dlatego z dużym optymizmem patrzymy na każdą historię wejścia przez nasze uczestniczki na tą nową ścieżkę. Ich doświadczenia przełamują utrwalone społeczne stereotypy dotyczące płci i pokazują potencjał zmiany dla kobiet. Widzieliśmy to na Litwie i z radością będziemy czekać na podobne historie w kolejnych krajach" – komentuje Žydrūnė Vitaitė, współzałożycielka organizacji "Women Go Tech". 

Szacuje się, że kobiety w polskim sektorze IT stanowią dziś zaledwie ok. 15% zatrudnionych. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Dla porównania, w Bułgarii, która pod tym względem jest regionalnym liderem, udział ten wynosi aż 28%, na Litwie 23%. Polska plasuje się w dolnej czwórce krajów UE, z najniższym odsetkiem kobiet w branży IT (obok Czech, Węgier i Słowacji). Co gorsza, z danych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatniej dekady wzrost zatrudnienia kobiet w tym sektorze, w porównaniu do mężczyzn, praktycznie nie nastąpił. 

Kariera w sektorze technologicznym może dać poczucie celu. Daje kreatywne ujście dla potrzeby zaangażowania się kwestie społeczne związanych ze zrównoważonym rozwojem, odpowiedzialną konsumpcją lub innymi tematami. Z doświadczenia wiemy się, że często to nie decyzja o podjęciu zmiany zawodowej jest najtrudniejsza, ale pokonanie wewnętrznych lęków i niepewności. To właśnie tutaj inspiracja i zachęta ze strony mentorów może być zbawienna. Mam nadzieję, że dzieląc się naszymi doświadczeniami, możemy zachęcić jeszcze więcej kobiet do stawiania pierwszych kroków w sektorze technologicznym, stawania się ekspertami w swojej dziedzinie i urzeczywistniania swoich pomysłów” – mówi Goda Lesevičiūtė, Future Careers Partner w Vinted. 

W tym roku program skupi się w szczególności na kobietach z Ukrainy, zarówno mieszkających w swoim kraju, jak i tych, które znalazły schronienie przed wojną w całej Europie Środkowo-Wschodniej. „Women Go Tech” może pomóc im w odkryciu nowych, obiecujących możliwości zawodowych, które pomogą wejść na rynek pracy. Dla uchodźczyń przebywających w Polsce program będzie dostępny bezpłatnie (z materiałami w języku angielskim i ukraińskim).  

"Nasz region przyjął najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy. Chcemy mieć pewność, że przyczyniamy się do zwiększenia integracji Ukraińców, a zwłaszcza Ukrainek, na rynku pracy w krajach ich obecnego zamieszkania. Uzyskanie szansy na zatrudnienie jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla tej grupy, jak i dla społeczeństw, które ich przyjęły " - podkreśla Žydrūnė Vitaitė. 

Według badania przeprowadzonego pod koniec 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL i Wydział Studiów Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Warszawskiego, większość uchodźczyń w Polsce to kobiety z wyższym wykształceniem. Ponad 90% uchodźczyń pracuje w zawodach poniżej swojego poziomu wykształcenia. Tylko 1% w branży IT lub pokrewnych (29% w hotelarstwie i HORECA, 18% w pozostałych usługach). Kluczową barierą w wejściu na rynek pracy jest w większości przypadków język, ponieważ ponad połowa uchodźców nie mówi po polsku (podczas gdy aż 33% zna angielski).   

Oferta "Women Go Tech" obejmuje profesjonalny program mentoringowy "Acceleration Program" oraz cykl zdalnych sesji tematycznych "Discovery Program", omawiającym różne role i możliwości zawodowe w szeroko rozumianym sektorze technologicznym. Sesje są dostępne w języku ukraińskim, polskim, czeskim i angielskim. 

Rejestracja do programu jest otwarta do 22 marca.  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej „Women Go Tech” :  https://womengotech.com/

 

Kontakt dla prasy:  

Augustė Ugenskaitė   

Women Go Tech   

Communications Manager  

auguste@womengotech.lt  

+37065355265  

  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Hill+Knowlton Strategies
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż Biuro prasowe
2024-07-11 | 17:35

TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż

TomTom, specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, uruchomił specjalną edycję swojego TomTom Traffic Index dla Paryża, który spodziewa się napływu turystów i
IT i technologie Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie
2024-07-01 | 14:30

Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie

Klienci wskazują m.in. na możliwość zobaczenia i przetestowania produktu na żywo (44,8% respondentów) oraz porównania różnych urządzeń (36,7%), jako największe zalety
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.